Новости

Кинеската централна банка ја урна вредноста на Биткоин

Кинеската централна банка објави неделава дека сите трансакции со криптовалути во оваа земја се илегални и строго забранети. Потенцирала...


Кинеските астронаути се враќаат на Земјата

Вселенското леало Shenzhou-12 (волшебен брод) со астронаутите се откачи од главниот модул "Tianhe" пред враќањето, известуваат кинеските...


Xiaomi најавува големо лансирање за 15 септември, се очекува Mi 11T

Xiaomi се спрема за големо лансирање на продукти за 15 септември. Xiaomi „ќе претстави неверојатни нови продукти“. Евентот ќе се стрима...


Кина планира да изгради вселенска соларна електрана до 2050

Кина сака до 2060 година да стане јаглеродно неутрална земја, а за да ја постигнат таа цел, мора да пронајдат начин за максимално да ги...


Huawei ги претстави новите P50 и P50 Pro, ама само за Кина

Huawei одржа онлајн презентација за најновите смартфони P50 и P50 Pro, кои не се со 5G мрежа, туку само со 4G. Huawei става посебен...


5G ќе ја зголеми потрошувачката на мобилни податоци за четири пати до 2026 година

Со масовното усвојување на 5G технологијата, глобалната потрошувачка на мобилни податоци треба да експлодира во следните години. Од...


Huawei патентираше телефон со селфи камера под екранот

Huawei е во фаза на развој на камера вградена под екранот, а Samsung Galaxy Fold 3 исто така ќе ја има оваа технологија. Откриени се...


Volkswagen ќе има само електрични возила во Европа од 2033 година

Volkswagen е еден од лидерите во електрификација на возилата, а нивниот ID.4 се наоѓа на списокот на World Car Awards и прогласен е за...


China Mobile и Huawei наградени за „Најдобар иновативен комерцијален случај во 5G автоматизација“

China Mobile Zhejiang и Huawei заеднички спроведоа низа пилот-проекти за верификација на иновативните интелигентни O&M технологии во NFV...


China Mobile Hebei и Huawei ја претставија 5G сеприсутната Гигабит мрежа во затворен простор

China Mobile Hebei и Huawei постигнаа клучна пресвртница со лансирањето на 5G сеприсутната Гигабит мрежа во затворен простор. Покрената...


Google апликациите официјално се враќаат на Honor телефоните

Honor 50 серијата официјално излезе во Кина, но уште пред да излезе новата серија на Honor беше веќе потврдено дека Google Mobile...


Кинезите се пофалија и објавија фотографии од Марс

Фотографиите што кинескиот ровер Журонг ги испрати во петокот од Марс ја исполнила вселенската агенција на Кина со гордост. На сликите...


Нов успех на Кинезите, фузискиот реактор задржа плазма од 160 милиони степени Целзиусови

Кинеските медиуми објавија дека кинескиот проект со нуклеарната фузија или вештачкото сонце како што го нарекуваат во Кина, успеало да...


Иран забранува копање на биткоин поради проблеми со снабдување на електрична енергија

Вредноста на криптовалутите во последните неколку месеци порасна значително, што повторно привлече голем интерес кај малите и големите...


Xiaomi е отстранет од црната листа, во САД може пак да се тргува со оваа компанија

Американскиот окружен суд во округот Колумбиа, донел конечна одлука со која што го укинува именувањето на компанијата за „кинеска...


Кинезите објавија дека роверот Журонг успешно ја напуштил капсулата

Моторизираниот кинески ровер со кој што се управува од далечина помина преку рампата на капсулата и се спуштил на Црвената планета. Со...


Шефот на НАСА им честиташе на Кинезите за првите фотографии од Марс

Кина е втората земја во светот што успешно го слета својот ровер на површината на Марс, после САД. Претходно Кинезите имаа неуспешен обид...


Кинескиот ровер Журонг ги испрати првите слики од Марс

Кинескиот ровер Журонг ги испрати првите слики кои ги направи од површината на Марс откако успешно слета преку модулот во неделата.


Историски ден за Кина: Леталото Tianwen-1 успешно слета без екипаж на Марс

Кинеското вселенско летало успешно слетало на површината на Марс во сабота, извести државната новинска агенција Xinhua, со што Кина стана...


Кинеската ракета паѓа без контрола, а Пентагон не планира да ја уништи

Челникот на Пентагон, Лојд Остин, изјави дека нема да ја уништи кинеската ракета што овој викенд би требало неконтролирано да се врати во...


Банкоматите ќе се надградат со технологија за препознавање на лице

Банките имаат пад од 20% во побарувачката на готовина поради пандемијата со коронавирусот. Поради таа причина во Германија беа исклучени...