Новости

Sony спрема потенка верзија на PlayStation 5 за 2023 година

Sony константно се труди да ја подобри својата конзола PlayStation 5. Така на почетокот на овој месец го претстави новиот полесен модел....


Знаете ли која видео игра се смета за прва во светот?

Вредноста на пазарот на видео игри до 2026 година се очекува да порасне на дури 320 милијарди долари. Игрите се дефинитивно огромен...


Ќе го поскапи ли PlayStation и Xbox?

Sony неодамна неодамна најавија дека од економски причини морале да ги поскапат своите конзоли. Цената на PlayStation 5 порасна за 50...


The Sims 4 од следниот месец ќе биде бесплатна за преземање

Sims 4 е лансирана во 2014 година, која што може да се игра на компјутер, Mac, PlayStation и Xbox. Нејзината цена изнесува 20 долари. EA...


Sony става фокус кон проширување на пазарот на мобилни игри

Sony пред неколку месеци најави дека го зголемува производството на PlayStation 5 и во следниот период ќе се префрли кон „радикално...


Sony PS VR2 за виртуелна реалност доаѓа на почетокот на 2023

Sony конечно објавува дека PS VR2 излегува на почетокот на 2023 година, без конкретна дата. Детали за новиот Sony уред: 4K резолуција,...


Гејмерската индустрија руши рекорди со 2,34 милијарди долари во 2021г.

Гејмерската индустрија е една од најмоќните во светот, која е во константен раст. Податоците што ги објави PwC во својот извештај "Global...


Google во Македонија! Светската компанија за мобилни игри CrazyLabs ги пречека експертите од Google!

Скопје, 16.06.2022 CrazyLabs, дел од Embracer Group, е светска компанија за Hyper Casual и Casual мобилни игри, позади која стојат...


Sony ќе лансира нов PlayStation VR2 уред за играње во виртуелна реалност

Sony ќе лансира нова генерација на гејминг уред - очила за виртуелна реалност PlayStation VR2. Се уште не е познато кога ќе бидат...


Кревет за гејмери што се прилагодува, сон за секој гејмер

Сите гејмери се грижат секогаш за својата опрема да им биде врвно професионална, на која што ќе може да се опуштат и препуштат на игрите....


Epic Games и Lego најавија развој на metaverse, безбеден за децата

Со цел да се направи metaverse што ќе биде прилагоден за најмалите, во кои што нема да има никакви проблеми, Epic Games и Lego најавија...


Список со глобални компании што им го свртеа грбот на Русија поради агресијата врз Украина

Со оглед на тоа што руската инвазија врз Украина не и се гледа крајот, се поголем број на компании одлучуваат да ја спречат продажбата на...


Electronic Arts ја отстрани руската репрезентација, клубовите и играчите од FIFA 22 и NHL 22

Компанијата Electronic Arts ја исфрли руската фудбалска репрезентација и сите клубови од популарната видео игра FIFA 22, во време кога се...


Sony го претстави дизајнот на новиот PSVR2 за неверојатно гејминг искуство

Sony го претстави дизајнот на новиот PlayStation VR2 со сферична форма и се вклопува со линијата на PlayStation 5 конзолата. Во...


35 години од постоењето, објавен е трејлер за Street Fighter 6

Capcom официјално го објави доаѓањето на Street Fighter 6, новата верзија на гејминг франшизата со боречки вештини. Street Fighter 6...


Зборле е македонската верзија што излезе од играта Wordle

Wordle постигна голема популарност, па така нашиот софтверски инженер Томче Делев ја адаптираше играта со зборови на македонски јазик....


Google започнува со тестирање на опција што ќе ги воодушеви гејмерите

Минатата година Google најави голем новитет за Android и персоналните компјутери - игрите достапни на Google Play ќе може да се играат...


Wordle е едноставна игра со зборови, стана вирална сензација

Во играта Wordle треба да погодите збор со пет букви на англиски, со максимално дозволени пет обиди. После секој обид, одредени букви ја...


Fortnite е повторно достапен за корисниците на iPhone

Epic Games влезе во војна со Apple во периодот кога играта Fortnite стана најпопуларна, поради тоа што Fortnite беше исфрлен од...


Македонската Еспорт организација, организираше хуманитарни игри во турнири

Цел овој викенд, почнувајќи од петокот 24 декември, па се до 28 декември, Македонската Еспорт Организација организира натпреварувања во...


Among Us во ново руво: Доаѓа VR верзијата на популарната игра

Among Us е претставена уште од 2018 година, дури во 2020 година играта ја доживеа својата популарност. Според податоците на Nielsen, во...