Новости

Капетан Кирк конечно полета кон вселената

Вилијам Шатнер направи нешто што никој досега не го остварил, на 90 години полета во вселената и се врати на Земјата. И покрај доцнењето,...


Ветровите го одложија летот на капетанот Кирк во вселената

Blue Origin денеска повторно ќе се обиде со летот во вселената, затоа што минатиот лет на Вилијам Шатнер во вселената беше одложен....


Вработените на Безос се очајни и се жалат за токсичната атмосфера во работата

Џеф Безос ги оствари своите соништа и конечно одлета во вселената, докажувајќи со својот пример дека патувањето со неговото летало е...


Џеф Безос ја тужи НАСА во Федералниот суд поради „незаконската одлука“ за лет на Месечината

Blue Origin ја тужи американската влада поради одлуката на НАСА да го додели летањето до Месечината на SpaceX компанијата, во сопственост...


Џеф Безос понуди 2 милијарди долари на НАСА за изградба на возило за Месечината

Џеф Безос има високи цели и сака да ја истражува Месечината, со тоа што на НАСА и понуди 2 милијарди долари за изработка на возило што ќе...


Најмладиот патник му призна на Безос: Никогаш не сум купувал од Amazon

Холандскиот тинејџер што стана најмладиот вселенски патник во светот, оваа недела го изненади милијардерот Џеф Безос, со тоа што му рекол...


Ричард Бренсон му честиташе на Безос: Добро направено! Импресивно!

Меѓу првите што му честитаа на Џеф Безос и неговиот Blue Origin, беше Сер Ричард Бренсон, кој во вселената полета пред десетина дена....


Џеф Безос го заврши првиот комерцијален лет во вселената со човечки екипаж

Основачот на Amazon, односно најбогатиот човек на светот, Џеф Безос, денес стана вториот милијардер на светот што ќе се вивне кон...


Џеф Безос: „Ние сме подготвени. Едноставно сум возбуден, но не сум нервозен“

Претходно пишувавме дека Џеф Безос денеска полетува кон вселената со New Shepard од Blue Origin, со неговиот брат Марк Безос, 82...


Следете го во живо полетувањето на Џеф Безос со Blue Origin, овде!

Џеф Безос денеска полетува кон вселената со неговата капсула New Shepard, изградена од компанијата Blue Origin, во негова сопственост...


Џеф Безос ќе се издигне над 100 километри од Земјата во вселената

Џеф Безос е најбогатиот човек во светот, кој ќе се придружи кон клубот на астронаути во вторник при првото лансирање во вселената на...


Оливер Димен ќе биде најмладиот патник на Blue Origin во вселената

Најмладиот патник во вселената со Џеф Безос ќе биде Оливер Димен, синот на Џеси Димен, директорот на Somerset Capital Partners. Џеси...


Blue Origin доби лиценца за пробен лет во Вселената

Голем чекор напред за компанијата на основачот на Amazono, Џеф Безос. Неговата друга компанија за летови во вселената, Blue Origin,...


Џеф Безос е најбогатиот „пензионер“ во историјата со 197 милијарди долари

Најбогатиот човек во светот, Џеф Безос, го напушти кормилото на компанијата Amazon, која претставува една од најуспешните компании во...


Virgin Galactic наплаќа билет за вселената по 250.000 долари

Virgin Galactic веќе почна да наплаќа за вселенските летови и формирал цена од 250 илјади долари од лет. Претходно објавивме дека...


70.000 луѓе потпишале петиција за Џеф Безос да не се враќа на Земјата

Над 70.000 луѓе потпишале петиција со која што се бара забрана за враќање на Земјата за најбогатиот човек на светот. Кон средината на...


Првиот вселенски турист билетот го резервирал за 28 милиони долари

Првиот турист во вселената ќе плати 28 милиони американски долари за ексклузивната можност да полета со шатлот на Blue Origin компанијата...


Џеф Безос најави дека во вселената ќе патува на 20 јули

Џеф Безос се спрема на посебно патување и објави дека заедно со својот брат ќе се приклучи кон првиот лет во вселената во леталото на...


Blue Origin доби највисока понуда за место во ракетата: 2,4 милиони долари!

Blue Origin соопшти дека највисоката понуда за место во вселенското летало New Shepard била 2,4 милиони долари во вториот круг на...


Маск се потсмева на Безос после натпреварот на НАСА: „Не може да се дигне...“

Првиот човек на SpaceX се потсмева на Џеф Безос, со цел да го оспори неговиот голем договор со НАСА. Двајцата милијардери се обидуваат да...


Вселенската капсула на Џеф Безос се поблиску до лет со човечки екипаж

Blue Origin, приватната вселенска компанија во сопственост на Џеф Безос, го реализираше 14-от пробен лет со вселенската каспула New...