Новости

Huawei ветува дека со Harmony OS 2.0 сите податоци ќе бидат сочувани

Huawei ветува дека сите корисници кои ќе направат надградба на нивниот мобилен уред со новиот оперативен систем Harmony OS 2.0 целосно ќе...


Whatsapp ќе форсира прифаќање на сите нови услови за корисниците

Whatsapp повторно предупреди дека корисниците ќе мора наскоро да ги прифатат сите нови услови за политика на приватност доколку сакаат и...


Facebook работи на подобар пренос на податоци од WhastApp меѓу Android и iOs

Facebook соочен со притисокот од страна на конкуренцијата на Signal и Telegram работи на нова алатка која ќе овозможи брз, едноставен и...


Instagram ги предупредува корисниците да се заштитат од хакери

Има нов тип на измама присутна на Instagram. Станува збор за директна порака што корисниците ја добиваат во која лажно се известува...


Instagram најмногу ги употребува вашите податоци за таргетиран маркетинг

Instagram е на првото место на компании кои најмногу ги употребуваат податоците на корисниците за таргетиран маркетинг за сопствени...


Ќе платите ли 1,5 милиони долари за Apple компјутер направен во гаражата на Стив Џобс?

Apple компјутерите никогаш не беа евтини, а со текот на годините, цената на оние од почетокот на постоењето на компанијата расте до...


Telegram ќе ви дозволи да ја преземете цела историја на разговори од WhatsApp

Telegram воведе нова функција со која на корисниците ќе им овозможи да ја преземат целата историја на разговори и пораки од надворешни...


Сите се изнервираа за WhatsApp, а Messenger и натаму е непроменет

Голем број на корисници масовно се откажуваат од користење на WhatsApp апликацијата и се префрлаат на Signal или Telegram поради...


WhatsApp ги одложи споделените податоци со Facebook за три месеци

WhatsApp одлучи да го одложи споделувањето на податоците за три месеци со Facebook откако корисниците изразија гнев дека нивната...


Facebook ги засилува монополот со WhatsApp кој нема да ви се допадне

Facebook ќе го засили монополот кој го поседува преку апликацијата WhatsApp во обид да ги спои во една сите три платформи вклучувајќи ги...


Google ќе ви ги брише фајловите ако не сте активни две години

Google ги известува корисниците дека се воведува нова политика за бесплатното складирање на фајлови на сите нивни сервиси како што се


Мајкрософт вложува во Грција со изградба дата центри

Претседателот на Мајкрософт официјално изјави дека ова не го прави често и не е баш лесно за нив, и дека оваа инвестиција ја прават...


Вештачка интелигенција ќе ги надгледува Французите дали носат маски

Франција ќе ги набљудува своите граѓани дали носат маски во јавен превоз преку камери со вештачка интелигенција. Надзорните камери со...


Неверојатни 10 милијарди долари се потрошени за игри само за март

Поради ситуацијата со коронавирусот, луѓето повеќе играат игри дома и затоа се продаваат повеќе конзоли и игри, како и лаптопи и...


HMD Global креира уникатна дата роаминг услуга

HMD Global влегува во нова категорија на услуги со новата HMD Connect глобална услуга за дата роамнг, овозможувајќи им на луѓето од цел...


HMD Global ја претстави првата 5G Nokiа, со своја роаминг дата услуга

HMD Global претстави три нови Nokia смартфони, новиот член на Originals фамилијата и својата едноставна услуга за роаминг на податоци....


WhatsApp се пофали со над 2 милијарди корисници

Чет апликацијата WhatsApp објави дека има над 2 милијарди корисници низ цел свет и одлучи да ја заштити нивната приватна комуникација....


Fortnite најмногу заработи и сега и минатата година - вкупниот пазар 87 милијарди долари

Со мобилните игри е веќе популарен т.н. freemium model. Играта е бесплатна за преземање за смартфони и таблети, но ако сакате да ги...


Објавен е списокот со најлоши лозинки користени во 2019

Секоја година безбедносните компании објавуваат листа со најлоши лозинки од нивните профили. Мрзеливоста на корисниците и несфаќањето на...


Instagram со нови остри правила за регистрација

Првото правило на Instagram е да имате најмалку 13 години за да може да се регистрирате, а второ, ќе мора секој нов корисник да ја внесе...


Унгарија го казни Фејсбук со 4 милиони долари поради „бесплатни услуги“

Фејсбук доби пресуда од Унгарија со неверојатно висока казна од 4 милиони долари, или 1,2 милијарди форинти, поради тоа што ги рекламирал...