Новости

Следното големо нешто на Apple би било големо промашување

За неколку месеци Apple планира да го претстави својот нов уред, со кого планира да го освои пазарот со виртуелна и проширена реалност....


Најважниот проект на Тим Кук, Apple спрема уред за замена на iPhone

Со брзиот технолошки напредок, се очекува дека еден ден ќе се појави уред што ќе ги замени телефоните. Аналитичарите сметаат дека...


Samsung планира да лансира AR Galaxy Glasses, има нов патент

Samsung нема официјална најава, но изгледа дека планира да лансира исто така свои AR очила. Samsung поднел претходно патент за "Galaxy...


Долгоочекуваниот AR/VR уред на Apple пристигнува за неколку месеци

Apple оваа година ќе претстави нов уред за виртуелна и проширена реалност, за која што се зборува со години, а неговото претставување...


Детали за претстојниот HTC уред со кој што ги напаѓа Meta и Apple

Уредите за виртуелната реалност се уште немаат голема популарност, а перспективата на тој пазар е огромна. Apple, следната година ќе го...


Apple се спрема за иднината, планира сопствена верзија на Metaverse

Следната година Apple планира да претстави целосно нов производ - очила за проширена и виртуелна реалност, а планот на Apple за следните...


Во 2023 започнува производството на новиот Apple AR/VR уред, ќе чини дури 3.000$

Apple започнува нова етапа на пазарот за виртуелна реалност. Наскоро би требало да дознаеме како ќе изгледа новиот AR/VR уред. На...


Шефот на Snap го исмева Цукерберг за идејата за Metaverse

„Последното нешто што го сакам е да живеам во компјутер“, вели основачот на Snapchat, исмевајќи ја на Марк Цукерберг за Metaverse...


Apple работи на обнова на дизајнот на iMessage

Има причина зошот Apple ги продава своите уреди. Поседува еден од најдобрите дигитални еко системи во светот. Ова е најмоќниот адут на...


Кинезите смислиле ласерско пенкало што пишува во воздухот

Холограмските прикази, metaverse, проширената реалност, сето тоа е технологија што порано била само нечија фантазија, а денес активно се...


Тим Кук повторно ја потенцира AR технологијата како основа на се

Тим Кук веќе неколку пати потенцира дека проширената реалност ќе биде многу важна во иднина, па врз основа на тоа аналитичарите сметаат...


Amazon сака да развива производи за проширената реалност (AR), а не виртуелната

Првиот човек на Amazon во одделот за развој на хардвер, Дејвид Лимп, рекол за време на Future of Everything Festival, дека ако прашате...


Apple во јуни ќе го претстави својот уред за проширена и виртуелна реалност

Смарт очилата за AR и VR технологија најверојатно излегуваат следниот месец. Уредот наводно бил претставен неодамна пред бордот на...


Google со новата аквизиција ги откри своите планови за AR и VR уреди

Google е најпознат по својот прелистувач, сервисите и софтверот. Компанијата исто така има и телефони, таблети и компјутери во својата...


Apple смарт очилата нема да бидат наменети за Metaverse

Откако Цукерберг најави промена на името на компанијата и се фокусирал на Metaverse, изгледа дека тоа стана еден од најпопуларните називи...


Содржината на екранот на iPhone ќе може да ја гледаат само нивните сопственици

Apple пријавил нов патент, кој е насочен кон заштита на приватноста на корисниците, односно за заштита на содржините, која што се...


China Mobile Hebei и Huawei ја претставија 5G сеприсутната Гигабит мрежа во затворен простор

China Mobile Hebei и Huawei постигнаа клучна пресвртница со лансирањето на 5G сеприсутната Гигабит мрежа во затворен простор. Покрената...


Кога пристигнува Apple AR хедсетот?

Apple има големи планови за новата технологија базирана на виртуелна и пренесена реалност, но хардверот се уште не е подготвен за масовна...


Amazon отвара фризерски салон со AR огледало

Amazon ја проширува својата област во работењето, отвара фризерски салон - Amazon Salon. Се работи за фризерски салон со напредни...


Samsung Galaxy S22 се очекува да пристигне без ToF сензор

Задната камера на Samsung Galaxy S22 се очекува да нема Time-of-Flight (ToF) сензор, според најновите неофицијални информации. Инаку, ToF...


Тим Кук го потврди автономното возило и проширената реалност

Тим Кук за прв пат проговори јавно за нивното ново автономно возило пред јавноста, на поткастот Sway на Кара Свишер. Apple се уште работи...