Новости

Свиркајте си и најдете си ја песната на Google

Google оди чекор понапред во обидот да го неутрализира целосно популарниот сервис за пронаоѓање песни Shazam со нивната нова услуга за...


Како да го пробате Dark Mode на Google Maps

Google ќе понуди Dark Mode и за Google Maps. Додека навигацијата на екранот има ноќен режим, апликацијата нема таков режим. Затоа ве...


Dark Mode сега достапен и на Google Assistant

Google на своите апликации Search и Assistant овозможи корисниците да го акивираат режимот на работа со темен екран Dark Mode, како за...


Yahoo со голем договор за пребарување со Google

Yahoo по пауза од 10 години повторно склучи партнерски договор со Google за добивање на резултати во пребарувачот од Google Search заедно...


Google тајно ве снима додека пребарувате

Google си игра топло ладно со приватноста на корисниците од проста причина што собира огромен број на податоци, а го следи секој ваш...


Google слави 17-ти роденден со многу носталгија

Основачите на Google, Сергеј Брин и Лери Пејџ одлучија да го одберат 27 септември како официјален датум за прослава на роденденот на...


Инспиративна приказна за млад човек - како Google го вработил?!

Google нуди одлични услови за работа и ги мотивира своите вработени ...


Google ја разгорува војната со ЕУ

Европската Унија издаде директива за почитување на новото „право да се биде заборавен“ со што одреден корисник може да побара од Google...


Google не си го изгугла новото име

Основно правило во модерниот бизнис пред да отворите нова фирма е да го изгуглате името за да проверите дали е зафатено од некој друг....


Google изгуби уште една голема битка

Google полека го губи теренот за најпрофитабилниот сервис Search кој повеќе нема да биде дел од веб гигантот AOL и од јануари 2016 ќе...


OK Google летото може да започне

Google постојано ја збогатува Search апликацијата и за десктоп и за смартфон каде оди целата иновативност во последно време. За да ги...


Во Chrome ќе пребарувате само со допир

Google ја воведе најновата Touch to Search опција и во интернет прелистувачот Chrome со што ќе може да пребарувате на интернет директно...


Google ќе му направи огромна услуга на Apple

Google соопшти дека во нивниот интернет пребарувач ќе бидат вклучени и резултати од iOs апликациите за iPhone и iPad слично како што се...


За шопинг ќе одиме на Google

Google планира да воведе нова опција во интернет пребарувачот за мобилен при што кога ќе пребарувате одредени предмети и стоки ќе ви се...


Google ве мотивира да прашувате и дознавате

Google започна како интернет пребарувач и со сите напори се обидува да остане на врвот. Денес Google Search е многу повеќе од обична...


Сите пребаруваат на Google од мобилен

Мобилните телефони со смарт технологии се почесто се користат како примарен уред за комуникација и интернет меѓу корисниците, а тоа се...


Според Google во Македонија се бара леб, во Чиле кокаин

Според најчесто бараните термини на Google за секоја земја поединечно е издвоен најбараниот производ и неговата цена, па така е...


Новата опција на Google ќе ве воодушеви

Google промовираше нова услуга за своите Android корисници кои отсега ќе може директно од интернет пребарувачот да пренесуваат...


Google започна со фаворизирање на мобилните сајтови

Google од денес ја започнува новата политика со која при објавувањето на резултатите од пребарувањето предност ќе имаат веб сајтовите кои...


Европска Унија го нападна Google

Новиот извештај од истрагата на Европската комисија донесе заклучоци дека Google води монополска политика и ги прекшува правилата за...


Google го хакнал Safari - Илјадници корисници ќе тужат

Google направил еден мал хакерски трик врз интернет прелистувачот Safari за iPhone при што без знаење на корисниците активирал cookies...