Новости

Pininfarina направи футрола за iPhone, само 99 има во цел свет

Pininfarina е позната дизајнерска компанија за автомобили, која што овој пат дизајнирала Inkar x Pininfarina маска за iPhone и планира...


Nio ќе го лансира првиот смартфон во 2023 година

Познатиот производител на електрични автомобили Nio, претходно објави дека почнува со развој на смартфон. Извршниот директор на...


iPhone 15 серијата ќе биде без физички типки

Цела iPhone 15 серија ќе биде со Dynamic Island опција (која оваа година беше претставена само со Pro серијата) и USB-C влез, што е...


RelaxifyApp првата интерактивна апликација за подобрување на менталното здравје

Relaxify Ltd. е компанијата која стои зад апликацијата за ментално здравје, со научна основа, RelaxifyApp. Компанија создадена со помош...


iPhone 15 ќе биде „вооружен“ со најновиот и најдобриот Sony сензор

Имаме уште многу време додека да излезе следниот Apple iPhone 15, а во меѓувреме протекуваат нови информации за камерата. iPhone 15 би...


Samsung се очекува да го одржи Unpacked на почетокот на февруари

Најочекуваниот смартфон сега е Samsung Galaxy S23, за кого знаеме дека ќе излезе во февруари. Од ликстерите што речиси секогаш...


Хаосот во Foxconn може предизвика недостаток од 6 милиони iPhone-и

Foxconn се уште е во хаос, кој што може да предизвика проблем со производството на iPhone 14 Pro. Фабриката наводно има капацитет за...


Преглед на Samsung Galaxy S23: Што очекуваме од следниот Galaxy

Веќе речиси сите спецификации се познати за следниот предводник на Samsung, само што не се официјално потврдени од Samsung Electronics....


Илон Маск сака да го направи Twitter независен од Apple и Google!?

Има големи несогласувања кај девелоперите, на кои што Apple и Google им земаат провизија за секоја трансакција, од 15% до 30%. Илон Маск...


Директорот на Volkswagen очекува автономни возила на патиштата до 2030г.

Германскиот гигант Volkswagen вложува многу во електрификација на возилата и автономната технологија. Тешко е да се предвиди кога ќе...


Илон Маск е оптимист, бројот на Twitter корисници ќе надмине милијарда

Twitter е популарна социјална мрежа, но бројот на корисници не може да се мери со бројот на корисници на Facebook, Instagram или TikTok....


500 милиони броеви од WhatsApp корисници протекоа на интернет

На хакерските форуми се продаваат информации за речиси 500 милиони корисници на WhatsApp, што е околу една четвртина од вкупниот број на...


Sony и Honda имаат план за своите автомобили за гејмерите

Со оглед на тоа што еден ден ќе имаме автономни возила, возачите ќе бидат слободни за играње игри за време на патувањето. Тоа слободно...


Oppo во декември ги лансира преклопните Find N2 и Find N2 Flip

Oppo кон крајот на минатата година го претстави својот прв модел Find N со преклопен екран, за кого некои аналитичари тврдеа дека е...


Филмовите на Amazon наскоро ќе се прикажуваат во Кината

Amazon во последните години ги зголемува своите инвестиции во оригинална содржина преку стриминг сервисот Prime Video и телевизиското...


Meta потврдува дека Марк Цукерберг не отстапува од функцијата извршен директор

Бројот на незадоволни инвеститори и акционери во Meta е се поголем, а причината е тоа што Марк Цукерберг е фокусиран само на metaverse....


20.000 вработени ја напуштија фабриката на најголемиот снабдувач на Apple

Масовното напуштање на фабриката ќе го комплицираат процесот на производство со полн капацитет за до крајот на овој месец. Работничките...


Започнува продажбата на HUAWEI WATCH GT 3 SE на македонскиот пазар

Започнува продажбата на HUAWEI WATCH GT 3 SE на македонскиот пазар - најлесниот модел во серијата GT 3, со траење на батеријата до 2 недели


PlayStation 6: Протекоа првите информации

Аналитичарите предвидуваат дека иднината на пазарот со видео игри му припаѓа на стримингот, но тоа значи дека нема да има потреба од...


Илон Маск најави повторно отварање на затворени Twitter профили, но со услов

Илон Маск вчера на Twitter претходно ја напиша латинската поговорка за Денот на благодарноста „Vox Populi, Vox Dei“ (Гласот на народот е...


Водич за понудата на Xiaomi Black Friday: еве каде можете да ги купите вашите омилени уреди

Искористете ги попустите кои рано ќе ги донесат празниците во вашиот дом онечно е крајот на ноември, времето на најголемите попусти во...