Новости

Европската комисија одобри државна помош за проектот со роботакси на Rimac

Поддршката ќе биде во облик на директна неповратна помош и ќе покрие 45% од сите прифатливи трошоци. Ако се покаже проектот како успешен...


Rimac Nevera официјално собори дури 23 рекорди

Rimac Group јавно објави дека Nevera поставила 23 рекорди, која што постигнала неверојатна брзина од 0 до 400 километри на час, со 22...


Mercedes купувачите ќе плаќаат претплата за повеќе моќност на автомобилот

Производителите веќе воведуваат годишна претплата “Acceleration Increase”, за оние што сакаат екстра опрема во автомобилите, за повеќе...


Наскоро почнува продажба на електричен автомобил за цена помала од 10.000$

Електричните автомобили се уште се прилично скапи во споредба со моделите од слична категорија со бензински и дизел мотори и за многумина...


Стивен Вознијак: „Софтверот може да убие човек“

Еден од ко-основачите на Apple, Стивен Вознијак, е познат по своите индивидуални мислења. Популарниот Воз нема влакна на јазикот и често...


Xiaomi има договор за производство на свој електричен автомобил

Германскиот производител на оружје, Rheinmetall, објави дека ќе произведува делови за електрични автомобили од кинески Xiaomi, кој одлучи...


Наскоро пристигнува и Maybach со електричен мотор

Mercedes веќе претстави неколку модели на електрични автомобили, а наскоро доаѓа и модел на Mercedes Maybach, чиј прв електричен модел се...


Rimac ги отвори вратите од својата фабрика - Еве како се составува Nevera

Rimac Grup ги отвори ширум вратите од својата фабрика и лентите за составување на автомобилот Nevera во Јанкомир и им овозможи на...


Volkswagen ја претстави новата генерација на ID.3

Volkswagen соопшти дека ID.3 е третиот најважен автомобил во компанијата, после популарните Buba и Golf. VW очекува да се отвори ново...


Tesla ги отвара станиците за полнење и за конкуренцијата

Tesla ќе отвори дел од мрежата во САД и за другите електрични возила од неговата конкуренција, во склоп на државната програма за...


Илон Маск после падот на акциите на Tesla: „Не грижете се“

Помина една година откако Tesla ја проби границата од милијарда долари вредност на пазарот. Тогаш беше рамо до рамо со Apple, Microsoft,...


Tesla Model Y го собори продажниот рекорд на VW Buba од 1969 година

Продажните бројки на електрични автомобили достигнаа до 65%, во што не спаѓаат хибридните возила. Тоа е во Норвешка. Оваа година...


Nio ќе го лансира првиот смартфон во 2023 година

Познатиот производител на електрични автомобили Nio, претходно објави дека почнува со развој на смартфон. Извршниот директор на...


Директорот на Volkswagen очекува автономни возила на патиштата до 2030г.

Германскиот гигант Volkswagen вложува многу во електрификација на возилата и автономната технологија. Тешко е да се предвиди кога ќе...


Sony и Honda имаат план за своите автомобили за гејмерите

Со оглед на тоа што еден ден ќе имаме автономни возила, возачите ќе бидат слободни за играње игри за време на патувањето. Тоа слободно...


Првиот електричен автомобил што ја чисти атмосферата направен од студенти

Група на студенти од Холандија направиле електричен автомобил што го нарекува прво возило со негативна емисија на јаглерод во светот. ZEM...


Првиот вистински летачки автомобил, за 3г. излегува на пазарот

Alef Aeronautics од Сан Матео, Калифорнија, ќе биде првата компанија што ќе лансира електричен летачки автомобил на пазарот. Целта е да...


ЕУ донесе одлука, после 2035 нема да се продаваат возила на горива

Преговарачите на Европската унија и Европскиот парламент, постигнаа договор во четвртокот навечер за законот што предвидува престанок на...


Volkswagen има проблеми со снабдување со чипови

Германскиот производител на автомобили, Volkswagen, има се повеќе проблеми со снабдувањето со чипови. Неговата позиција за преговарање за...


До 2025 Subaru планира да развие комплетна технологија за автономно возење

Subaru ќе се фокусира на автономното возење. До 2025 година, компанијата планира да ја заврши технологијата со која што ќе може да...


Автомобилите од иднината пристигнуваат на улиците во Лос Анџелес

Автономните автомобили на Waymo пристигнуваат на улиците во Лос Анџелес. Waymo веќе влезе во Сан Франциско и Феникс, но овој град има...