Новости

Смартчасовниците помагаат во рано откривање на зараза со коронавирус

Во текот на минатите години веќе се објавени некои истражувања што покажуваат голем потенцијал на носечките уреди во раното откривање на...


На пазарот има недостаток на чипови, дел е вина на Трамп

Фабриките за автомобили во САД и некои други делови од светот ќе мора на одредено време да го намалат или прекинат производството на...


Apple и стави крај на апликацијата за нелегални корона журки

Apple ја отстрани целосно апликацијата Vybe Together која беше специјално креирана за организирање на нелегални корона журки додека на...


Вештачката интелигенција дава одговори што не чека во 2021

Вештачката интелигенција има предности и ограничувања. Од една страна е супериорна во анализата на огромни количини на податоци, но...


Coronavirus е најпребаруваниот поим и во светот и во Македонија на Google

За време на пандемијата со коронавирусот, се разбира, најпребаруван поим во светот и во Македонија е Coronavirus. Погледнете го списокот...


Смартфоните преку камерите ќе може да дијагностицираат коронавирус

Секој смартфон преку својата камера во иднина ќе може да дијагностицира заразени од коронавирусот, велат научниците од калифорниските...


Facebook ќе ги блокира антиваксерите кои се против вакцина за КОВИД-19

Facebook ја обнови политиката за блокирање на дезинформации поврзани со КОВИД-19 пандемијата, овој пат со опции за отстранување на...


„Нешто сомнително се случува“: Два пати позитивен и два пати негативен на корона-тест во ист ден

„Нешто сомнително се случува. Денес сум тестиран четири пати. Резултатите се два пати позитивни, два пати негативни. Истата машина, ист...


Интересни резултати - Компаниите најмногу веруваат во Nokia

Counterpoint Research во својот последен извештај на 2020 година, го стави Nokia на самиот врв на најдоверливи брендови и безбедни...


50% од COVID-19-заболените чувствуваат симптоми и после инфекцијата

Над половина од лицата после отпуштањето од болницата поради прележан COVID-19, во следните два до три месеци, чувствувал симптоми како...


Мајкрософт вложува во Грција со изградба дата центри

Претседателот на Мајкрософт официјално изјави дека ова не го прави често и не е баш лесно за нив, и дека оваа инвестиција ја прават...


Apple сам дизајнирал специјална заштитна маска

Поради пандемијата од коронавирусот, Apple осмисли заштитна маска во стилот на Apple. Објавено е на YouTube каналот Unboxing Therapy,...


AMD донираше 12 петафлопи супер-компјутерски сили за истражување на COVID-19

AMD го основаше фондот AMD COVID-19 HPC+ со цел да им даде компјутерски ресурси на истражувачките институции за забрзување на...


iPhone телефонот ќе ви каже ако сте имале контакт со заразен

Apple има подобрена верзија на софтверот за следење на КОВИД-19 пандемијата со тоа што сега корисниците преку нивниот iPhone телефон ќе...


Уште едно враќање на BlackBerry со QWERTY тастатура

Канадската компанија BlackBerry повторно лансира нов модел со класична QWERTY тастатура, соопштија од OnwardMobility, компанијата што...


Facebook отстрани 7 милиони лажни објави за коронавирусот

Facebook во вторникот објави дека отстранил 7 милиони објави во вториот квартал годинава, поради споделување на лажни информации за...


Овде може да откриете за колку минути богатите ја заработуваат вашата годишна плата

Коронавирусот направи драстични промени во светот, па така некои банкротираа, а други пак ситуацијата ги збогати. Вредноста на Џеф Безос...


Virgin Atlantic е новата жртва на коронакризата

Британската авиокомпанија на Ричард Бренсон, Virgin Atlantic, поднесе барање за банкрот во САД. Компанијата е принудена да се...


Интерпол предупредува дека криминалците ја злоупотребуваат COVID-19

Интернет криминалците ја злоупотребуваат пандемијата со коронавирусот со цел да ги преместат метите со кибернетските напади од поединци и...


Почетокот на продажба на новите iPhone-и ќе доцни поради COVID-19

Светот и понатаму се бори со епидемијата на коронавирусот, а пред нас е неизвесната есен. Технолошките компании се обидуваат да продолжат...


Индустријата со видео игри пораснала за 26% во јуни

Повеќето забавни индустрии ги доживуваат најтешките моменти поради пандемијата со коронавирусот, а индустријата со видео игри ги бележи...