Новости

Музички спотови сега дел и од Facebook Watch

Facebook постигна договор за авторски права со големите американски музички студија. Затоа отсега на платформата Facebook Watch ќе може...


Nokia C3 ќе биде ново топ телефонче

HMD Global веќе од утре ќе започне со промоцијата на повеќе нови смартфони, а еден од нив ќе биде новиот Nokia C3 смартфон кој ќе има...


Pixel 4a со солидни перформанси и ниска цена доаѓа наскоро

Google годинава ќе го повтори рецептот на лансирање на смартфон од средната класа со прифатлива цена од околу 350 евра кој ќе има солидни...


Трамп сака да го забрани TikTok

Американскиот претседател Доналд Трамп подготвува извршна наредба со која ќе биде забрането да се користи мобилната апликација TikTok во...


Апликацијата на Netflix со контроли за брзина на видеото

Netflix за мобилната апликација за Android ќе воведе можност за контрола на брзината на плејбек на видеото односно ќе може снимката или...


Samsung Galaxy Note 20 Ultra тестиран со новиот Exynos 990

Како и вообичаено Samsung Mobile ќе лансира две верзии на претстојниот супер моќен фаблет Samsung Galaxy Note 20 Ultra кој овој пат е...


LG Mobile со претрпен пад од 18% на продажбата на смартфони

LG Mobile во месеците март, април и мај кога најсилно се почуствува влијанието на економската криза предизвикана од КОВИД-19 пандемијата...


Nokia ќе има работно лето со нови смартфони

HMD Global ќе има работно лето со претставување на нови смартфони почнувајќи од 4 август на голем промотивен настан во Кина.


Redmi K30 Ultra доаѓа на средина на август со засилени перформанси

Xiaomi на средината на август во продажба ќе го лансира новиот премиум модел Redmi K30 Ultra кој ќе располага со помоќни перформанси и ќе...


Погледнете ја патничката кабина на вселенскиот брод Virgin

Virgin Galactic сериозно се спрема за првите комерцијални туристички летови во вселената. На видеото може да погледнеме како изгледа...


Twitter остро ќе блокира линкови со говор на омраза

Twitter сериозно почна да воведува ред на својата платформа, а доказ за тоа е што неколку пати ги означи твитовите на американскиот...


Instagram ве снима секогаш кога ја вклучувате апликацијата

Корисниците забележале зелен знак дека камерата е постојано вклучена додека разгледувате на апликацијата на Инстаграм кај iOS 14....


Xiaomi Mi 10 Pro+ ќе има Game Turbo засилување

Xiaomi ќе лансира уште еден моќен смартфон во премиум класата кој ќе има врвни перформанси, и ќе понуди Game Turbo засилување иако нема...


Spotify прераснува во масовна стриминг платформа

Spotify прераснува во се поголема стриминг платформа за слушање музика која за последните три месеци односно од вториот квартал од...


Фејсбук ја објави Програмата за проверка на факти од трети страни во Северна Македонија

Фејсбук го објави започнувањето на Програмата за проверка на факти од трети страни во Северна Македонија


Huawei - Рекордно висока продажба на смартфони

Canalys објави дека Huawei продал повеќе телефони од Samsung и Apple во вториот квартал на 2020 година. Huawei е сега најголемиот...


Земјата со поглед од Месечината изгледа вака

Голема работа е да може да ја видите Месечината преку телескоп, а пак Земјата да ја гледате од Месечината? Џејмс O'Донахју претходно...


Фотографиите што победија на натпреварот со Ајфон

Натпреварот со фотографии за најдобра слика со Ајфон почнал уште од 2007 година. Сега можеме да ги погледнеме сликите направени од...


Qualcomm ќе има Quick Charge технологија и за евтини телефони

Новата технологија што ја претстави Qualcomm, треба да ја наполни просечната батерија на смартфон со 4500mAh од 0 до 50% за само 5...


Samsung во преговори со Google за замена на Bixby

Samsung Mobile води преговори со Google за евентуална замена на смарт асистентот Bixby со Android Assistant на следните модели на Galaxy...


Netflix шампионски со над 1 милијарда преземања за Android

Netflix е новиот шампион на мобилните апликации за Android успевајќи да влезе во елитното друштво со бројка од над 1 милијарда преземања.