Новости

Facebook повторно отстрани мрежи што шират дезинформации за пандемијата

Meta соопшти во средна дека отстранила злонамерни мрежи кои што се користеле за расправа за вакцината, со цел да се вознемируваат...


Дејвид Маркус ја напушта функцијата технолошки директор во Фејсбук

Директорот во финансискиот и технолошкиот сектор на Фејсбук, Дејвид Маркус, официјално објави дека на крајот на 2021 година го напушта...


Компаниите почнуваат со гасење на профилите поради штетноста на социјалните мрежи

После откривањето од ликстерката Хоген занегативното влијане на Instagram врз младите, особено девојчињата, ништо конкретно не се случи,...


Instagram набрзо би можел да воведе опција за претплата и наплата

За повеќето социјални мрежи и комуникациски платформи, примарен начин за заработка беше рекламирање. Meta, новото име на Facebook,...


Мислеле дека шефот на Instagram е мртов, му го заклучиле профилот

Лажните вести е еден од најголемите проблеми на социјалните мрежи во последните години. Преку Facebook и Instagram се шират бројни лажни...


„Преплашена сум од идејата за додавање на уште микрофони и сензори од Facebook во нашите домови“

Ликстерката Френсис Хоген и поранешна вработена во Facebook, изрази загриженост од причина што Facebook најави развој на метаверзумот,...


Facebook го укинува системот за препознавање на лице: Веруваме дека е соодветно

Регулаторите се уште се во процес на давање на јасни правила кои што ја регулираат употребата од таа технологија, напишал во блогот Џером...


Meta на Марк Цукерберг обвинета од германска компанија за плагијат на логото

Марк Цукерберг дигна голема прашина со објавата за ребрендирањето на неговата компанија во Meta. На логото на новата компанија го има...


Meta (Facebook) го спрема смартчасовникот „Milan“ за 2022 година

Марк Цукерберг отвори ново поглавје на Facebook, а насловот на новото поглавје е Meta. Новото име е само за компанијата, а Facebook...


Збогум Facebook: Марк Цукерберг го откри новото име на компанијата

Марк Цукерберг во четвртокот на Connect настанот откри дека новото име на Facebook ќе биде Meta. „Ние сме компанија што гради...


Facebook казнет со 70 милиони долари поради несоработка со британските регулаторни тела

Британското надзорно тело CMA за прв пат го казнува Facebook за „свесно одбивање на давање извештај за сите побарани информации“....


Марк Цукерберг прави радикална промена, го менува името на Facebook!?

Марк Цукерберг можеби ќе го промени името на компанијата, тврдат од The Verge. Тоа не значи дека името на Facebook останува во...


Метавселената доаѓа во Европа, Facebook отвара нови 10.000 работни места

Facebook ќе отвори 10.000 нови работни места во Европа, со цел да се трансформира од социјалната мрежа во „метавселена“. Со оглед на тоа...


Илон Маск сега е побогат од Бил Гејтс и Ворен Бафет заедно

Богатството на Илон Маск е поголема цифра од богатството на Бил Гејтс и Ворен Бафет заедно. Бафет се наоѓа на десеттото место од списокот...


Facebook сервисите повторно во нормала, проблемот не е сериозен

Сервисите на Facebook се вратени во нормала, откако во петокот корисниците почнале масовно да споделуваат дека има сериозен проблем....


Милиони се свртеа кон Signal, Viber и Telegram, кому му требаат Facebook и WhatsApp?

Facebook, Instagram и WhatsApp имаат огромна дата база на корисници, за кои што овие апликации се најважни за нив. Во моментот на...


Facebook го тресе скандал, ликстерката излезе пред Сенатот: Водството не сака промени

Личноста што го затресе Facebook и пред големиот пад на мрежата, Френсис Хоген, моментално е најпознатата ликстерка во светот....


Корисниците и денес наутро пријавуваат проблеми со пристап кон Facebook

Facebook, Instagram и WhatsApp се подобрија, но корисниците и понатаму пријавуваат проблеми со овие платформи што работат бавно, односно...


За неколку часа Марк Цукерберг изгуби 7 милијарди долари

Марк Цукерберг сега е петтиот најбогат човек на светот. Пред само 12 часа имаше 7 милијарди долари повеќе на сметката во банка, односно...


Сите мрежи на Facebook синоќа беа мртви околу 6 часа

Facebook, Instagram, WhatsApp и Facebook Messenger беа мртви вчера во периодот од околу 18:00 до 12:00 часот. Причината никој не ја...


Ликстерката го откри идентитетот: На Facebook му е поважен профитот од безбедноста на корисниците

Ликстерката деновиве сподели интерни информации со Wall Street Journal за Facebook, вклучувајќи ги и резултатите со интерно истражување...