Новости

Јапонски робот ги замолува луѓето да носат маски

Јапонскиот робот Pepper доби нова функција преку која ќе може да ги скенира лицата на луѓето и да ги замоли да стават маска за заштита од...


Razer креирал смарт заштитна маска за заштита од вирус, со активна вентилација

CES 2021 во многу нешта се разликува од претходните изданија. Компаниите овој пат претставија многу уреди со цел да ги заштитат...


Нема криза за технолошките гиганти - Заработиле дополнителни 3,4 трилиони

Технолошките гиганти од САД немаат потреба од вакцина бидејќи и во време на криза предизвикана од КОВИД-19 пандемијата нивните бизнис...


Samsung прв пат по десет години ќе оди под 300 милиони испорачани смартфони

Samsung годинава најверојатно ќе ја заврши со помалку од 300 милиони испорачани смартфони што ќе биде за прв пат по речиси 10 години,...


Основачот на Zoom во стоте најмоќни луѓе на планетата

Ерик Хуан, основачот на популарната апликација Zoom во најновото рангирање е сместен во групата на сто најмоќни луѓе на планетата...


Netflix има додаток за да пресмета колку часови сте гледале филмови во 2020

Netflix има додаток за Google Chrome, кој може да ви пресмета колку часови вкупно сте поминале во гледање на филмови во цела 2020 година....


Недостаток на чипови за лаптопи и смартфони поради коронавирусот

Сите производители на електронски уреди и автомобили предвидуваат недостаток на чипови на глобално ниво. Се разбира, тоа го одолговлекува...


САД ја одобри вакцината на Фајзер, наскоро ќе може да се вакцинираат милиони луѓе

FDA издаде итна дозвола за вакцината што Фајзер ја разви со германскиот партнер BioNTech, кој демонстрирал 95% ефикасност во превенција...


Важноста на фиксните и безжичните мрежи клучна за стабилен интернет при КОВИД-19 криза

Кризата со Ковид-19 го зголеми проток на сообраќај и користење на интернет поради што, уште во март 2020 година, Телото на европските...


Facebook ќе ги блокира антиваксерите кои се против вакцина за КОВИД-19

Facebook ја обнови политиката за блокирање на дезинформации поврзани со КОВИД-19 пандемијата, овој пат со опции за отстранување на...


Amazon и Apple не сакаат да учествуваат во иницијативата „Технологија за благосостојба“

Apple и Amazon одбиваат да учествуваат во француската иницијатива со која големите технолошки компании би се обврзале да плаќаат данок во...


Џим Рајан потврди: „Се е распродадено“, Sony PlayStation 5 се продава како алва

Sony и Microsoft се во фокусот на вниманието кај страстните корисници на конзоли за играње. Новата генерација на конзоли конечно од овој...


Пандемијата со Ковид-19 ги зголеми сајбер измамите на граѓаните и компаниите

„Бројот на лажни веб-страници за онлајн шопинг и на измамнички трговци преку Интернет се зголеми за време на пандемијата со КОВИД-19. Од...


Македонците заинтересирани за е-трговија - Голем интерес за 3 конференција за во Македонија

На 25-ти и 26-ти ноември, по трет пат традиционално, ќе се одржи годишната конференција за е-трговија, која оваа година, согласно...


„Македонски Телеком“ со раст во интернет и ТВ-сегментот и позитивен тренд на ИКТ-услугите

„Македонски телеком“ во првите девет месеци од 2020 година бележи добри резултати и покрај предизвиците во работењето што ги наметна...


Apple сака да го купи најновиот Џејмс Бонд за $400 милиони, а MGM сака двојно повеќе

Најновиот филм Џејмс Бонд „No Time to Die“ требаше да биде објавен во април пред да биде повторно одложен за ноември. Повторно е вратен...


Google Maps со подобрена навигација за велосипедисти

Google Maps ги послуша барањата на корисниците, особено на тие кои во време на пандемија со КОВИД-19 го користат велосипедот како основно...


Бил Гејтс ја предвидел денешната ситуација пред 25 години

Кога излезе корона вирусот и почна SARS-CoV-2 вирусот да се шири низ цел свет, многумина почнаа да го споделуваат видеото од старо...


50% од COVID-19-заболените чувствуваат симптоми и после инфекцијата

Над половина од лицата после отпуштањето од болницата поради прележан COVID-19, во следните два до три месеци, чувствувал симптоми како...


iPhone 12 5G: Детали и цени на новите модели

Благодарение на ликстерот Џон Просер, сега знаеме дека евентот за iPhone 12 би можел да се случи следната недела. Поради COVID-19, како и...


Google Maps ќе покажува каде има жаришта со COVID-19

Google најави ажурирање на Google Maps, која ќе ни помогне да согледуваме каде има најмногу заболени од коронавирусот. Опцијата е веќе и...