Новости

Google Chrome е најпопуларен прелистувач, Microsoft Edge на второ место

Microsoft завршил одлична работа, затоа што неговиот Edge прелистувач е на второ место на интернет, надминувајќи го Safari. Аналитичката...


Google воведува поголема приватност на апликациите

GOOGLE ќе го ограничи следењето на корисниците на прелистувачот Chrome и сите апликации базирани на Android софтверот. Privacy Sandbox е...


Гугл го освежува и менува логото на прелистувачот Хром

Логото на прелистувачот Хром се менува, официјално соопшти Гугл, со што сега ќе биде поедноставно, без светли сенки, со подобри пропорции...


Google Chrome ја продолжува поддршката за Windows 7

Стариот Windows 7, за кого веќе поддршката од компаниите полека почнува да се стопира, полека почнува да се отстранува на сметка на...


Google Chrome со неколку новитети за линкување и пребарување табови

Google Chrome на својот прелистувач ги претстави новитетите, кои што се одлични алатки за полесно наоѓање содржини и полесно комуницирање...


Microsoft започнува со Windows 365 облак сервисот за онлајн работа

Microsoft најави дека Windows ќе има облак сервис со цел поголемо прилагодување за бизнисот и учениците. Коронавирусот ја изврши...


Google Chrome воведе Preview Page опција

Google Chrome апликацијата за Android сега овозможува да ја погледнете веб страницата пред да ја отворите. На 89 верзија на апликацијата...


Новиот Chrome конечно нема да "цица" RAM меморија како "луд"

Кој би рекол дека после децении Google конечно најде начин како да спречи интернет прелистувачот Chrome да не "цица" RAM меморија за да...


Microsoft Edge со новата надградба ве известува кога имате пробиена лозинка

Microsoft после Chrome и Firefox понуди исто така опција за да ве извести кога имате компромитирана лозинка со помош на таканаречената...


Netflix има додаток за да пресмета колку часови сте гледале филмови во 2020

Netflix има додаток за Google Chrome, кој може да ви пресмета колку часови вкупно сте поминале во гледање на филмови во цела 2020 година....


Google Chrome добива голема надградба на крајот на 2020

На крајот на 2020 година Google Chrome ќе добие голема надградба за табовите, активните секогаш ќе одат први, а другите спецификации ќе...


Google TV Home за најновиот Chromecast достапна во Play Store

Новиот Chromecast е во комплет со Google TV, кој беше претставен на последната конференција на Google, кој за прв пат го иаме со...


Google спрема нов смарт телевизиски уред за стримање

Sabrina ќе биде новиот технолошки уред за телевизиско стримање со Android оперативен систем. На интернет веќе се појавија и слики како ќе...


Google Chrome ќе има опција за видео-конференција до 12 луѓе

Google ќе понуди повици директно од прелистувачот Google Chrome со дури 12 луѓе истовремено, благодарение на интеграцијата со Google Duo....


Samsung Galaxy Chromebook: 2-во-1 лаптоп/таблет со стилус

Samsung го претстави Galaxy Chromebook, 2-во-1 уред со Google ChromeOS оперативен систем. Уредот може да се користи и како лаптоп и како...


Time ги објави топ најважните уреди во минатите 10 години

Како што доаѓа новата деценија, така правиме ретроспектива на минатите десет години за најдобрите и најлошите уреди, филмови, серии,...


Google го лансира Stream за лесно да префрлате музика и видеа меѓу уреди

Google постојано ги подобрува своите сервиси за полесна интеракција меѓу различни уреди. Dubbed Stream е новата алатка што им овозможува...


Имаме решение кога Chrome премногу ви го кочи компјутерот

The Great Suspender е една од најдобрите екстензии за Google Chrome прелистувачот бидејќи ќе ви помогне во намалување на потребните...


Google најде ортаци за битка со Microsoft

Директорите на најголемите технолошки компании можеби ги прекинаа војните за патенти со долги и непотребни судски спорови, но затоа пак...


Google Chromecast претвара стари телевизори во Smart TV

Google Chromecast ги претвара старите телевизори во смарт-телевизори...


Google Chromecast 2 ќе има побрзa Wi-Fi конекција

Google најверојатно работи на втор Chromecast приклучок со Wi-Fi конекција за користење на интернет сервиси на вашиот смарт телевизор со...