Новости

Хаосот во Foxconn може предизвика недостаток од 6 милиони iPhone-и

Foxconn се уште е во хаос, кој што може да предизвика проблем со производството на iPhone 14 Pro. Фабриката наводно има капацитет за...


20.000 вработени ја напуштија фабриката на најголемиот снабдувач на Apple

Масовното напуштање на фабриката ќе го комплицираат процесот на производство со полн капацитет за до крајот на овој месец. Работничките...


Apple ќе има проблем со испорака на милиони iPhone телефони

Голем скандал има со пандемијата во Foxconn, а хаос настана откако вработените почнаа да бегаат од фабриката и пешачеле по десет...


Паника во Foxconn, работниците бегаат преку ограда од работа

Животот во повеќето држави се нормализира во однос на пандемијата, но во Кина не се промени премногу кога станува збор за пандемијата....


Сузбивањето на пандемијата прави проблеми во испораката на iPhone

Foxconn ги склопува поголемиот број на iPhone телефони што се испорачуваат низ цел свет. Погонот во Женгжоу вработува околу 200 илјади...


iPhone 14 Pro моделите се очекуваат да ја дигнат просечната цена за 15%

Apple ќе ги зголеми цените на 6.1-инчениот iPhone 14 Pro и 6.7-инчениот iPhone 14 Pro Max, според аналитичарот Минг-Чи Куо. Моменталната...


Apple ќе префрли дел од производството од Кина во Виетнам и Индија

Пандемијата ја парализираше глобалната логистика, па земјите од западот станаа свесни дека мора да почнат да размислуваат за намалување...


iPhone 14: Производството на новиот модел на Apple се зголеми пред лансирањето

Apple би можел да биде под ризик од новите низа затварања во Кина поради Covid-19 мерките, па затоа се шпекулира дека компанијата почнала...


И во Apple се изненадени, корисниците сакаат поскапи iPhone-и!?

Apple минатата година прв пат претстави четири модели од една генерација на iPhone, кои се разликуваат по големината на екранот и цените,...


Уште едно враќање на BlackBerry со QWERTY тастатура

Канадската компанија BlackBerry повторно лансира нов модел со класична QWERTY тастатура, соопштија од OnwardMobility, компанијата што...


Foxconn со 1 милијарда го засилува производството на iPhone

Foxconn планира да инвестира дополнителни 1 милијарда долари во зголемување на капацитетот на фабриките во Индија како дел од...


Apple сели една петтина од производството во Индија

Apple ја разгледува можноста за преселба на една петтина од вкупното производство на iPhone смартфони во Индија, за да не биде целосно...


Цело производство закочено, Foxconn затворен

Foxconn иако планираше да продолжи со работа од 10 февруари продолжувајќи го празничниот одмор на работниците за една недела најверојатно...


Производството на iPhone нема да трпи од корона вирусот

Foxconn кој најголемите фабрики ги има во Кина соопшти дека нема да трпи производството на iPhone од опасноста од корона вирусот поради...


Huawei му даде огромна нарачка на Foxconn: 50 милиони смартфони со 5G технологија

Foxconn добил нарачка од Huawei за производство на 50 милиони парчиња на уреди со 5G мрежа. И покрај американските сакнции, кинескиот...


Apple обвинет дека ги крши работничките права

Кинеската организација за надзор на пазарот на трудот го обвини Apple и неговиот партнер Foxconn за прекршување на работничките права и...


Децата работат ноќни смени поради роковите за уредите на Amazon

Огромен број на смартфони, компјутери, смарт звучници и играчки конзоли се произведуваат и составуваат во кинеската фабрика Foxconn. Тие...


Елон Маск: Apple се гробишта за неуспешни „Теслаши“

Елон Маск е можеби еден од најкоректните извршни директори меѓу технолошките гиганти, но неговата најнова провокација кон Apple навистина...


Foxconn ангажира работници за iPhone 6c

Foxconn ангажираше дополнителна работна сила која ќе работи на производството и склопувањето на iPhone 6c замислен како втор смартфон на...


Sony со проверен рецепт за евтини и квалитетни смартфони

Sony штотуку го претстави Xperia E4 првиот смартфон за 2015-та кој е надополнување на понудата во основната класа со неколку промени во...


Apple не им верува на роботите за iPhone

Кинеските медиуми пренесуваат дека фабриката Foxconn се соочува со големи проблеми откако набави илјадници роботи за изработка на новите...