Новости

Galaxy S23 Ultra би можел да ја добие најдобрата камера

Galaxy S23 Ultra ќе ја има најдобрата камера на сите времиња досега. Спецификациите што излегоа во јавноста го докажуваат тоа.


Спецификациите на OnePlus 11 Pro, покажуваат брзо полнење и голема меморија

Стив Хемерстофер ги објави спецификациите на OnePlus 11 Pro: - Snapdragon 8 Gen 2 процесор; - Qualcomm Snapdragon X70 5G модем; -...


Huawei Mate 50 линијата ќе биде откриена на 6 септември

Huawei го намали производството на еден предводник годишно од P-серијата или еден од Mate серијата. Минатата година беше P50 серијата, а...


100 години стар Лаjка фотоапарат продаден за 14,4 милиони евра!?

Лајка (Leica) фотоапарат бил продаден на аукција во Германија за неверојатни 14,4 милиони евра. Тој е еден од првите произведени...


Honor го открива 70 Pro+ со Dimensity 9000 процесор

Honor најави три нови смартфони: 70, 70 Pro, и 70 Pro+. Последниот модел е најмоќниот премиум уред од тројцата, кој пристигнува со...


Xiaomi и Leica Camera склучија договор, најавен е првиот заеднички смартфон

Xiaomi договори стратегиска соработка со компанијата Leica Camera, а првиот смартфон на кој што соработката ќе биде видлива ќе биде...


OnePlus Nord 2T официјално лансиран на глобално ниво: Екран од 90Hz, 80W полнење и ниска цена

OnePlus Nord 2T и OnePlus Nord CE 2 Lite официјално се лансирани глобално, кои пристигнуваат со нов дизајн, ниски цени и одлични...


Започна продажбата на HUAWEI P50 Pro на македонскиот пазар, во комплет со Huawei FreeBuds 4i

Започна продажбата на HUAWEI P50 Pro на македонскиот пазар, во комплет со Huawei FreeBuds 4i


„Текно“ ги претстави новите макро-леќи за смартфони

Кинеската компанија „Текно“ (Tecno) ги претстави своите телескопски макро-леќи за мобилни телефони. Новата технологија ветува значително...


Qualcomm ги претстави новите опции со предна камера

Камерата на смартфоните стана клучен дел од уредот, затоа што некои производители ги прават телефоните да се заклучат доколку корисникот...


Камерата кај новите смартфони со Qualcomm нема никогаш да се исклучува

Новиот процесор на Qualcomm од 2022 година ќе овозможи за камерите постојано да го скенираат вашето лице, дури и кога не го употребувате...


LG Display наводно развива екран за iPhone 14 Pro со hole-punch

Корејските медмиуми пишуваат дека LG Display почнал да развива технологија за “Under Display Camera” (UDC) за смартфони и таблети. Оваа...


Google официјално ги претстави Pixel 6 и Pixel 6 Pro со нов „Camera Bar“

Со Pixel 6 и Pixel 6 Pro, Google го направи најголемиот скок после Nexus серијата. Новите телефони се со тотално нов дизајн, свој Tensor...


Рендери со Samsung Galaxy S22+ го откриваат дизајнот

Голем број на рендери се појавија со Samsung Galaxy S22 серијата, кој најверојатно доаѓа со иновативната Contour Cut камера на Samsung,...


Galaxy S22 Ultra е во основа Galaxy Note со испакнатина на камерата

Се повеќе се зборува дека ќе го има Galaxy Note 22, или пак Galaxy S22 Ultra ќе вклучи S Pen. Според последните шпекулации, на рендерите...


Apple iPhone 14: Дата на лансирање, цена, спецификации

iPhone 13 се уште не е официјално излезен, а веќе излегуваат спецификациите за iPhone 14. Тринаесеттата едиција на iPhone излегува...


Xiaomi Mi Mix 4 ќе земе малку од вниманието на Samsung

Xiaomi на 10 август ќе го претстави својот нов предводник Mi Mix 4, што е еден ден пред Unpacked настанот на Samsung, следната недела,...


Huawei патентираше телефон со селфи камера под екранот

Huawei е во фаза на развој на камера вградена под екранот, а Samsung Galaxy Fold 3 исто така ќе ја има оваа технологија. Откриени се...


iPhone 13 и iPhone 13 Pro футроли објавени со поголема испакнатина за камерите

Можеби не е најважно кога ќе се објави футрола на телефон што се уште не е излезен, но важен е за предвремено да се детектира дизајнот на...


Samsung Galaxy S22 и S22+ ќе бидат со главен сензор од 50MP, а S22 Ultra со 200MP

Samsung нема да се фокусира на високи цифри со мегапиксели кај новите модели Galaxy S22 и S22 Plus. Главниот сензор ќе биде 50MP, додека...


Samsung патентирал преклопен смартфон со ротирачка камера

Samsung е познат по тоа што секогаш експериментира со дизајнот и имплементацијата во производството. Во 2019 година компанијата ја...