Новости

Драстично зголемување на батериите на iPhone 13 серијата

За 3 месеци отприлика Apple ви требало да ја претстави новата генерација на iPhone. За моделите од серијата 13 знаеме веќе многу...


Huawei ја претстави серијата Watch 3 – нови часовници со моќност на паметен телефон

​Серијата HUAWEI WATCH 3 дебитира со проширена колекција на ликови и ремени за корисниците да го персонализираат својот уред. Huawei...


Потрошувачката на електрична енергија од мобилниот полнач

Сигурно сите се прашуваат колку трошат полначите за нашите смартфони, лаптопи и таблети. Обично сите велиме дека е незначително, што...


Apple развива додаток за подолготрајна батерија

Ако ги прашате сопствениците на смартфоните што би подобриле на нивните уреди, веројатно одговорот би бил долготрајноста на батеријата....


Револуционерна батерија произведена во Кина за електричните автомобили

Израелската компанија StoreDot развила нова литиумско-јонска батерија за електромобили, која би можела да направи пресврт во нивното...


Израелски иноватори направија батерии за е-возила кои се полнат за само 5 минути

Израелскиот стартап StoreDot претстави возбудлива нова технологија која овозможува батериите за електричните автомобили да се полнат за...


Tesla Inc. ја отвори најголемата станица за полнење во Кина досега

Tesla Inc. ја отвори најголeмata станица за полнење на електрични возила во Кина. Компанијата на Илон Маск ја лоцира станицата во Шангај,...


Apple стартува со производство на автономно возило од 2024 со иновативна батерија

Ројтерс објави дека плановите на Apple се да започне со масовно производство на самостојни возила до 2024 година. Возилото ќе биде со...


Веројатно е дека Samsung ќе го остави Galaxy S21 без полнач во кутијата

Јужнокорејскиот производител на смартфони, Samsung Electronics, многу беше веројатно дека нема да стави полнач во кутијата, во комплет со...


Samsung ќе приреди кул изненадување за време на лансирањето на Galaxy S21!?

Samsung ќе го одржи својот Unpacked настан за следната година во јануари, наместо во февруари. Тогаш нема да ги имаме Galaxy Z Fold Lite,...


Apple плаќа 113 милиони долари оштета за аферата со батериите

Apple одлучи да попушти и да плати дополнителна оштета поради својата пракса за забавување на постарите модели на iPhone. Во 2017 година,...


Apple ќе плати уште стотина милиони долари за аферата Batterygate

Apple во нова судска постапка во САД се согласил да плати уште 115 милиони долари оштета за аферата Batterygate која ќе биде поделена...


Tesla гради батерија со огромни пропорции во Австралија

После Јужна Австралија, уште една австралиска сојузна држава, Викторија, планира да изгради огромна батерија. Тоа се прави со цел да се...


Samsung Galaxy Note20 Ultra доби надградба за подобра батерија

Samsung Mobile лансираше нова софтверска надградба за премиум фаблетот Samsung Galaxy Note 20 Ultra со која значително се подобрува...


Летото може да биде погубно за iPhone, еве што советува Apple

Високите температури не се благонаклонети кон електронските уреди, а за некои може да бидат и погубни. Високата температура може да...


Qualcomm ќе има Quick Charge технологија и за евтини телефони

Новата технологија што ја претстави Qualcomm, треба да ја наполни просечната батерија на смартфон со 4500mAh од 0 до 50% за само 5...


За скандалот со батериите Apple ќе плаќа оштета на корисниците

Apple ќе треба да им плати оштета од 25 долари на корисниците на iPhone 6 и следните модели кои преку софтверски надградби добивале...


Кинески CATL развил батерија што трае 2 милиони км

Кинеската компанија Contemporary Amperex Technology Co. Ltd (CATL), специјализирана за производство на батерии, може да направи пресврт...


Facebook наскоро целосно ќе „потемне“

Facebook долго време ја подготвува Dark Mode верзијата на главната мобилна апликација за Android и корисниците се нетрпеливи за целосната...


Samsung ваучер со купување на Galaxy S20, S10 или Note 10

Samsung Galaxy S10 е претходната серија од премиум S-класата S20, која е исто така


Apple ја намали брзината на телефоните, затоа сега ќе плати 500 милиони

Кон средината на 2017 година, Apple објави нова верзија на софтвер за своите мобилни уреди, кои на прв поглед не донеле некоја...