Новости

До кога треба да се носат маски?

Ќе го вратиме ли стариот живот назад или ќе мора уште некое време да носиме маски и да држиме дистанца со масовното вакцинирање? Се уште...


Критиките на Бил Гејтс ја уриваат вредноста на биткоинот

Бил Гејтс не е голем фан на криптовалутата биткоин за разлика од Илон Маск кој неодамна стана силен поддржувач и инвеститор.


Бил Гејтс се шегува со Безос и Маск: „Не сум паднат од Марс“

Бил Гејтс се појави на подкастот на Кар Свишер Sway, како повод за неговата нова книга „Како да се избегне климатска катастрофа“. Тој...


Гејтс: Социјалните мрежи да му дозволат повторно пристап на Трамп

Милијардерот Бил Гејтс и основач на Microsoft смета дека социјалните мрежи треба повторно да му дозволат пристап на поранешниот...


Бизарно анимирано видео е избришано, кое било едукативно за деца: Што ако исчезне Бил Гејтс

Едукативниот YouTube канал насочен кон децата објавил бизарно видео во коешто ја предупредуваат најмладата публика дека светот би бил...


Бил Гејтс спасот од климатската катастрофа го гледа во синтетичкото месо

Основачот на Microsoft кој ги поминува годините во филантропија надвор од моќната компанија, објави нова книга во која дава повеќе...


Бил Гејтс предупредува на нови големи опасности за човештвото после пандемијата

Бројот на жртви од SARS-CoV-2 се приближува до 2,5 милиони, а светот се надева дека доаѓањето на пролетта во комбинација со пролетта...


Fortune: Илон Маск избран за личност на годината!

Илон Маск го надмина Бил Гејтс со богатство што тежи вртоглави 167 милијарди долари. Во средината на ноември Маск го надмина Бил Гејтс и...


Бил Гејтс ја предвидел денешната ситуација пред 25 години

Кога излезе корона вирусот и почна SARS-CoV-2 вирусот да се шири низ цел свет, многумина почнаа да го споделуваат видеото од старо...


Бил Гејтс: Му бев љубоморен на Стив Џобс, тој е генијалец

Бил Гејтс, основачот на Microsoft и еден од најбогатите луѓе на планетата, во интервју истакна дека му се восхитувал на Стив Џобс,...


Илон Маск стана четврт најбогат човек во светот

Во ова време и невреме на глобална здравствена и финансиска криза, Tesla Inc. е една од најпрофитабилните компании за третиот квартал во...


Интернет Експлорер ќе исчезне од Интернет во 2021

Мајкрософт објави дека после 25 години, прелистувачот нема да го има на Интернет од 17 август, 2021 година. Компанијата официјално ја...


Скандал на Twitter: Хакери пробиле профили на познати личности за да извлечат 100 илјади долари

Познатите личности што имаат Twitter профил, се нападнати од хакери, кои ги злоупотребиле за да побараат по илјада долари од наивни...


Бил Гејтс открива која ќе биде најголемата пречка против коронавирусот

Милијардерот Бил Гејтс се покажа како добар предвидувач на пандемијата со коронавирусот. Со години предупредуваше дека ќе се појави таква...


Мајкрософт ќе работи само онлајн, ги затвара сите продавници

Мајкрософт официјално соопшти дека ги затвара сите продавници, а продажбата, се разбира, продолжува со работа. Компанијата на Бил Гејтс...


Американски милијардери се збогатиле за 430 милијарди за време на пандемијата

Коронакризата предизвика многу откази и намалувања на плати во светот. Додека константно слушаме лоши сценарија, цифрите на одредени...


Кој стои зад ширењето на дезинформации за коронавирусот на Facebook

Без оглед дали ви пратиле информација од известување од Facebook или од некој пријател, главно се работи за дезинформации што...


Основачот на Microsoft: Епидемиите се повторуваат на 20г, мора да се подготвиме

Не е епидемиолог и лекар, но основачот на Microsoft, Бил Гејтс, во последните години стана своевиден експерт кога станува збор за заразни...


Бил Гејтс: Во јануари пропуштивме шанса да го спречиме коронавирусот

Многумина веќе ги почувствуваа последиците од коронавирусот и тоа ќе има долгорочни ефекти. Доналд Трамп најави дека ќе го исправи САД на...


Погледнете на видеото како ја предвидел Бил Гејтс пандемијата од 2015

Бил Гејтс одамна не предупреди за ваквите опасности, кој пред пет години ја предвидел оваа ситуација. „Ако нешто убие над 10 милиони...


Бил Гејтс заминува од управниот одбор на Microsoft за да се занимава со филантропија

Microsoft во петокот објави дека неговиот ко-основач Бил Гејтс заминува од управниот одбор со цел да се посвети на хуманитарната работа....