Новости

Tesla го одложува производството на батерии во Германија

Tesla одлучи да ги одложи плановите за производство на батерии во Германија, затоа што приоритет за производство му е матичната земја...


Samsung Galaxy S23+ се очекува да пристигне со батерија од 4,500mAh

Samsung Galaxy S23+ се очекува да носи батерија со капацитет од 4,500 mAh. Оваа информација е извадена од сертификатот доделен на...


Google видео ви демонстрира како да добиете подолга батерија за вашиот Pixel

Pixel корисниците се надеваат дека со Android 13 надградбата ќе се подобри долготрајноста на батеријата. Ако батеријата е сепак кратка и...


Huawei Mate 50 ќе дозволи да се јавувате и да праќате текстови со „мртва“ батерија

Од Huawei се очекува да ја открие Mate 50 серијата годинава, кој не престана да го развива својот оперативен систем Harmony и продолжи да...


Google го претстави новиот Pixel 6а, има најава и за првиот смарт часовник

На вчерашната конференција, Google објави дека работи на свој смарт часовник, кој излегува есента, заедно со телефоните Pixel 7 и Pixel 7...


Samsung A-серијата го следи трендот без полнач во кутијата

Samsung ја претстави новата 2022 A-серија во САД. Galaxy A13 5G и A03s излегоа на веб страницата со цена од $249.99 и $159.99, соодветно....


Oppo најави нова технологија за полнење на батерија од 0-100% за 9 минути

Технологијата за полнење на батерија напредува со голема брзина, па така ако чекавме до неодамна да се наполни телефонот за час и...


ЕП изгласа уредба: На батериите ќе мора да пишува колку ќе траат

Европскиот парламент изгласал нова уредба за батериите, со што подразбира обврзување на производителот да пишува на батеријата на...


Panasonic вложува над 700 милиони долари во производство на нови батерии за Tesla

Јапонската компанија Panasonic ќе почне со производство на новата литиумско-јонска батерија за Tesla. Во 2023 година се планирани...


DJI ги претстави дроновите Mavic 3 и Mavic 3 Cine

DJI само што ги претстави Mavic 3 и Mavic 3 Cine дроновите. Mavic 3 Cine има можност за снимање видеа во Apple ProRes 422 HQ на 5.1K до...


Не мора телефонот да се потроши до 0% за да го полните

Батериите на старите телефони и новите се многу различни и не треба да се полнат на истиот, стар традиционален начин како што знаеме....


Pixel 6 е 80% побрз од Pixel 5, благодарение на Google Tensor

Иван Блес тврди дека Google Pixel 6 и 6 Pro пристигнуваат со Tensor чип, кој што нуди 80% побрзи перформанси благодарение на вградената...


Следните модели на Apple телефони и таблети со подобри батерии

Телефоните денес станаа моќни како компјутери и имаат моќни фотографски карактеристики слични како DSLR фотоапаратите. Батеријата е она...


150 пожарникари го гасеа батерискиот оддел на Tesla дури 4 дена

Додека нашите пожарникари и пожарникарите од цела Европа се борат со огнените стихии поради високите температури, 150 пожарникари во...


Драстично зголемување на батериите на iPhone 13 серијата

За 3 месеци отприлика Apple ви требало да ја претстави новата генерација на iPhone. За моделите од серијата 13 знаеме веќе многу...


Huawei ја претстави серијата Watch 3 – нови часовници со моќност на паметен телефон

​Серијата HUAWEI WATCH 3 дебитира со проширена колекција на ликови и ремени за корисниците да го персонализираат својот уред. Huawei...


Потрошувачката на електрична енергија од мобилниот полнач

Сигурно сите се прашуваат колку трошат полначите за нашите смартфони, лаптопи и таблети. Обично сите велиме дека е незначително, што...


Apple развива додаток за подолготрајна батерија

Ако ги прашате сопствениците на смартфоните што би подобриле на нивните уреди, веројатно одговорот би бил долготрајноста на батеријата....


Револуционерна батерија произведена во Кина за електричните автомобили

Израелската компанија StoreDot развила нова литиумско-јонска батерија за електромобили, која би можела да направи пресврт во нивното...


Израелски иноватори направија батерии за е-возила кои се полнат за само 5 минути

Израелскиот стартап StoreDot претстави возбудлива нова технологија која овозможува батериите за електричните автомобили да се полнат за...


Tesla Inc. ја отвори најголемата станица за полнење во Кина досега

Tesla Inc. ја отвори најголeмata станица за полнење на електрични возила во Кина. Компанијата на Илон Маск ја лоцира станицата во Шангај,...