Новости

Големи промени во новиот Chrome за безбедност и функционалност

Google ја претстави новата верзија на Chrome интернет пребарувачот со број 88 која како главни измени ги носи подобрувањата во менаџирање...


Samsung подготвува нов Chromebook со мега батерија и QLED дисплеј

Samsung во февруари најверојатно ќе лансира нова верзија на лаптопот Chromebook специјализиран за работа со Chrome OS и екстензии за...


Netflix има додаток за да пресмета колку часови сте гледале филмови во 2020

Netflix има додаток за Google Chrome, кој може да ви пресмета колку часови вкупно сте поминале во гледање на филмови во цела 2020 година....


До кога Chrome ќе ја "цица" RAM меморијата?

Chrome е убедливо најупотребуваниот интернет прелистувач и нуди одлична синхронизација на сите сервиси на Google со еден кориснички...


Microsoft Authenticator ќе ги чува вашите лозинки синхронизирани и со Chrome

Апликацијата Microsoft Authenticator доби нови зголемени функции за управување со лозинките на корисниците, а сега покрај складирањето на...


Google Chrome добива голема надградба на крајот на 2020

На крајот на 2020 година Google Chrome ќе добие голема надградба за табовите, активните секогаш ќе одат први, а другите спецификации ќе...


Chrome ќе ве алармира за пробивање на лозинките

Chrome интернет прелистувачот за Android и iOs додаде нова многу корисна функција за заштита на корисниците ако дојде до обид за...


Google TV Home за најновиот Chromecast достапна во Play Store

Новиот Chromecast е во комплет со Google TV, кој беше претставен на последната конференција на Google, кој за прв пат го иаме со...


Конечно ќе може Chrome да ви биде прв избор на iPhone

Apple долги години го штитеше сопствениот интернет прелистувач Chrome како вграден прв избор за корисниците на iPhone. Тоа ќе се смени со...


Google спрема нов смарт телевизиски уред за стримање

Sabrina ќе биде новиот технолошки уред за телевизиско стримање со Android оперативен систем. На интернет веќе се појавија и слики како ќе...


Google Chrome ќе има опција за видео-конференција до 12 луѓе

Google ќе понуди повици директно од прелистувачот Google Chrome со дури 12 луѓе истовремено, благодарение на интеграцијата со Google Duo....


Екстра попуст за премиум Android OLED телевизор на Sony

Моделот SONY BRAVIA OLED KD65AG8BAEP се одликува со најновиот тип на дисплеј - OLED, кој не може да биде евтин, се разбира, со оглед на...


Samsung Galaxy Chromebook: 2-во-1 лаптоп/таблет со стилус

Samsung го претстави Galaxy Chromebook, 2-во-1 уред со Google ChromeOS оперативен систем. Уредот може да се користи и како лаптоп и како...


Chrome ќе ве потсетува дека имате премногу отворени табови

Предноста на користењето на интернет прелистувач како Chrome е брзото кликање и отворање на нови веб страници во нови табови. Сепак,...


Стартува новиот Microsoft Edge базиран на Chromium

Microsoft ја стартуваше целосно новата верзија на интернет прелистувачот Edge кој сега се базира на отворениот код на Chromium што треба...


Time ги објави топ најважните уреди во минатите 10 години

Како што доаѓа новата деценија, така правиме ретроспектива на минатите десет години за најдобрите и најлошите уреди, филмови, серии,...


Google: Лесен и тенок, а не е смартфон

Google ја претстави и новата серија на Pixelbook лаптопите - Pixelbook Go. Тежат околу еден килограм, а дебелината им е 1см. Батеријата...


Google го лансира Stream за лесно да префрлате музика и видеа меѓу уреди

Google постојано ги подобрува своите сервиси за полесна интеракција меѓу различни уреди. Dubbed Stream е новата алатка што им овозможува...


Имаме решение кога Chrome премногу ви го кочи компјутерот

The Great Suspender е една од најдобрите екстензии за Google Chrome прелистувачот бидејќи ќе ви помогне во намалување на потребните...


Edge прелистувачот на Microsoft ги победи Chrome и Mozila

Microsoft направи целосно нов интернет прелистувач кој треба да го испрати очајниот Internet Explorer во пензија и тоа се повеќе доаѓа на...


Внимавајте: Истекува безбедносната подршка за Chrome на старите системи

Google објави дека повеќе нема да обезбедува безбедносна софтверска подршка за корисниците со постарите оперативни системи како Windows...