Новости

Руски мобилен оператор почна со продажба на користени телефони поради инфлацијата

Светот се промени после инвазијата на Русија врз Украина. Настана инлфација, поскапување и недостаток на добра низ цел свет. Последици...


Крај на една ера: WiFi и мобилните ги оставија телефонските говорници во историјата

Градските власти на Њујорк ги отстрани сите телефонски говорници, кои во последните години станаа жртви поради бесплатните Wi-Fi-мрежи и...


Претседателката на Европската централна банка за криптовалутите: „Не вредат ништо“

Криптовалутите се со променлива вредност, затоа може нагло да паднат или да пораснат. Кога кривата оди нагоре, кај инвеститорите има...


Xiaomi и Leica Camera склучија договор, најавен е првиот заеднички смартфон

Xiaomi договори стратегиска соработка со компанијата Leica Camera, а првиот смартфон на кој што соработката ќе биде видлива ќе биде...


Amazon сака да развива производи за проширената реалност (AR), а не виртуелната

Првиот човек на Amazon во одделот за развој на хардвер, Дејвид Лимп, рекол за време на Future of Everything Festival, дека ако прашате...


TikTok планира проширување на пазарот на видео игри

Во текот на минатите неколку години TikTok остана една од најпопуларните социјални мрежи со над милијарда корисници. Аналитичарите...


Apple ќе префрли дел од производството од Кина во Виетнам и Индија

Пандемијата ја парализираше глобалната логистика, па земјите од западот станаа свесни дека мора да почнат да размислуваат за намалување...


Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe од 1965 продаден е за 142 милиони долари

Стариот добро познат Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe од 1955 година е продаден за неверојатна сума од 142 милиони долари. Не е нов...


Apple во јуни ќе го претстави својот уред за проширена и виртуелна реалност

Смарт очилата за AR и VR технологија најверојатно излегуваат следниот месец. Уредот наводно бил претставен неодамна пред бордот на...


Google Pixel Watch доаѓа со ECG технологија и ќе мери кислород во крвта

Долгоочекуваниот Google Pixel Watch беше официјално презентиран за време на Google I/O настанот за девелопери, за кого протекоа уште...


Netflix за само 3 месеци изгуби повеќе претплатници, одошто во последните 5 години

Netflix акциите вредеа по 700 долари на берзата во ноември, додека сега изнесува 180 долари. Самата компанија вреди 81 милијарди долари,...


Илон Маск изгуби 49 милијарди долари кога најави купување на Twitter

Најбогатиот човек на светот почна да ја брани слободата на говорот на Twitter и да плати неверијатни 44 милијарди долари. Меѓутоа, не...


OnePlus Nord 2T официјално лансиран на глобално ниво: Екран од 90Hz, 80W полнење и ниска цена

OnePlus Nord 2T и OnePlus Nord CE 2 Lite официјално се лансирани глобално, кои пристигнуваат со нов дизајн, ниски цени и одлични...


Канада официјално го забранува пистапот на 5Г мрежата на Хуавеи

Владата на Канада официјално го забранува пристапот на кинеската меѓународна корпорација „Хуавеи Технолоџис“, најголемиот глобален...


Apple ќе ги открие iPhone 14, Apple Watch 8 и AirPods Pro 2 на 13 септември

Следниот iPhone ќе биде откриен во септември, како и секоја година: 6.1-инчен iPhone 14, 6.7-инчен iPhone 14 Max, 6.1-инчен iPhone 14...


Сега може да ги линкувате Fitbit и Google Fit со Google Assistant

Со неодамнешното лансирање на Google Pixel Watch и блиското партнерство со велнес експертите од Fitbit, кој што Google го купи минатата...


Apple ги зголемува цените за своите претплатници, но прво ќе ве праша

Apple ќе наплаќа повисока цена за претплата, но не без дозвола, туку прво ќе го праша корисникот дали сака да продолжи по нова цена со...


Tesla системот за отворање на автомобилот без клуч е пробиен

Системот за отклучување и стартување на Tesla автомобилите без клуч е пробиен од страна на експертот за компјутерска безбедност, Султан...


Џо Бајден има 32 милиони следбеници на Твитер, а 14,6 милиони се лажни

Очигледно популарните профили имаат прилично висок процент на следбеници со лажни профили. Се разбира, тоа најверојатно се должи и на...


Нетфликс со втора рунда на отпуштања, овој пат 150 вработени

Нетфликс најавува отпуштање на 150 вработени, во вториот круг на отпуштања, затоа што компанијата се бори со екстремно намалена цена на...


Samsung наводно развива наменски процесор за Galaxy S25

Samsung наводно развива наменски процесор за Galaxy S серијата, кој би бил резервиран за Samsung Galaxy S25. Ликстерот Ice universe...