Новости

Истражување потврдува дека и жените сакаат видео игри, ама на телефон!

Со истражувањата е утврдено дека просечно сите гејмери се над 30 години и се татковци на 3 деца. Дури 41% од жените признаваат дека...


Најмладиот професионален е-спортист на Fortnite има само 8 години!?

Е-спорт групата Team 33 потпиша професионален договор со 8 годишниот Џозеф Дин, со што стана најмладиот професионален е-спортист. Дин...


Baby Yoda и Mandalorian ќе се борат и во Fortnite?

Baby Yoda е апсолутен хит меѓу младата популација и децата ширум светот благодарение на новата Star Wars серија која веќе ја емитува...


Децата не штедат веќе пари на бомбони, туку за Fortnite и Apple

Детството во дигиталната ера радикално се разликува од начинот на растење во минатото. Наместо на воздух и во игра, се повеќе деца го...


Судот одлучи дека Apple не смее да го блокира Epic Games и нивниот Unreal Engine

Првото сослушување на правната битка меѓу Apple и Epic Games заврши со мала но слатка победа за производителот на мобилната игра...


Microsoft се придружи на Epic Games во борбата против Apple

Изгледа дека борбата меѓу Epic Games и Apple ќе прерасне во рамки за борба на издавачи на мобилни игри и производители на смарт уреди и...


Новинските издавачи се бунтуваат против AppStore заради високиот процент што им се зема

Издавачите на апликации и видеоигри веќе некое време го предупредуваат Apple за превисокиот процент на провизија за секое купување на...


Apple и Google го исфрлија Fortnite од Play Store и AppStore

Epic Games е компанијата што стои зад Fortnite, која сега ја објави надградбата за iPhone и iPad и Android. Промени има во начинот на...


Sony го зацврсти партнерството со Epic Games

Sony вложи дополнителни 250 милиони долари и сега поседува 1,4% од структурата на Epic Games компанијата која стои зад Unreal Engine,...


Fortnite најмногу заработи и сега и минатата година - вкупниот пазар 87 милијарди долари

Со мобилните игри е веќе популарен т.н. freemium model. Играта е бесплатна за преземање за смартфони и таблети, но ако сакате да ги...


Fortnite дојде до својот крај, со спектакуларен завршеток

Fortnite е готов, заврши и дојде до крајот. Во последната епизода "The End" учествуваа милиони играчи и гледачи од цел свет. Над 6...


Играта што доминира на топ листата на мобилни видео игри со најмногу заработка

SuperData креирале список со мобилни видео игри со најголема заработка. Неверојатно е како тоа со години веќе Pokemon Go е доминантна...