Новости

84% од сите блокчејн апликации доаѓаат од Кина

Кина стана една од светските економски велесили, која е лидер во многу индустрии. Истото важи и за пазарот на блокчејн. Кинеските медиуми...


Црвенило на криптоберзите, нов пад на вредноста на bitcoin и ether

Почетокот на новата недела не донесе добри вести за инвеститорите во криптовалути. Откако едно време се чинеше дека пазарот тргна кон...


Русија забрани употреба и плаќање со криптовалути

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон за национална забрана за употреба на криптовалути за плаќање. Одлуката доаѓа откако...


Revuto осмислил NFT што овозможува „доживотна“ претплата за Netflix или Spotify

Хрватска компанија иновирала начин за управување со претплата, после година дена работа, претставил нова иновација, што на...


Solana Saga е специјален телефон за нашата светла крипто иднина

Криптовалутите се во црвено светло во цел свет, но секако во иднина ќе има издигнување и голем раст. Извршниот директор на...


Колку ќе падне вредноста на bitcoin, се смета дека не сме ни близу до крајот

Речиси невозможно е да се предвиди на долг рок колку ќе паѓа вредноста на криптовалутите, а аналитичарите што вложуваат во крипто пазарот...


Илон Маск сака да интегрира плаќање со крипто кога ќе го купи Twitter

Се уште нема одговор дали Twitter ќе го купи Илон Маск, во вредност од 44 милијарди долари. Познат како голем поборник на криптовалутите,...


На Ethereum мрежата и се заканува дестабилизација

Ether за стејкинг, т.е. stETH (staked ether), е токен што е со иста вредност на пазарот, исто како Ether. Во последните неколку недели,...


Илон Маск со еден твит за Доуџ ги „воскресна“ криптовалутите

Во последниот период пазарот на криптовалути е многу паднат, а Илон Маск е познат како човек што често влијае врз цените на сите коини....


Бил Гејтс остро ги критикува криптовалутите и NFT: Теории за будали

Моментално крипто пазарот е се уште на рекордно ниско ниво, заедно со NFT токените. Бил Гејтс зборувал за криптовалутите и NFT на...


Првиот човек на Binance: Време е за вработување и аквизиции

Прогнозите за крипто пазарот се прилично негативни, покрај големите падови и губење огромни суми на пари. Еден од оптимистите што смета...


Вредноста на криптовалутите на рекордно ниско ниво од декември 2020

Негативниот тренд на пазарот на криптовалути за кој што сведочиме, веќе со месеци продолжува и понатаму. Црвеното на берзата нема крај и...


Државата Њујорк усвои 2-годишна блокада за рударење на Bitcoin

Порастот на рударењето на Bitcoin во државата Њујорк е веќе блокиран, затоа што се усвои нов закон што ќе ги спречи нвите дозволи за...


Претседателката на Европската централна банка за криптовалутите: „Не вредат ништо“

Криптовалутите се со променлива вредност, затоа може нагло да паднат или да пораснат. Кога кривата оди нагоре, кај инвеститорите има...


Шефот на криптоберзата FTX смета дека bitcoin нема иднина како платна мрежа

За некои криптовалутите се уште се голема измама, додека за други тоа е иднината, сметајќи дека децентрализираните финансии со блокчејн...


Марк Цукерберг најави поддршка за NFT на Instagram и Facebook

Марк Цукерберг објави на Facebook дека со поддршката за незаменливи токени почнуваат уште оваа недела. NFT наскоро ќе бидат достапни на...


Bitcoin е во црвено, загуби над 50% од вредноста од ноември

На почетокот на ноември 2021 година, криптовалутите го достигнаа својот врв во вредноста. Нивната вредност растеше со голема брзина, а...


NFT Open Day Gallery со дела од македонски реномирани артисти

Вчера во просториите на Филип Морис ТКП се одржа првата NFT Gallery. Oваа ексклузивна изложба беше посетена од гости - корисници на IQOS,...


Амазон нема да дозволи плаќање со криптовалути во блиска иднина

Во блиска иднина нема да има опција за плаќање со криптовалути, изјави извршниот директор на Амазон, Енди Џеси. Крипто NFT средства на...


Шефот на Binance: Криптовалутите не може да се забранат поради санкциите врз Русија

Русија е на голем удар од санкции, а списоко со тие санкции постојано се зголемува. Европските држави дефинитивно не сакаат да наметнат...


50% од сопствениците за прв пат купиле криптовалути во 2021г.

Bitcoin и криптовалутите станаа добро познати на јавноста во 2017 година, кога почна криптогрозниацата, која што за некои беше мајка, а...