Новости

Фејсбук Месинџер е голема закана за безбедноста на интернет

Експертот за сајбер безбедност, Зака Дофман, тврди дека Фејсбук Месинџер е закана за приватноста за корисниците. Според него, не треба да...


Facebook нема абер од целосна енкрипција на пораките

Facebook нема абер од воведување на целосна енкрипција на пораките во брзо време и овој проект според компанијата е е долгорочен односно...


Марк Цукерберг користи апликација што е конкурент на WhatsApp

Првиот човек на Facebook нема некоја си посебна заштита, туку е ист како и сите обични луѓе, со оглед на тоа што хакери многу лесно му го...


Ситуацијата се нормализира: Facebook, Messenger и Instagram се враќаат во живот

Корисниците на Facebook, Messenger и Instagram не можеа да испраќаат и да примаат повици и пораки, но ситуацијата се нормализира. Се уште...


Сите се изнервираа за WhatsApp, а Messenger и натаму е непроменет

Голем број на корисници масовно се откажуваат од користење на WhatsApp апликацијата и се префрлаат на Signal или Telegram поради...


Facebook привремено исклучува одредени функции на Messenger и Instagram

Facebook ги информира Messenger и Instagram корисниците за Европа, дека одредени функции се привремено недостапни. Пораката се појави во...


Facebook го оневозможува испраќањето слики и видеа преку пораки на Messenger и Instagram

Кај многу корисници на Facebook Messenger се појавило известувањето на кое пишувало „некои можности не се достапни“. Корисниците од...


TikTok најпреземана апликација, Google Play Store за 150% подобар од Apple

App Store и Google Play Store го зголемија сообраќајот годинава за 25%. Корисниците потрошиле неверојатни 112 милијарди долари за...


Messenger и Instagram официјално со Vanish режим за исчезнување на пораки

Една од важните опции на Facebook ќе биде можноста за да се избрише пораката после некое време, така што испраќачите и примачите на...


Instagram и Messenger се интегрираат и преточуваат во едно

Facebook го презентираше новиот начин на допишување пред 1 година, а тоа важи за сите апликации што се во сопственост на Марк Цукерберг....


Facebook Messenger додаде споделување на екранот

Facebook продолжува со заложбите за поддршка на корисниците во време на КОВИД-19 пандемијата со нови функции во бесплатните алатки и...


Се спојуваат Facebook Messenger и WhatsApp?

Facebook во својот стратешки план има за цел да ги спои сите друштвени мрежи и платформи кои го поседува, но тоа може да биде опасно за...


Анонимуси се фалат дека се одговорни за проблемите со Facebook, Instagram, Messenger

Во текот на целиот ден корисниците паралелно пријавувале проблеми со објави на Facebook, но целата работа кулминирала во понеделник...


Instagram повеќе се користи како извор за информации од Тwitter

Instagram се покажал како подобар извор за информации од Twitter, тврди најновото истражување на Институтот на Ројтерс за дигитални...


Facebook додава Face ID технологија во Messenger апликацијата

Facebook воведува нов начин на испраќање пораки на чет во Messenger апликацијата. Се тестира новата биометриска технологија - Face ID или...


Instagram се вклучи во КОВИД-19 напорите - На видео чат до 50 луѓе

Instagram е најновата социјална мрежа која ги зголемува капацитетите со цел да одговори на напорите за справување со КОВИД-19 пандемијата...


Од WhatsApp директно на Facebook Messenger Rooms

WhatsApp наскоро може да добие нова функција која ќе овозможи да се приклучите директно во видео повик преку Facebook Messenger Rooms со...


Facebook лансираше самостојна апликација Messenger за PC

Она што веќе долго време го правиме на нашиот смартфон, сега ќе може да го правиме и на персоналните компјутери. Facebook лансираше...


Facebook Messenger ќе ги лимитира Forward пораките

Со цел да се бори против дезинформации, Facebook ќе го лимитира препраќањето на пораки од четот на Messenger. Конкретно, се лимитира...


Facebook Messenger е двојно помал и побрз за iPhone

Facebook лансира нова верзија на мобилната апликација Facebook Messenger за iPhone која сега зафаќа двојно помалку простор и е за два...


Што е следно ново за Instagram?

Instagram имајќи во предвид дека е дел од иста компанија како и и Facebook наскоро се очекува да воведе нова функција која на тие кои...