Новости

Apple ќе плати уште стотина милиони долари за аферата Batterygate

Apple во нова судска постапка во САД се согласил да плати уште 115 милиони долари оштета за аферата Batterygate која ќе биде поделена...


iOS 13 направи проблем со процесорот кај постарите iPhone-и

iOS 13 наскоро се очекува да биде достапен и за постарите iPhone телефони. Досега го имаше само за новата iPhone 11 серија....


85 апликации од Google Play Store значително ја цедат батеријата

Trend Micro е компанија што се занимава со аналитика за безбедноста на корисниците и открила дури 85 апликации за фотографии и игри, што...


iPhone - Facebook е виновен за брзо трошење на батеријата

Се повеќе iPhone корисници се жалат низ форуми од апликацијата на Facebook...


iPhone 6s има послаба батерија од претходникот

Apple речиси потврди дека батеријата на новиот iPhone 6s има капацитет од само 1715 mAh што е за нијанса помалку од iPhone 6 кој има...


Samsung развива вечна батерија

Батеријата во цврста состојба ќе го реши проблемот со краткиот век на траење на денешните батерии...


Apple ја спаси батеријата на iWatch

Apple Watch е целосно нов продукт на компанијата од Купертино која долго време не лансирала нешто ризично, па со извештаите дека...


Samsung Galaxy S6 загрижува со слабата батерија

Samsung Mobile планира новиот премиум смартфон Galaxy S6 да биде што е можно потенок со што постои можност да се компромитира капацитетот...


Пристигна Android 5.1 Lollipop - Google со тивки промени

Без многу помпа Google ја пушти во употреба најновата 5.1 верзија на Lollipop која треба да ги поправи сите грешки од стартот со враќање...


Nokia Lumia 920 работи и покрај пожар на батеријата

Од Бразил доаѓа многу интересна сторија за модел на Nokia Lumia 920 кој работи и целосно функционира и покрај тоа што смартфонот при...


Бесплатна замена на батеријата на iPhone 5 и во Европа

Apple минатата недела соопшти дека бесплатно ќе ја замени батеријата на смартфонот iPhone 5 и тоа за моделите кои се продадени во...


DU Battery Saver ќе ви заштеди 70% од батеријата на Android

DU Battery Saver е една од оние „магични„ апликации која ветува дека ќе ви заштеди огромен процент на батеријата и ќе ја продолжи...


Nexus 5 има проблеми со батеријата

Корисниците на Nexus 5 се жалат дека смартфонот има големи проблеми со батеријата која веднаш се троши. Проблемот го призна и Google кој...


Првата огноотпорна батерија за смартфон

Во последните неколку месеци за жал се случија голем број на несреќи со трагичен крај откако повеќе смартфони експлодираа при полнење на...


Samsung го призна проблемот со Galaxy S4

Кој признава пола му се простува па така и Samsung беше принуден да го признае проблемот со слабиот капацитет на батеријата на Galaxy S4...