Новости

Вложила 35 илјади евра во криптовалути и останала со празен дигитален паричник

46-годишна жена од Словенија е измамена и на тој начин и се изнудени 35 илјади евра, кои во повеќе наврати од својата сметка преку...


Хрватската пошта ја претставува крипто-марката со мотив од легендарниот иноватор

Авторите на новата крипто-марка се загрепските дизајнери Ивана Вучиќ и Томислав-Јуриц Качуниќ. Марката со номинална вредност од 50,00...


FTX должи милијарди, а крипто-кралот не се смета за виновен - Фатен е на Бахамите

Сем Бенкмен-Фрајд, основачот и првиот човек на берзата за криптовалути FTX, е уапсен на Бахамите. Допрва го очекува тешка правна борба за...


Крипто-песимизам: Цената на bitcoin би можела да падне на 5 илјади долари

На крилата на bitcoin многумина стекнаа неочекувано богатство, но многумина што веруваа дека ќе им се исплати и ги вложија своите...


Европската централна банка тврди дека bitcoin ќе стане неважен

Моменталната ситуација на крипто пазарите не е воопшто добра, но оние што гледаат позитивно на ситуацијата, после турбулентниот период се...


Директорот на Binance: „Мора да го направиме тоа како што треба, на стабилен начин“

Главниот извршен директор на компанијата за криптовалути, Binance - Чангпенг Жао, повика за нови и стабилни јасни правила за...


Креаторите сега може да создаваат и продаваат NFT преку Instagram

На крајот од годината на Instagram најавија дека работат на спецификациите за NFT на својата социјална мрежа. Милиони долари се вложени...


Хакерите сакаат 2022 да биде запамтена по рекордна кражба на криптовалути

Криптовалутите во 2022 година доживеаја потоп, но и понатаму остануваат дигитален банкомат за моќните групи на хакери. Ако се избројат...


84% од сите блокчејн апликации доаѓаат од Кина

Кина стана една од светските економски велесили, која е лидер во многу индустрии. Истото важи и за пазарот на блокчејн. Кинеските медиуми...


Црвенило на криптоберзите, нов пад на вредноста на bitcoin и ether

Почетокот на новата недела не донесе добри вести за инвеститорите во криптовалути. Откако едно време се чинеше дека пазарот тргна кон...


Русија забрани употреба и плаќање со криптовалути

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон за национална забрана за употреба на криптовалути за плаќање. Одлуката доаѓа откако...


Revuto осмислил NFT што овозможува „доживотна“ претплата за Netflix или Spotify

Хрватска компанија иновирала начин за управување со претплата, после година дена работа, претставил нова иновација, што на...


Solana Saga е специјален телефон за нашата светла крипто иднина

Криптовалутите се во црвено светло во цел свет, но секако во иднина ќе има издигнување и голем раст. Извршниот директор на...


Колку ќе падне вредноста на bitcoin, се смета дека не сме ни близу до крајот

Речиси невозможно е да се предвиди на долг рок колку ќе паѓа вредноста на криптовалутите, а аналитичарите што вложуваат во крипто пазарот...


Илон Маск сака да интегрира плаќање со крипто кога ќе го купи Twitter

Се уште нема одговор дали Twitter ќе го купи Илон Маск, во вредност од 44 милијарди долари. Познат како голем поборник на криптовалутите,...


На Ethereum мрежата и се заканува дестабилизација

Ether за стејкинг, т.е. stETH (staked ether), е токен што е со иста вредност на пазарот, исто како Ether. Во последните неколку недели,...


Илон Маск со еден твит за Доуџ ги „воскресна“ криптовалутите

Во последниот период пазарот на криптовалути е многу паднат, а Илон Маск е познат како човек што често влијае врз цените на сите коини....


Бил Гејтс остро ги критикува криптовалутите и NFT: Теории за будали

Моментално крипто пазарот е се уште на рекордно ниско ниво, заедно со NFT токените. Бил Гејтс зборувал за криптовалутите и NFT на...


Првиот човек на Binance: Време е за вработување и аквизиции

Прогнозите за крипто пазарот се прилично негативни, покрај големите падови и губење огромни суми на пари. Еден од оптимистите што смета...


Вредноста на криптовалутите на рекордно ниско ниво од декември 2020

Негативниот тренд на пазарот на криптовалути за кој што сведочиме, веќе со месеци продолжува и понатаму. Црвеното на берзата нема крај и...


Државата Њујорк усвои 2-годишна блокада за рударење на Bitcoin

Порастот на рударењето на Bitcoin во државата Њујорк е веќе блокиран, затоа што се усвои нов закон што ќе ги спречи нвите дозволи за...