Новости

Илон Маск ќе ја укине забраната за Трамп на Twitter: „Тоа е морално погрешно и глупаво“

Илон Маск е спремен да плати 44 милијарди долари за Twitter и смета дека треба да се врати Доналд Трамп на Twitter. Тој ја оцени...


Социјалната мрежа на Трамп привлече над 100 илјади нови корисници за помалку од 24 часа

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп се врати во светот на социјалните мрежи. Неговата компанија Trump Media & Technology...


Трамп се враќа на сцената: Ќе му се врати ли популарноста со MAGA Hub

Truth Social е социјалната мрежа на Доналд Трамп, која од понеделник е достапна на интернет продавницата на Apple. Тоа е нов медиумски...


Почна тестирањето на социјалната мрежа на Доналд Трамп

Доналд Трамп е исфрлен од Facebook, Twitter и YouTube. Затоа одлучи да направи сопствена социјална мрежа, на која што нема да има цензури...


Банирањето на Huawei го направи Xiaomi втор најпродаван бренд во светот

Xiaomi во вториот квартал кеширал 13,56 милијарди долари, што е раст од 50% во споредба со минатата година. Нето приходот на компанијата...


Huawei и GAC Group работат на смарт автомобил

Huawei беше на пат на светска доминација на мобилниот пазар, но Доналд Трамп го стопираше тоа кога беше претседател. Амбициите на...


Xiaomi го надмина Apple и го зазема второто место на глобалниот пазар на смартфони

Се додека во работата со Huawei не се вмеша Доналд Трамп, кинеската компанија беше на одличен пат да ја заземе доминантната позиција на...


Доналд Трамп ги тужи Цукерберг и другите социјални мрежи што го блокираа

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во среда објави дека поднел тужба проти Twitter, Facebook и Google и нивните...


Бајден ги повлече уредбите за забрана на TikTok и WeChat од Трамп

Американскиот претседател Џо Бајден повлече низа претседателски уредби, со кои што неговиот претходник Доналд Трамп сакаше да го забрани...


Facebook го суспендирал профилот на Трамп на две години

Facebook објави дека суспензијата, која што ќе трае најмалку две години од 7 јануари оваа година, кога профилите на Трамп веќе биле...


Twitter затвори неколку профили што го поддржуваа Доналд Трамп

Twitter неделава затвори неколку профили, чија намера е да ги пренесува пораките на поранешниот претседател Доналд Трамп, кој во јануари...


Големо враќање на социјалните мрежи на Доналд Трамп со своја платформа

Доналд Трамп често беше критикуван поради своите објави на социјалните мрежи. Капката што ја преполни чашата беше инвазијата на неговите...


Протекоа слики со камерата на Huawei P50 Pro 5G

Huawei продолжува понатаму и покрај тоа што Трамп ги блокираше. Huawei P50 Pro 5G е моделот што ќе се претстави во иднина, кој ќе има два...


Huawei и Рен Женгфеи се убедени дека ќе успеат

Huawei беше на добар пат за преземање на водечката позиција на глобалниот пазар на смартфони. По продажба го надминаа Apple и го заземаа...


Гејтс: Социјалните мрежи да му дозволат повторно пристап на Трамп

Милијардерот Бил Гејтс и основач на Microsoft смета дека социјалните мрежи треба повторно да му дозволат пристап на поранешниот...


Twitter нема да дозволи враќање на Доналд Трамп, макар бил и кандидат за претседател

Нед Сигал, финансискиот директор на Twitter, соопшти за CNBS дека „Според нашите правила, кога сте отстранети од платформата, отстранети...


Бразил ќе дозволи учество на Хуавеј во аукциите за 5Г мрежа

Бразилската влада нема да се обиде да му забрани на кинескиот производител на телекомуникациска опрема Хуавеј да учествува на аукциите на...


Xiaomi: Не сме комунистичко-воена компанија

Xiaomi одговори на нападите од Доналд Трамп поставени преку Министерството за одбрана. Xiaomi истакнува дека не е воено-комунистички...


На пазарот има недостаток на чипови, дел е вина на Трамп

Фабриките за автомобили во САД и некои други делови од светот ќе мора на одредено време да го намалат или прекинат производството на...


Хуавеј се жали на одлуката на судот по исклучувањето од 5Г мрежата на Шведска

Кинеската компанија Хуавеј покрена правна постапка против одлуката на шведскиот суд која е во полза на регулаторот на домашната мрежа...


Трамп се врати на Facebook и Instagram

Трамп повторно ќе може да ги користи профилите на социјалните мрежи Facebook и Instagram откако истече привремената забрана за објави по...