Новости

Sony ја развива новата PlayStation конзола за 2024 година!?

Sony наводно веќе ја развива надградената верзија PlayStation 5 Pro, која можеме да ја очекуваме до крајот на следната година, додека...


Nintendo Switch 2 и Switch 2 Pro се очекуваат во 2024 година

Пред 6 години за прв пат почна да се продава конзолата за играње Nintendo Switch. Компанијата тогаш ја претстави надградената верзија и...


Nintendo Switch e трета најпродавана конзола, ги надмина PS4 и Game Boy

Nintendo продал 122,55 милиони Switch уреди, со што ги надминал PlayStation 4 и Game Boy. Така Nintendo Switch е сега трета најпродавана...


Sony има одлични вести за сите што сакаат да купат PlayStation 5

Проблемите со новата конзола на Sony почнаа уште од 2020 година, кога почна продажбата на овите гејмерски конзоли на Sony, што е голем...


Sony спрема потенка верзија на PlayStation 5 за 2023 година

Sony константно се труди да ја подобри својата конзола PlayStation 5. Така на почетокот на овој месец го претстави новиот полесен модел....


Ќе го поскапи ли PlayStation и Xbox?

Sony неодамна неодамна најавија дека од економски причини морале да ги поскапат своите конзоли. Цената на PlayStation 5 порасна за 50...


Sony најави поскапување на PlayStation 5

Sony имаше проблем со недостаток на чипови и затоа многу фанови на PlayStation, остана без најновата конзола од 5-та серија. Сега веќе...


Logitech и Tencent ќе претстават нова cloud конзола

На почетокот на 2022 година започна продажбата на Steam Deck, и тоа со добра продажба и одлична побарувачка. Смартфоните се денес...


Microsoft спрема надградба за последната генерација на Xbox

Microsoft неодамна ја претстави новата генерација на својата играчка конзола на Xbox, која е за два модела: Series X и Series S. И...


Apple работи на нов гејминг контролер, има нов патент

Мобилното играње станува се повеќе популарно од година до година. Според Newzoo, до 2023 година ќе има 3.7 билиони мобилни гејмери. Apple...


Sony го претстави дизајнот на новиот PSVR2 за неверојатно гејминг искуство

Sony го претстави дизајнот на новиот PlayStation VR2 со сферична форма и се вклопува со линијата на PlayStation 5 конзолата. Во...


Sony го зголемува производството на PlayStation 4, поради недостаток на 5

Sony PlayStation 5 е сонот на многу гејмери низ светот, но ретко кој може да ја има најновата конзола, затоа што побарувачката е поголема...


Доаѓа Spartacus, Sony спрема големи новитети за сите сопственици на PlayStation

Sony води на пазарот на играчки конзоли по број на продадени PlayStation примероци, но јапонската компанија не може да му конкурира на...


Qualcomm претстави нова гејмерска платформа и развива уреди заедно со Razer

Игрите на смартфоните се исклучително популарни, а во бројни игри искуството при управување со смартфон и со конзоли, не може да се...


Valve ја спрема PC конзолата по примерот на Nintendo Switch

Основачот на Valve, Гејб Невел, за време на една конференција објавил дека се уште не се знае дали игрите од Steam ќе може да играат на...


PlayStation 5 ќе нема ниту за лек низ продавниците и во наредната година

Sony најверојатно ќе има претешка задача да одговори на огромната побарувачка од страна на фановите, па затоа се предвидува сценарио...


Nintendo Wii U иако влегува во првата деценија добива нова надградба

Nintendo не се откажува така лесно од една од најпопуларните видео конзоли Nintendo Wii U која иако се ближи кон една деценија на пазарот...


Sony PlayStation 5 Golden Rock чини 500.000 долари, Џејмс ЛеБрон е еден од купувачите

Корисниците не само што се спремни да платат и неколку илјадници долари за Sony PlayStation 5, туку и половина милион долари за...


Apple TV пристигнува со Xbox конзолата следната недела

Стриминг сервисите брзо го откриваат својот пат до конзолите. Sony најави минатиот месец дека стриминг платформи ќе бидат достапни при...


Sony Playstation 5 ќе биде супер евтин

Sony Playstation 5 најверојатно ќе биде најевтината гејмерска конзола од Сан старт споредено со сите претходни генерации кои барем во...


PlayStation 5 ќе биде машала тежок

Новата гејмерска конзола PlayStation 5 ќе биде една од најмодерните со супер напредна графика и најтазе хардверски елементи, но тоа може...