Новости

Бидете спремни за претстојните спортски натпревари со Neo QLED телевизорите

Телевизорот без сомнение е централната точка на секој модерен дом, особено за време на големите спортски натпревари. А, бидејќи еден се...


HUAWEI Band 6 со AMOLED дисплеј и траење на батеријата од 2 недели достапен и на македонски пазар

Новиот HUAWEI Band 6 со 1,47-инчен AMOLED дисплеј и траење на батеријата од 2 недели достапен и на македонскиот пазар


Шпанските оператори ги поздравија неочекуваните 5G лиценци на 40 години

Шпанските телекомуникациски компании ја поздравија владината одлука, на идните аукции да ги удвојат лиценците за радио фреквенции на 40...


А1 Македонија со најдобар проект за паметен град за општина Велес

А1 Македонија ја има честа да ја извести јавноста дека е избрана како најдобар понудувач на јавниот тендер за набавка и имплементација на...


Бројот на крипто инвеститори двојно ќе се зголеми во следните 12 месеци

Гувернерот на британската банка неодамна изјави дека сите крипто инвеститори мора да бидат спремни да ги изгубат сите пари што ги...


Луксузното возило на Владимир Путин вреди 270 илјади евра

За време на Парадата на победата што се одржува во Москва, секоја година, Владимир Путин го покажал луксузното Aurus возило, кое вреди...


Виталик Бутерин, донирал 50 милијарди токени за Индија

Коосновачот на Ethereum криптовалутата, Виталик Бутерин, пред две недели стана најмладиот познат крипто-милијардер во светот. Тој сега...


Илон Маск се "мајтапи" со биткоинот, ама страдаат и акциите на Tesla

Илон Маск се освести дека биткоинот како криптовалута има штетно влијание врз животната средина и климатските промени бидејќи за негово...


А1 Македонија со нова атрактивна понуда за субјектите во угостителството и туристичката дејност

А1 Македонија ја збогатува понудата наменета за деловните корисници и со големо задоволство најавува ново тарифно портфолио за ТВ услуги...


Volkswagen летово почнува со тестирање сервис за автономно возење

Пред две години Volkswagen и Ford склучија договор за соработка за автономните возила, при што вложија над 3,6 милијарди долари во...


Nokia се враќа на старо, сака нивните телефони да бидат најиздржливи со батеријата

HMD Global на почетокот на април претстави шест нови Nokia смартфони, што значи дека компанијата навистина напредува. При средбата со...


Samsung ја открива специјалната едиција на Galaxy Watch 3

Samsung претстави два пара на Galaxy Buds Pro специјална едиција пред 1 месец. Сличен продукт е достапен сега и за оние што сакаат да...


Нови слики од безжичните слушалки Sony XM4 откриваат многу детали

Sony Mobile подготвува нов модел на безжични слушалки кои засега се именувани како Sony WF-1000XM4 или скратено Sony XM4 и предвидено е...


Poco M3 Pro ќе биде ултра евтин, со 5G, уникатен дизајн и моќен процесор

Poco брендот кој функционира самостојно од Xiaomi најавува дека наскоро ќе ја лансира Pro верзијата на Poco M3 смартфонот, со тоа што...


iPad Pro 2021 уште не влезен во продажба гази на бенчмарк тестови

iPad Pro 2021 со големина од 12 инчи ќе биде еден од најмоќните таблети оваа година чии перформанси практично може да се мерат со...


Новите Samsung апарати за домаќинство претставени на Bespoke Home настанот

Скопје, 12. мај 2021. година — Компанијата Samsung Electronics денес го одржа виртуелниот настан Bespoke Home 2021, на кој е најавено...


Xiaomi се спаси од црната листа на САД

Xiaomi има причини за славење бидејќи повеќе нема да биде дел од црната листа на компании на американската влада, одлука која претходно...


Маск објави анкета на Twitter: Дали Tesla да го прифати Dogecoin

Dogecoin е криптовалута со шегобиски епитет, а Илон Маск е најголемиот заговорник и промотер. SpaceX објави дека во следните години...


Samsung најави три нови Galaxy Book лаптопи

Минатиот месец Samsung ја најави Galaxy Book серијата на лаптопи: Galaxy Book Pro, Galaxy Book Pro 360 и Galaxy Book Odyssey. Galaxy...


Apple ќе влезе во гејминг индустријата со своја конзола

Протекоа информации дека Apple наводно сака да влезе во гејминг индустријата, а за таа цел моментално е во фаза на развој на сопствена...


MTS и Huawei го лансираа комерцијалното 5G искуство во Москва

Најголемиот мобилен оператор во Русија, MTS и Huawei активираа 5G мрежи на 14 култни локации во Москва. Ja стартуваа и „5G пристигна“...