Новости

Google најави нови дополнителни опции во Search и Maps

Google ќе го подобри пребарувањето и ќе овозможи подобра навигација. Целта на компанијата е да ги задржи корисниците повеќе време на...


5G за секого: Македонски Телеком ги претставува T Phone и T Phone Pro

Првите телеком 5G смарфони имаат големи екрани, камери со висока резолуцијаи премиум дизајн по пристапна цена T Phone и T...


Ѕвездата на „Pixel“ настанот на 7 октомври ќе биде Pixel Tablet

Со формалното лансирање на Pixel 7 дуото и Pixel Watch на аголот, новите информации веќе речиси целосно се излезени на виделина. Одредени...


Samsung листа за надградба со Android 13 софтвер

Google официјално го објави Android 13 во средината на август. Samsung се очекува да го вгради Android 13 со One UI 5.0 кориснички...


Google Pixel 7 доаѓа со почетна цена од 600 долари

Објавени се цените на новите Pixel 7 и Pixel 7 Pro во јавноста, непосредно пред нивното претставување на Made by Google, кој се одржува...


Детскиот сон на Лери Пејџ за летачко такси нема да се оствари

Летачките автомобили биле дел од детските соништа на ко-основачот на Google, Лери Пејџ, кој одлучил да ги претвори овие соништа во...


Google целосно го откри дизајнот на претстојниот Pixel Watch на видео

Google годинава е полн со изненадувања, на 6 октомври ќе лансира многу производи. Официјално е објавено видео од компанијата за кружниот...


Google објави официјално видео за да ја разгледате „цела Pixel колекција“

Google е на чекор до објава на новиот Pixel еко-систем на 6 октомври. Се очекува Google да ги презентира Pixel 7 и Pixel 7 Pro, за кои...


На YouTube има се повеќе реклами и не се прескокнуваат

На YouTube има се повеќе реклами и тоа не може да се прескокнуваат повеќе, мора да се гледаат до крај. Рекламирањето е примарен начин на...


Судот ја потврди казната за Google поради доминација на пазарот

Највисокиот европски суд одреди висока казна за Google во износ од 4,125 милијарди евра. Се образложува дека казната е како последица за...


IFA 2022: Samsung ја споделува својата визија за попаметен живот, одржлива иднина

Компанијата го истакнува својот интелигентно поврзан екосистем за повеќе приспособени искуства, охрабрувајќи ги корисниците да преземат...


Google видео ви демонстрира како да добиете подолга батерија за вашиот Pixel

Pixel корисниците се надеваат дека со Android 13 надградбата ќе се подобри долготрајноста на батеријата. Ако батеријата е сепак кратка и...


Samsung наводно почнал да го тестира Google Tensor од Pixel 8

Третата генерација на Google Tensor е планиран да биде вграден во најновиот смартфон Pixel 8. Според GalaxyClub (via 9to5Google), Tensor...


Google Pixel 6a се тестира и се докажува дека е цврст, иако е евтин

Google има проблеми со своите смартфони со години, со багови и софтверот, но овој пат се тестира издржливоста на телефоните. Се разбира,...


Рускиот регулатор ги казни TikTok, Telegram, Zoom, Discord и Pinterest

Руската регулаторна агенција за медиуми Roskomnadzor, објави дека ќе казни повеќе ИТ компании: TikTok, Telegram, Zoom, Discord и...


Видео ги демонстрира сите прототипови од Pixel 7 серијата

Google Pixel 7 и Pixel 7 Pro се очекуваат да бидат претставени во првата недела на октомври, можеби 6 октомври. Преднарачките започнуваат...


Бета верзијата на One UI 5 е официјално објавена

Samsung официјално ја пушти бета верзијата на One UI 5, што е првата модификација на Android 13. Софтверот е лимитиран само за корисници...


Директорот на Телеграм го обвинува Apple за блокирање на иновациите во нивната апликација

Павел Дуров најави ,,револуција во начинот на кој луѓето се изразуваат преку пораки" , но Apple моментално ја задржува таа револуција....


Google Pixel 7 и Pixel 7 пристигнуваат во октомври

Google кон средината на мај го претстави новиот смартфон Pixel 6a, кој неодамна се појави во продажба, а компанијата објави и некои...


Gmail го промени интерфејсот, достапен за сите корисници веднаш

Google го освежува интерфејсот за Gmail, достапен отсега за сите корисници. Новото лице ги става Meet, Chat и Spaces како дел од...


Инженерот на Google што потврди дека вештачката интелигенција е свесна сама за себе, доби отказ

Блејк Лемуан, инженерот што работеше во Google, подигна голема прашина кога јавно објави дека смета дека вештачката интелигенција што ја...