Новости

Илон Маск сака да го направи Twitter независен од Apple и Google!?

Има големи несогласувања кај девелоперите, на кои што Apple и Google им земаат провизија за секоја трансакција, од 15% до 30%. Илон Маск...


Street View е следната апликација на листата за гасење на Google

Street View е следната апликација што Google ќе ја згасне, затоа што Google Maps веќе ја има оваа опција во својата апликација. Street...


Google Clock надградбата пристигнува за Pixel Tablet со нови алатки

Google Pixel Tablet е резервиран за следната година, а Google веќе прави некои прилагодувања за апликациите на уредот. Сите апликации ги...


Google Pay го менува името во Google Wallet и добива нови функции

Google објави дека нивната апликација Google Pay го менува името во Google Wallet. Google Wallet овозможува нови дигитални поставки, а...


Samsung овозможува преземање на Google Assistant до летото кај Galaxy Watch 4

Samsung објави дека Google Assistant ќе стане достапен кај Galaxy Watch 4 за време на летниот период. Galaxy Watch 4 и Watch 4 Classic...


Гугл ги брише апликациите за снимање повици

Гугл ги отстранува сите опции за снимање на повици кај Андроид 10, а од 11 мај ќе се реализираат и новите правила за Плеј Стор. Новите...


Trojan малициозен софтвер како Android алатка за инсталација во Windows 11

Бројни малвери се појавија откако Microsoft го инсталираше Android Subsystem за активирање на Android апликациите. Android Subsystem ја...


Google Play Store избриша 10 апликции поради тајно собирање на лични податоци

Google избриша повеќе од 10 апликации од Play Store, откако биле откриени кодови што собираат лични податоци од корисниците, телефонските...


Русија планира своја онлајн продавница за апликации базирана на Андроид

Русија планира да објави нова онлајн продавница за апликации, која ќе содржи руски апликации и софтвер, а ќе биде креирана на Андроид...


Google им помага на Украинците со апликација за опасност

Украински девелопери и Министерството за дигитална трансформација на Украина ги здружиле силите и направиле апликација за Android што ги...


Во Холандија тужба против Google и Apple поради провизиите во продавниците за апликации

Холандска фондација почнала да ги собира потрошувачите што сакаат да поднесат тужба против Apple и Google, тврдејќи дека многу скапо ги...


Апликацијата Мојот А1 со нова функционалност - Дигитален техничар, достапен 24/7

Скопје, 8.2.2022г. – Како компанија посветена на обезбедување целосно дигитално корисничко искуство, А1 Македонија континуирано работи на...


Google започнува со тестирање на опција што ќе ги воодушеви гејмерите

Минатата година Google најави голем новитет за Android и персоналните компјутери - игрите достапни на Google Play ќе може да се играат...


Google ја прекинува софтверската поддршка за Android 2

Android 2.3.7 Gingerbread веќе нема да има софтверска поддршка од Google, што значи дека ова се однесува за телефоните произведени во...


Samsung лансираше нова линија на ремени за Galaxy Watch 4 со моден дизајнер

Samsung објави нов склучен договор со модниот дизајнер Сами Миро за лансирањето на лимитирана верзија на Galaxy Watch 4 со еколошки...


Избришете ги овие малициозни апликации од вашиот Android веднаш

Google моментално отстранува неколку апликации од Google Play Store, кои што се поврзани со криптовалути. TrendMicro открил дека овие...


Ново доживување со користење на паметните часовници Galaxy Watch4 и Galaxy Watch4 Classic

Компанијата Samsung Electronics ги претстави новите модели на часовници, Galaxy Watch4 и Galaxy Watch4 Classic и со тоа започна нова ера...


Google забрани 25 апликации на Play Store за наводно „рударење“ на криптовалути

25 опасни апликации се избришани од официјалната продавница на Google Play Store, но компанијата ги предупредува корисниците дека...


Кои Android апликации ги крадат вашите лични податоци

Откриени се Android апликации, кои што ги собирале вашите лични податоци, а претставени се како за едитирање на слики и за проверка на...


Загрозени 100 милиони Android корисници поради грешка во поставките

Безбедносните експерти предупредуваат за големото протекување на лични податоци од Google Play Store. Тоа би можело да загрози дури 100...


Заштитете ја вашата банкарска сметка, избришете ги овие Android апликации

Овие малициозни апликации може да ги снимаат вашите пасворди од банкарските сметки преку вашите апликации на телефонот. Се разбира, овие...