Новости

Голема новогодишна треска со 15 бесплатни игри на Epic Games

Студиото за видео игри Epic Games преку нивната продавница и лаунчер ќе ги одбележат новогодишните празници со голема акција која...


Подгответе се гејмери - Денес стартува Black Friday продажбата во Epic Store

Денес започнува големата распродажба на видео игри преку Epic Store која ќе понуди голем број на попусти на популарните наслови, и...


Baby Yoda и Mandalorian ќе се борат и во Fortnite?

Baby Yoda е апсолутен хит меѓу младата популација и децата ширум светот благодарение на новата Star Wars серија која веќе ја емитува...


Судот одлучи дека Apple не смее да го блокира Epic Games и нивниот Unreal Engine

Првото сослушување на правната битка меѓу Apple и Epic Games заврши со мала но слатка победа за производителот на мобилната игра...


Microsoft се придружи на Epic Games во борбата против Apple

Изгледа дека борбата меѓу Epic Games и Apple ќе прерасне во рамки за борба на издавачи на мобилни игри и производители на смарт уреди и...


Новинските издавачи се бунтуваат против AppStore заради високиот процент што им се зема

Издавачите на апликации и видеоигри веќе некое време го предупредуваат Apple за превисокиот процент на провизија за секое купување на...


Apple и Google го исфрлија Fortnite од Play Store и AppStore

Epic Games е компанијата што стои зад Fortnite, која сега ја објави надградбата за iPhone и iPad и Android. Промени има во начинот на...


Sony го зацврсти партнерството со Epic Games

Sony вложи дополнителни 250 милиони долари и сега поседува 1,4% од структурата на Epic Games компанијата која стои зад Unreal Engine,...


GTA 5 е целосно бесплатна, со 1 милион кредит за GTA Online

Хит играта GTA 5 на Rockstar студиото е бесплатна за инсталирање преку лаунчерот на Epic Games како подарок за гејмерите. Промотивниот...


Fortnite дојде до својот крај, со спектакуларен завршеток

Fortnite е готов, заврши и дојде до крајот. Во последната епизода "The End" учествуваа милиони играчи и гледачи од цел свет. Над 6...


Epic Games официјално ја најави Infinity Blade III

Epic студиото за изработка на мобилни игри го најави последното продолжение на епската авантура Infinity Blade III која доаѓа заедно со...


Infinity Blade за iOS е најпрофитабилната игра досега

Epic Games, производителот на познатата игра за мобилна платформа, Infinity Blade, велат дека верзијата за iOS е најпрофитабилната...


Infinity Blade 2

Мајк Капс од Epic Games шоуто со претставувањето на новиот iPhone го искористи за промоција на уште една нова апликација – овој пат тоа е...


Infinity Blade 2

Мајк Капс од Epic Games шоуто со претставувањето на новиот iPhone го искористи за промоција на уште една нова апликација – овој пат тоа е...