Новости

20.000 вработени ја напуштија фабриката на најголемиот снабдувач на Apple

Масовното напуштање на фабриката ќе го комплицираат процесот на производство со полн капацитет за до крајот на овој месец. Работничките...


Вработен во Твитер, објави видео како си заминува од работа

Вработен во Твитер го снимал моментот како си заминува од Твитер откако си дал отказ. Многу колеги на овој човек си заминале самоволно...


Nintendo нема да поправа конзоли на некултурни корисници

Незадоволните корисници од услугите или производите што ги купиле, нема да добијат поправка на конзолата доколку се некултурни кон...


Маск ги предупредува вработените на Twitter - Можност за банкрот

Илон Маск пред две недели официјално ја презема сопственоста над Twitter и нештата целосно се променија. Еден од првите потези што Маск...


Meta оваа недела планира да отпушти илјада вработени

Цената на акциите на Meta на берзата е во голем пад. Минатата година во овој период цената на акцијата беше 300 долари, а сега е во...


Twitter прави тотален ресет со масовни откази, вработени ќе го тужат Маск

Со преземањето на Twitter од страна на Илон Маск, започнаа масовни отпуштања, прво на директори, а потоа и на работници. Според законот...


Паника во Foxconn, работниците бегаат преку ограда од работа

Животот во повеќето држави се нормализира во однос на пандемијата, но во Кина не се промени премногу кога станува збор за пандемијата....


Вработените од цел свет сакаат да работат од дома, трендот што не запира

Според анкетата на германскиот Ifo институт за економски истражувања, вработените работеле од дома во просек по еден ипол ден неделно....


Amazon ги менува плановите за изградба на нови канцеларии

Во време кога следува криза и луѓето сакаат да работат од дома поради пандемијата, компаниите ги стопираат градежните процеси за изградба...


Нови проблеми во Tesla, 200 работници се отпуштени од Autopilot

Tesla го згасна тимот за означување на податоци што функционира со нивниот Autopilot. Отпуштени се речиси 200 вработени и затворена е...


Tesla во Германија има недостаток на работна сила поради ниски плати

Tesla почна со 3 илјади вработени во новата фабрика Gigafactory Berlin годинава, а тогаш беше најавено дека ќе се вработат и нови луѓе....


Amazon ќе има проблеми со работна сила до 2024 година

Amazon е втората најголема приватна компанија во САД според бројот на вработени. Компанијата за онлајн продажба за време на пандемијата...


Работниците на Apple во малопродажба за прв пат пристапиле кон синдикат

Над стотина работници во Towson, близу Балтимор, гласале за пристапување кон Меѓународното здружение на инженери и воздухопловни...


Нетфликс со втора рунда на отпуштања, овој пат 150 вработени

Нетфликс најавува отпуштање на 150 вработени, во вториот круг на отпуштања, затоа што компанијата се бори со екстремно намалена цена на...


Вработените на Twitter во страв дека Илон Маск може да ја уништи културата на компанијата

Twitter неделава е главна тема на разговор во технолошката индустрија после објавата дека Илон Маск станал негов најголем акционер и дека...


Амазон ги отпушти своите амбасадори што ја фалеа компанијата на Твитер

Амазон ја стопираше својата уникатна реклама на Твитер. Компанијата плаќала плаќаше одредени работници, кои што пишуваа само убави нешта...


Tesla ќе вработи 7.000 лица во Берлин со почетна плата од 2.700 евра

Ангажираната локална агенција за вработување е ангажирана за да вработи 7.000 лица во фабриката на Tesla. Во првата етапа од годината ќе...


Светскиот економски форум прогнозира дека половина од работните места ќе ги држат роботи

На Светскиот економски форум се предвидува дека машините ќе заменат многу работни места, односно исто толку, колку што ќе создадат. Што...


Технолошките компании против одлуката на Трамп за блокирање на визи

Американскиот претседател Доналд Трамп привремено го блокираше издавањето на визи и работни дозволи за одредени странски работници....


Да ги отфрлиме старите навики и да се префрлиме од канцеларија во дневната соба

Работа од дома или како повеќе не ни се потребни старите навики за од канцеларија да се “префрлиме” во аголот од дневната соба


Теоријата на Џобс: Што ги дели лидерите од обичните вработени

Помина долго време од смртта на Стив Џобс и за него се знае речиси се. Освен по визијата и перфекционизмот, Џобс беше познат и по својот...