Новости

Volvo најави електричен SUV модел за крајот на 2022

Целта на Volvo веќе 100 години е е да иновира и да воспостави нови стандарди, со цел да спаси повеќе животи. Со најновиот автомобил,...


„Тоа е импресивно“: Голема побарувачка за новите електрични возила на VW

Volkswagen започна со производство на ID. Buzz, електричната верзија на легендарниот Microbus, кој ќе започне да се испорачува во ноември...


Baidu го претстави првиот електричен автономен автомобил

Кинеската компанија Baidu го претстави првиот електричен автономен автомобил Apollo RT6. Станува збор за целосно електрично возило,...


Volkswagen ја најави првата електрична лимузина ID. AERO

Volkswagen со електрификацијата би можел до 2025 година да ја надмине Tesla по бројот на продадени возила. Објавен е новиот концепт на VW...


Револуционерниот Mercedes VISION EQXX достигна домет од 1200км

Официјално претставен во јануари, Mercedes-Benz VISION EQXX го воведе германскиот производител на автомобили во светот на електричните...


Мини електричниот теренец Citroen Ami распродаден за само 17 минути

„Жал ми е Илон, единствениот начин за да добиеш еден ваков е да не купиш“, пишува на големото рекламно пано на француската железна...


The Huntress концептно возило: Ова ли е иднината на off-road возењето

Концептното возило The Huntress изгледа многу футуристички и има тркала што може поединечно да се прилагодуваат во возењето, со цел да се...


Шефот на Ford: Почнува ценовната војна на пазарот на електрични возила

Електричните автомобили се уште се поскапи во споредба со возилата со внатрешно согорување, но сепак очекуваме да станат поевтини. Илон...


Електричниот Mercedes EQG може да се врти 360 степени како тенк

Електричниот Mercedes EQG е во фаза на развој, кој ќе биде електрична верзија на легендарната G-класа. Корисниците имаат големи очекувања...


Apple фрли око на Canoo, за развој на електрични возила

Apple во последните неколку месеци вработи нови експерти од автомобилската индустрија од Ford, Rivian, Tesla, BMW, Mercedes, Waymo и...


Погледнете го Tesla Model T, чудовиште на гасеници

Германскиот тим од YouTube каналот The Real Life Guys се познати по нивните креативно луди креации, како што се подморници со када и...


Поради растот на цените на горивата, расте продажбата на електрични тротинети

Со новиот раст на цените на горивата, повторно се зголеми интересот за превозни средства на струја. Така се зголеми побарувачката за...


Фолксваген развива самостојно електрично такси за лица со посебни потреби

На DRIVE настанот, Фолксваген го претстави новото електрично возило OnePod, што е шатл за четворица. Сите патници што е тешко да...


Англија ќе инсталира полначи за електрични автомобили во сите објекти

Бавната транзиција од автомобили на горива кон електрични автомобили е недостатокот на инфраструктура. Во Англија наскоро стапува во сила...


Илон Маск е вљубен во Cybertruck: „Да бидам искрен...“

Cybertruck нема да го менува дизајнот, без разлика на резултатите од продажбата и покрај тоа колку корисниците му префрлаат на Илон Маск...


XBus е неверојатно добар електричен квадрицикл

Германската стартап компанија Electric Brands презентираше ново концептно електрично возило, кое изгледа многу минијатурно. XBus има мали...


Fiat најави крај за бензинските и дизел возилата

Се поголем број на производители на автомобили што најавуваат дека иднината припаѓа на електричните возила, со текот на времето ги...


Илон Маск го возел Tesla Cybertuck во фабриката каде што ќе се произведува

Tesla Cybertruck привлече големо внимание од моментот кога беше претставен, но се уште не знаеме кога започнува со испорака. Моделот што...


Новата верзија на електричен ѕвер: Hummer EV SUV

GM го претстави Hummer во електрично руво, што е голема промена на пазарот на автомобили. Компанијата до 2025 година планира да вложи...


Canoo го напаѓа Cybertruck со нов електричен камион

Интересна категорија се пикап возилата, кои ги има се повеќе во електрична верзија. Tesla Cybertruck му е конкурентот на пикапот....


Првиот електричен автомобил што никогаш не треба да се полни

Новиот електричен автомобил претставен од американската компанија Aptera нема да мора воопшто да да се полни, тврдат тие. Просечните...