Новости

Црвенило на криптоберзите, нов пад на вредноста на bitcoin и ether

Почетокот на новата недела не донесе добри вести за инвеститорите во криптовалути. Откако едно време се чинеше дека пазарот тргна кон...


Колку ќе падне вредноста на bitcoin, се смета дека не сме ни близу до крајот

Речиси невозможно е да се предвиди на долг рок колку ќе паѓа вредноста на криптовалутите, а аналитичарите што вложуваат во крипто пазарот...


Илон Маск со еден твит за Доуџ ги „воскресна“ криптовалутите

Во последниот период пазарот на криптовалути е многу паднат, а Илон Маск е познат како човек што често влијае врз цените на сите коини....


Првиот човек на Binance: Време е за вработување и аквизиции

Прогнозите за крипто пазарот се прилично негативни, покрај големите падови и губење огромни суми на пари. Еден од оптимистите што смета...


Државата Њујорк усвои 2-годишна блокада за рударење на Bitcoin

Порастот на рударењето на Bitcoin во државата Њујорк е веќе блокиран, затоа што се усвои нов закон што ќе ги спречи нвите дозволи за...


Шефот на криптоберзата FTX смета дека bitcoin нема иднина како платна мрежа

За некои криптовалутите се уште се голема измама, додека за други тоа е иднината, сметајќи дека децентрализираните финансии со блокчејн...


Bitcoin е во црвено, загуби над 50% од вредноста од ноември

На почетокот на ноември 2021 година, криптовалутите го достигнаа својот врв во вредноста. Нивната вредност растеше со голема брзина, а...


Шефот на Binance: Криптовалутите не може да се забранат поради санкциите врз Русија

Русија е на голем удар од санкции, а списоко со тие санкции постојано се зголемува. Европските држави дефинитивно не сакаат да наметнат...


50% од сопствениците за прв пат купиле криптовалути во 2021г.

Bitcoin и криптовалутите станаа добро познати на јавноста во 2017 година, кога почна криптогрозниацата, која што за некои беше мајка, а...


Коосновачот на Apple верува дека вредноста на bitcoin ќе достигне $100k

Во време на голема инфлација се поставува прашањето дали да се вложи заштеденото во bitcoin или во некоја друга криптовалута. При...


Познатиот милијардер не е љубител на bitcoin и ether: „Криптовалутите се како полова болест“

Чарли Мангер, долгогодишниот бизнис партнер на Ворен Бафет е стар инвеститор, кого воопшто не го импресионираат криптовалутите и се што...


Биткоин се очекува да надмине вредност од 55.000 долари после 6 месеци

После секој голем пад, следува голем раст. Тоа веќе инвеститорите го знаат и не дигаат паника кога пазарот паѓа. Криптовалутите се...


Инвеститорите веруваат дека вредноста на bitcoin за 6 месеци ќе надмине 55 илјади долари

Волатилноста на bitcoin е голема и инвеститорите тоа го знаат. Сега единственото прашање е кога ќе се зголеми повторно вредноста на оваа...


Голем пад на криптопазарот, за 48 часа избришана вредност од 130 милијарди долари

Со криптопазарот можеме да ги поврземе изразите како што се волатилноста и несигурноста, но многумина го поврзуваат овој пазар и со брза...


Bonanza Mine чипот на Intel се најавува како енергетски ефикасен за копање Bitcoin

Intel ќе го снабдува GRIID со чипови, стартапот за копање на Bitcoin, со цел поефикасно да се копаат криптовалутите. GRIID потпишал...


Директор на швајцарската SEBA Bank е оптимистичен дека Bitcoin двојно ќе се зголеми

Извршниот директор на швајцарската банка SEBA Bank, Гвидо Булер, влева надеж и оптимизам дека во 2022 година, Bitcoin повторно би можел...


Илон Маск смета дека Ник Сабо е најзаслужен за еволуцијата на криптовалутите

Илон Маск признава само еден човек што е заслужен за еволуцијата на криптовалутите, а тоа е Ник Сабо. За Сатоши Накамото признава дека не...


Џек Дорси смета дека оваа криптовалута ќе го замени доларот

Џек Дорси неодамна се повелече од местото на извршен директор на Twitter, компанијата во која што беше ко-основач. Додека управувањето со...


Крвопролевање на пазарот на криптовалути, пад од 5.6%

Пазарот на криптовалути е преплавен со црвена боја, бележи пад на пазарната капитализација од неверојатни 5,6%, кој во моментов изнесува...


Потегот на Ел Салвадор со изградба на рудник за Bitcoin ги вознемири ММФ

Меѓународниот монетарен фонд ММФ предупредува дека Bitcoin претставува голем ризик за потрошувачите, цитирајќи го неодамнешниот потег на...


Ел Салвадор ќе гради Bitcoin City во подножјето на вулканот: „градот ќе има се“

Латиноамериканската држава Ел Салвадор планира да изгради Bitcoin City во подножјето на вулканот. Со Bitcoin ќе го финансираат проектот...