Новости

Xiaomi: Не сме комунистичко-воена компанија

Xiaomi одговори на нападите од Доналд Трамп поставени преку Министерството за одбрана. Xiaomi истакнува дека не е воено-комунистички...


Трамп во последните денови како претседател започна војна со Xiaomi

Американскиот претседател Доналд Трамп иако има уште неколку дена од мандатот реши да започне војна со уште еден кинески бренд кого го...


Европски технолошки компании ги обвинуваат САД дека ги користат санкциите за да ги исклучат од Кина

Европски технолошки раководители и дипломати ги обвинија Соединетите држави дека ги користат санкциите за да ги држат подалеку од...


Tesla Inc. ја отвори најголемата станица за полнење во Кина досега

Tesla Inc. ја отвори најголeмata станица за полнење на електрични возила во Кина. Компанијата на Илон Маск ја лоцира станицата во Шангај,...


Huawei ќе вработи 300 луѓе во новата фабрика во Франција

Huawei ќе гради фабрика во Франција за 5G опрема, со којашто ќе ја снабдува цела Европа. Кинескиот телекомуникациски гигант е првиот што...


Кина ќе ги споделува примероците од Месечината, за САД не се сигурни

Кина ќе ги споделува примероците собрани од најновото "освојување" на Месечината преку успешното слетување на вселенското летало Chang. И...


TripAdvisor нова жртва на кинескиот интернет "ѕид"

TripAdvisor е меѓу најзвучните 100 мобилни апликации која се најде на новата листа на забранети сервиси од страна на кинеските интернет...


Кина ќе има систем за модификација на времето до 2025 година

Кина веќе донесе државна одлука дека до 2025 година ќе може да креира вештачки врнежи на дожд со површина до 5,5 милиони квадратни...


Кина стартува со дигиталниот Јуан за онлајн шопинг

JD.com Inc (JD Digits), компанија за електронска трговија од Кина, официјално соопшти почнува да работи со дигиталниот јуан како платежно...


По трет пат ставено кинеското знаме на Месечината

Кинеската вселенска агенција ги објави првите фотографии од површината на Месечината, што ги испратила сондата од лунарната експедиција...


Кинезите покажуваат дека се нова светска сила со успешното слетување на Чанг на Месечината

Кина е новата светска сила со амбиции да остави траен белег на Месечината, единствениот природен сателит на планетата Земја. Тие амбции...


Кина ќе лансира сонда на Месечината за примерок од камења

Кина ќе лансира беспилотно летало на Месечината, од каде треба да донесе примероци од камења. Тоа ќе биде првиот обид на било која нација...


Huawei ја потврдува продажбата на смартфон бизнисот со Honor

Пред 5 недели, Huawei започна преговори со потенцијални купувачи за делумна продажба на Honor. Кинеската компанија конечно склучила...


Екранот на iPhone 12 позеленува - Нов скандал или кинески удар?

iPhone 12 може да претставува нов проблем за Apple доколку се утврди дека екранот на смартфонот има фабрички проблем, односно дека веднаш...


Huawei се одлучи на драстичен потег: Го продава Honor за дури 15 милијарди долари

Се повеќе ги има гласините дека Huawei размислува за продажба на својот бренд Honor, познат по ценовно прифатливите смартфони, а новите...


Првиот 6G сателит во светот е лансиран од Кина

Long March 6 е ракета-носач, кој овој пат беше лансиран од Кина, со цел да пренесе 13 сателити во орбитата. Едниот сателит „Универзитет...


Кинезите полудеа по BMW, побарувачката пораснала за 31%

Германскиот автомобилски џин BMW има раст на профит во третиот квартал за 2020 година, благодарение на Кина. Во споредба со истиот период...


Европските Телеком лобисти предупредуваат за евентуални проблеми од блокадата на кинеската опрема

Претставниците на европските телеком оператори предупредуваат дека не би било добро да ги блокираат кинеските добавувачи на...


Над 100 милиони 5G смартфони се испорачани годинава во Кина

Кина прераснува во лидер на 5G пазарот во светот каде годинава и покрај пандемијата со КОВИД-19 и економската криза се испорачани над 100...


TikTok забранет во Пакистан поради несоодветна содржина

TikTok е забранет од пакистанските власти поради причина - ширење на неморални содржини. Одлуката е после еден месец откако истата...


Huawei му возврати на Помпео: „САД не докажа ништо против нас“

Мајк Помпео ја критикуваше Кина и кинеските компании, затоа што безбедноста на луѓето за него е најважна. Тоа се однесува најмногу против...