Новости

Европскиот град во кој најбрзо може да сурфате на интернет, е...

Летото е време кога голем број на Европјани заминуваат на годишен одмор. Затоа се мерени големите градови, популарните плажи, културните...


Daimler Truck развива камионет на водород што ќе мине 1000км

Правилата на Европската Унија за климатските промени ги обврзуваат сите производители на камиони до 2025 година да мора да ја намалат...


До 2030г. во ЕУ ќе има над 60 милиони електрични автомобили

Се поскапото гориво ќе ја забрза електрификацијата на возниот парк за лични возила во Европската Унија, па продажбата на електрични...


Европа даде зелено светло за поголеми брзини на автономните возила

Меѓународниот стручен панел на Европа прифати да се зголеми максималната брзина за самостојни автомобили во одредени ситуации. Според...


Пронајди и резервирај летови брзо и едноставно на Petal Search

Huawei склучи договор за соработка со Skyscanner, водечкиот пазар за летови, за да обезбеди брз пристап до цените и опциите за патување...


Претседателката на Европската централна банка за криптовалутите: „Не вредат ништо“

Криптовалутите се со променлива вредност, затоа може нагло да паднат или да пораснат. Кога кривата оди нагоре, кај инвеститорите има...


Македонија е на списокот на Starlink за сателитски интернет

Македонија се наоѓа на списокот на Starlink, компанијата на Илон Маск, која полека се распространува низ цел свет за да понуди сателитски...


Apple ќе ја изигра ЕУ и ќе воведе безжично полнење кај iPhone 15 (2023)

ЕУ воведе стандардизација на полначот да биде за сите производители на смартфони со USB C. Apple сепак најде дупка во законот и така...


Apple ќе добие казна од 37$ милијарди поради ограничен пристап кон Apple Pay

Apple би можел да добие голема казна поради ограничување на пристапот кон нивната технологија Apple Pay. Со тоа ќе мора да го отвори...


ЕУ усвои предлог закон за воведување на еден полнач за сите мали електронски уреди

Хрватската европарламентарка Билјана Борзан, објави дека нејзиниот Одбор за заштита на потрошувачите во Европскиот парламент, усвои денес...


Шефот на Binance: Криптовалутите не може да се забранат поради санкциите врз Русија

Русија е на голем удар од санкции, а списоко со тие санкции постојано се зголемува. Европските држави дефинитивно не сакаат да наметнат...


Европски парламент: Уште 10 години без роаминг во Европа

Сите граѓани на Европската унија во претходните 5 години уживаа во телефонија без роаминг во областа на цела ЕУ без дополнителни трошоци....


Тесла ја отвори првата европска фабрика за електрични автомобили до Берлин

Тесла Моторс денеска ја отвара новата фабрика за електрични автомобили во близина на Берлин, при што, Илон Маск на свеченоста ќе им ги...


Протече првата официјална слика со Samsung Galaxy A73

Samsung ќе ја лансира Galaxy A серијата на смартфони следниве недели. Galaxy A73 сега го имаме со слика за да провериме како ќе изгледа....


Овие видеа ќе ве натераат да го посакате Oppo Find X5 Pro 5G

Новиот Oppo new Find X5 Pro располага со 6.7-инчен заоблен AMOLED LTPO дисплеј со 1440 x 3120 резолуција и 120Hz за игри. Под хауба има...


ЕП изгласа уредба: На батериите ќе мора да пишува колку ќе траат

Европскиот парламент изгласал нова уредба за батериите, со што подразбира обврзување на производителот да пишува на батеријата на...


Европските издавачи го пријавиле Google на Европската комисија

Google е на удар на уште една тужба од Европската комисија. Европскиот совет на издавачи (EPC), го пријавил гигантот поради прекршување...


Meta објави дека Facebook и Instagram сепак нема да ја напуштат Европа

Пред неколку дена на интернет беа објавени информации дека од Meta се заканија дека поради несигурноста околу трансферот на лични...


Корисниците ќе можат да живеат без Фејсбук и Инстаграм!?

Мета соопшти дека Фејсбук и Инстаграм апликациите би можеле да исчезнат во Европа, затоа што Европската Унија спрема закон со кој што се...


Марк Цукерберг предупредува дека Фејсбук и Инстаграм во Европа може да згаснат

Европските регулатори и вршат притисок на Мета за забрана на обработка на податоците од Инстаграм и Фејсбук, затоа што сето тоа оди преку...


ЕУ четирикратно го зголемува производството на микрочипови до 2030г.

Европската комисија наскоро ќе го објави планот за зголемување на производството на чипови во Европа до 2030 година. Тоа ќе биде клучната...