Новости

Google потрошил 100 милиони долари за да му конкурира на TikTok

TikTok за кратко време ќе стане конкурент на најголемите платформи во светот. TikTok со своите кратки видеа е голем конкурент за Google,...


Amazfit го лансира неверојатниот Falcon смартчасовник

Amazfit го најави првиот премиум мулти-спорт GPS смартчасовник - Amazfit Falcon. Според слоганот на новиот часовник, тој ги надминува...


„Иако не сум жива, креирам уметност“, Ai-Da се обрати во британскиот парламент

Ai-Da е првиот ултра-реалистичен хуманоиден робот уметник во светот. Таа се обратила официјално во британскиот парламент, обложена со...


vivo ја лансираше својата следна генерација паметни телефони на преклопување, X Fold+

Надградбите од неговиот претходник вклучуваат чипсет од 4 nm, побрзо полнење и уште попаметен камера систем во ко-инженеринг со ZEISS...


Прототип на Tesla Bot пристигнува до крајот на 2022

Без оглед на тоа дали сте заговорник на роботиката и вештачката интелигенција или сметате дека технолошкиот напредок во таквата насока е...


Инженерот на Google што потврди дека вештачката интелигенција е свесна сама за себе, доби отказ

Блејк Лемуан, инженерот што работеше во Google, подигна голема прашина кога јавно објави дека смета дека вештачката интелигенција што ја...


Летачки хотел за 5.000 луѓе со вештачка интелигенција

Футуристичкиот хотел Sky Cruise изгледа како комбинација од џамбо џет и голем крузер. Благодарение на нуклеарниот погон, Sky Cruise може...


Инстаграм ќе го скенира вашето лице за потврдување на возраста

Инстаграм има нов начин за потврдување на возраста на корисниците со помош на вештачка интелигенција. Yoti е компанијата што ја развила...


Samsung ја претстави новата линија на Bespoke уреди на виртуелниот настан Bespoke Home 2022 година

Samsung Electronics ја проширува визијата на Bespoke Home претставувајќи ги новите приспособливи опции за дизајн, попаметни опции за...


Илон Маск го најави прототипот на Tesla Bot за крајот на септември

Tesla AI Day #2 би требало да се одржи во август 2022, но Маск на Twitter објави дека настанот се поместува за последниот ден на...


Цукерберг ја претстави визијата за Метаверзумот, нема многу водушевени

Факт е дека во Мета се вложуваат огромни суми на пари и Марк Цукерберг верува дека во иднина луѓето ќе минуваат многу време во...


Meta креира суперкомпјутер најбрз на светот, со најнапредна вештачка интелигенција

Meta Platforms Inc објави дека сите членови на истражувачкиот тим креирале нов суперкомпјутер, наменет за истражување на вештачката...


Што очекува Маск од Tesla Bot, а што смета дека е голема закана за човештвото

Илон Маск на почетокот на оваа година го претстави хуманоидниот робот Tesla Bot, со кого планираат да го решат проблемот со недостаток на...


Суперкомпјутерот Фугаку е најбрз во светот, врши 442 квадрилиони пресметки во секунда

Јапонскиот суперкомпјутер Фугаку е во сопственост на компанијата Фуџицу. Тој се издигна прв на списокот на најбрзи суперкомпјутери во...


Facebook го укинува системот за препознавање на лице: Веруваме дека е соодветно

Регулаторите се уште се во процес на давање на јасни правила кои што ја регулираат употребата од таа технологија, напишал во блогот Џером...


Qualcomm ги претстави новите Snapdragon 778G+ 5G, 695 5G, 480+ 5G, и 680 4G

Американскиот производител за чипови, Qualcomm, ги претстави четирите дополнителни серии на Snapdragon 7, 6 и 4 серијата:...


Google официјално ги претстави Pixel 6 и Pixel 6 Pro со нов „Camera Bar“

Со Pixel 6 и Pixel 6 Pro, Google го направи најголемиот скок после Nexus серијата. Новите телефони се со тотално нов дизајн, свој Tensor...


Google Pixel 6 ќе има опција со „волшебно копче“

За да може да избришете некои предмети на сликата што многу ви се допаѓа, мора да имате познавања од Photoshop. Но, со напредокот на...


Xiaomi 11 Lite 5G NE пристигна со меморија од 128GB и со 256GB

Xiaomi 11 Lite 5G NE ги обединува сите погодности во ултратенкото и лесно куќиште со дебелина од 6,81мм и маса од 158 грами.Дизајнот...


Tesla Bot: Tesla Motors развива прототип на хуманоиден робот

Tesla Motors развива нов систем со вештачка интелигенција за хуманоиден робот. Илон Маск веќе го презентирал планот за развој на Tesla...


Xiaomi го претстави CyberDog, може да прави салто како Spot

Освен новиот модел на смартфон, Xiaomi го претстави и роботското куче наречено CyberDog, кое многу потсетува на роботот Spot на Boston...