Новости

Xiaomi го пушта 13 Ultra надвор од границите на Кина, доаѓа во Европа

Xiaomi 13 Ultra пристигнува и на европскиот пазар, чија цената ќе биде за 100 евра повисока од Samsung Galaxy S23 Ultra. После успехот на...


ChatGPT е доведен под знак прашалник во Европската унија

ChatGPT станува под знак прашалник, дали ќе се користи во Европа. Доколку се прифати актуелниот предлог за Акт за вештачката...


Европската комисија одобри државна помош за проектот со роботакси на Rimac

Поддршката ќе биде во облик на директна неповратна помош и ќе покрие 45% од сите прифатливи трошоци. Ако се покаже проектот како успешен...


Волатилниот пазар со криптовалути ќе се регулира со ЕУ уредба

Bitcoin и Ether имаа енормен раст, со што многумина се збогатија одеднаш. Некои подигнуваа кредити и се задолжуваа купувајќи криптовалути...


Европската унија со палецот горе за Activision Blizzard

Регулаторите на Европската унија ја одобруваат најголемата аквизиција на гејмерскиот пазар досега. Преземањето на Activision Blizzard од...


Ова е првата забрана, ChatGPT забранет во Италија

Италијанското национално тело за заштита на податоци соопшти дека веднаш ќе го блокира и ќе го истражи OpenAI, американската компанија...


Европската комисија со компромис за продажба на автомобили со согорување и после 2035

Европската комисија предложи да се дозволи продажба на нови автомобили со внатрешно согорување и после 2035 година, но само ако се...


Samsung Galaxy A34 и Galaxy A54 5G: Цена и спецификации

Цените на Galaxy A34 5G и Galaxy A54 5G се малку зголемени, но поради тоа што се видно подобрени. Сега излегоа и цените, но се уште не се...


ЕК воведе надоместок за надзор на големите интернет платформи и пребарувачи

Европската комисија донесе делегирана уредба со која што ги утврди деталните правила и постапките за наплата на надоместок за...


TikTok забранет за службените уреди во Европската комисија

Европската комисија забрани употреба на TikTok апликацијата за вработените од безбедносни причини. Ова е најновиот пример за се...


Европската унија спрема дигитален здравствен пасош

На пленарна седница во Европскиот одбор за регионот се расправало за дигитални здравствени пасоши во ЕУ. За слободно движење на луѓето...


ЕУ му се заканува на Twitter со санкции поради суспензии на новинарски профили

Европската унија му се закани на сопственикот на Twitter, Илон Маск, со санкции затоа што неколку новинари имаат суспендирани профили,...


Сите го баравме ова, одлични вести за корисниците на смартфони

Воведено е правило за замена на батеријата на сите смартфони и лаптопи. 3,5 години ќе бидат потребни додека да стапи во сила новиот закон...


Apple не мора да го конвертира iPhone од Lightning во USB-C, се до iPhone 17

Минатиот месец, Европската комисија го одобри законот од Европскиот парламент за задолжително воведување на USB-C влез за полнење за сите...


Европската централна банка тврди дека bitcoin ќе стане неважен

Моменталната ситуација на крипто пазарите не е воопшто добра, но оние што гледаат позитивно на ситуацијата, после турбулентниот период се...


iPhone 15 ќе ги отстрани страничните физички копчиња

Apple се спрема за да ги отстрани копчињата од страната кај iPhone 15, според најновите шпекулации. Новите копчиња најверојатно ќе...


ЕУ донесе одлука, после 2035 нема да се продаваат возила на горива

Преговарачите на Европската унија и Европскиот парламент, постигнаа договор во четвртокот навечер за законот што предвидува престанок на...


Европа официјално усвои еден полнач за сите уреди од 2024 година

Поголемиот дел од Европската Унија даде конечно одобрение за задолжително воведување на еден полнач за мобилни и други уреди од 2024...


Amazon започнува борба со лажните рецензии и во Европа

Добрите рецензии за производи на интернет може да бидат лажни на интернет, а купувачите ги читаат прво нив за да проверат дали да купат...


Европскиот шамар ќе го натера Apple да го промени Lighting приклучокот за iPhone

Конечно е донесена одлуката за стандардизација на полначите што стапува на сила во втората половина на 2024 година. Сите смартфони,...


Намалувањето на струјата во Европа привремено може да ги згасне и мобилните мрежи

Лицата од телекомуникацискиот сектор стравуваат дека зимата ќе бидат приморани да ја гасат мобилната мрежа поради рестрикции во струјата....