Новости

Најголем предизвик за Маск при вселенскиот лет било одење во WC

SpaceX ја лансираше првата цивилна мисија во орбитата, која се врати успешно на нашата планета после три дена прошетка околу Земјата. Со...


Нов успех на SpaceX, лансиран е првиот цивилен екипаж во вселената

Ракетата Falcon 9 е лансирана од вселенската станица Resilience со четири членови во екипажот кон Земјината орбита. Екипажот на SpaceX ќе...


Маск се пофали со новото куче и лансираше неколку криптовалути на Месечината

Повеќето знаат за Биткоин, Етериум и омилената меме криптовалута на Илон Маск, Доџкоин. Прв пат и ние слушнавме за криптовалутите како...


Tesla Model S Plaid постави нов рекорд како сериски електромобил во Нирбургринг

Кога се утврди дека Nevera на Rimac Automobili е најбрзиот електричен автомобил на светот во трката на 400 метри, каде беше поразен и...


Со вселенскиот интернет на Маск сурфаат веќе над 100 илјади луѓе

SpaceX досега во вселената лансираше над 1700 сателити на Starlink, а во иднина таа цифра ќе надмине 30 илјади. Паралелно со порастот на...


Tesla Bot: Tesla Motors развива прототип на хуманоиден робот

Tesla Motors развива нов систем со вештачка интелигенција за хуманоиден робот. Илон Маск веќе го презентирал планот за развој на Tesla...


Џеф Безос ја тужи НАСА во Федералниот суд поради „незаконската одлука“ за лет на Месечината

Blue Origin ја тужи американската влада поради одлуката на НАСА да го додели летањето до Месечината на SpaceX компанијата, во сопственост...


SpaceX го состави својот џин, најголемата ракета досега за вселената

Американската компанија SpaceX ја состави најголемата ракета досега. Двата сегмента на ракетата, горниот "Starship" и долниот погонски...


Ќе го воскресне ли Илон Маск повторно биткоинот

Откако биткоин достигна ниво од рекордна вредност 65 илјади долари, нагло падна после шпекулациите на Илон Маск и оттогаш никако да...


Илон Маск повторно го промени мислењето: „Сакам bitcoin да успее“

Bitcoin повторно ја премина психолошката граница од 30.000 долари откако Илон Маск, американскиот милијардер, шеф на Tesla Inc. и...


Ричард Бренсон му честиташе на Безос: Добро направено! Импресивно!

Меѓу првите што му честитаа на Џеф Безос и неговиот Blue Origin, беше Сер Ричард Бренсон, кој во вселената полета пред десетина дена....


Илон Маск е вљубен во Cybertruck: „Да бидам искрен...“

Cybertruck нема да го менува дизајнот, без разлика на резултатите од продажбата и покрај тоа колку корисниците му префрлаат на Илон Маск...


Капсулата на Илон Маск со дизајн што гарантира спектакуларен поглед кон Земјата

Додека Сер Ричард Бренсон и Џеф Безос се тркаат кој прв ќе отпатува на туристичко патување во вселената, Илон Маск молчи за своите...


Virgin Galactic наплаќа билет за вселената по 250.000 долари

Virgin Galactic веќе почна да наплаќа за вселенските летови и формирал цена од 250 илјади долари од лет. Претходно објавивме дека...


Детално решавање на проблемот е главното прашање на Илон Маск кога прима нови вработени

Доколку сакате да знаете како изгледа кога Илон Маск ве интервјуира за да ве прима на работа, тогаш треба да знаете дека неговиот...


Tesla има нов суперкомпјутер со неверојатни способности

Шефот на Tesla Motors, Илон Маск, уште од порано го најави Dojo проектот, со кој што суперкомпјутерот ќе може да изврши exaFLOP операции,...


Маск најави кога Tesla повторно ќе прима bitcoin

Пред неколку месеци Tesla купи bitcoin-и во вредност од 1,5 милијарди долари и оттогаш од компанијата на Маск најавија дека почнуваат да...


Starlink на Илон Маск ќе го забрза сурфањето со интернет и во авионите

Бројот на сателити на Starlink што кружат низ орбитата е се поголем и се приближуваме кон денот во кој услугата со сателитскиот интернет...


Tesla Model S Plaid официјално претставен со 1.034 коњски сили

Tesla Model S Plaid моделот беше најавен пред неколку години, но сега конечно е официјално претставен и почнува со достава веднаш. Шефот...


Илон Маск го предизвика гневот на Анонимуси

Хакерската група Анонимуси му објавија војна на американскиот милијардер Илон Маск (49), затоа што тој со пораките на социјалните мрежи...


Дали ќе биде разоткриен Илон Маск?

Илон Маск е под истрага на американската Комисија за хартии од вредност поради објавата на серија на твитови поврзани со криптовалутите...