Новости

Redmi работи на мини модел како опонент на iPhone 12 mini

iPhone 12 mini е компактен 5G телефон со помали димензии и добри перформансии. A14 Bionic чипот со iPhone 12 дизајн би можело да биде...


Huawei Mate 40: Цена, дизајн на камера и софтвер

Huawei Mate 40 серијата ни е тука веќе пред врата со моделите: Mate 40, Mate 40 Pro, Mate 40 Pro Plus, и Mate 40 RS. Сите уреди ќе бидат...


50% од COVID-19-заболените чувствуваат симптоми и после инфекцијата

Над половина од лицата после отпуштањето од болницата поради прележан COVID-19, во следните два до три месеци, чувствувал симптоми како...


Нокиа во соработка со НАСА ќе гради комуникациски систем на Месечината

НАСА ја одбра Нокиа за партнер при воспоставувањето на комуникациски систем на Месечината. Тоа е еден од условите што мора да се исполни...


До 12 месеци HBO GO содржини со Samsung UHD телевизорите

Гледаноста на телевизијата порасна оваа година насекаде низ светот, додека сервисите за стримање забележаа раст на користењето во...


Зарем е можно, Xiaomi ќе ја полни батеријата за 19 минути

Xiaomi ќе сруши нов рекорд со неверојатно брзо полнење на батеријата за само 19 минути, со што се постигнува одамна замислената цел за...


Samsung Galaxy S9 стигна до можеби последната голема надградба

Samsung Mobile ја лансираше најверојатно последната голема надградба за премиум смартфонот од пред три години Samsung Galaxy S9.


Ако некој уште го памети, HTC лансира нов смартфон

HTC долго време е на маргините на смартфон пазарот иако некогаш важеше за еден од најуспешните брендови. Сега, по долга пауза HTC...


Huawei се спрема да го предизвика Tesla со својот 5G бизнис

Huawei изгуби пристап кон огромен број на смартфони проади банирањето од САД. Компанијата според аналитичарите сега сака да влезе во...


Која боја на iPhone 12 Pro е најсензационална?

Поради пандемијата се промени и распоредот со датите за испорака на најновите iPhone модели. Apple одлучи прво да ги лансира iPhone 12 и...


Ова е идниот Samsung Galaxy S21 Ultra 5G со неговата камера

Стив Хемерстофер објави видео рендер со идниот предводник на Samsung и може да го погледнете во агол од 360 степени. Макс Вејнбах сподели...


Honor 10X Lite ќе биде одличен смартфон со ниска цена

Honor DNN-LX9 моделот се појави на интернет со слики, за кого аналитичарите сметаат дека ќе биде познат под името Honor 10X Lite....


Првите Apple Mac со ARM доаѓаат наскоро

Apple дефинитивно ја раскинува врската со долгогодишниот партнер Intel од кого повеќе нема да очекува соработка за производство на...


Samsung Galaxy S21 5G - Што ќе има под хауба

Претходно пишувавме за рендерите од Стив Хемерстофер за Samsung Galaxy S21 5G. Сега имаме информации и дека моделот ќе биде со USB-C...


Huawei Mate 40 Pro Plus пристигнува наскоро со 6 задни камери

На 22 октомври Huawei ќе ја претстави Mate 40 серијата - Mate 40, Mate 40 Pro, и Mate 40 Pro Plus. Сите модели ќе бидат со Kirin 9000...


Samsung Galaxy S21 5G е повисок и со поинаков модул за задните камери

Стив Хермерстофер ги објави првите рендери за следната генерација на предводници на Samsung Galaxy S21. Стандардниот Galaxy S21 5G модел...


Samsung и натаму на врвот со најпродавани смартфони

Samsung и во услови на пандемија, тримесечен карантин и поместувања во глобалните односи и натаму е прв бренд според бројот на продадени...


Европските Телеком лобисти предупредуваат за евентуални проблеми од блокадата на кинеската опрема

Претставниците на европските телеком оператори предупредуваат дека не би било добро да ги блокираат кинеските добавувачи на...


Samsung Galaxy S21 доаѓа многу рано, уште во јануари?

Голем број на засега непотврдени информации говорат дека Samsung ќе ги помести роковите за претставување на следната генерација на...


Свиркајте си и најдете си ја песната на Google

Google оди чекор понапред во обидот да го неутрализира целосно популарниот сервис за пронаоѓање песни Shazam со нивната нова услуга за...


Карл Пеи го напушта OnePlus по 7 години

Карл Пеи еден од основачите на брендот OnePlus по седум години откако ја стартуваше компанијата и беше еден од директорите реши да се...