Новости

500 милиони броеви од WhatsApp корисници протекоа на интернет

На хакерските форуми се продаваат информации за речиси 500 милиони корисници на WhatsApp, што е околу една четвртина од вкупниот број на...


Spyware краде лични податоци на Android и ги уценува жртвите

Android корисниците се загрозени од програма излезена од неодамна, која ја презема контролата од уредот и ги краде сите податоци што би...


Хакер тврди дека украл лични податоци од милијарда Кинези, а Пекинг мудро молчи

Кина е позната по тоа што ги собира личните податоци за своите граѓани. Тоа значи дека ги има сите биометриски податоци и финансии на...


Руски хакери го нападнаа системот за гласање на Евровизија

Руската хакерска група Killnet најавија дека ќе ја нападнат инфраструктурата на Евровизија, со седиште во Италија, со целосно рушење на...


Anonymous со нов удар против Путин: 600.000 тајни мејлови објавени во јавноста

Хакерската група Anonymous соопшти дека се пуштени 600.000 нови мејлови во јавноста, со над 200.000 мејлови од руското Министерство за...


Анонимуси го предупредуваат Путин: Доаѓаме по вас. Очекувајте не!

Хакерската група Anonymous објави видео порака, наменета за рускиот претседател Владимир Путин и неговите „кремљски кукли“. На видеото...


Нов напад на Анонимуси врз Русија, хакирана е руската православна црква

Добротворното крило на руската православна црква претрпело хакерски напад од колективот Анонимуси, а хакерите на Twitter се пофалија дека...


Анонимуси објавија видео порака за граѓаните на Русија: Тргнете го Путин од власта

Хакерската група Anonymous објави видео порака преку Twitter за руските граѓани. Тие ги повикуваат Русите да станат против Путин и да го...


Хакери ги блокирале руските медиуми: Спречете го ова лудило, ова не е наша војна!

Интернет страниците на руските медиумски куќи се на мета на хакерите, TASS биле недостапни, а на нивната интернет страница е објавена...


Ако сте инвеститор во криптовалути, чувајте се од Babadeda

Крипто хакерите не можат да се откријат поради новиот малвер Babadeda, кој се инсталира на компјутерските програми. За него сајбер...


Корисниците на Netflix на удар на измамници

Netflix е најпопуларниот стриминг видеосервис што има многу претплатници во светот. Netflix е привлечен за хакери и измамници, затоа што...


„123456“, „qwerty“ и „password“ повторно најупотребувани лозинки во 2021

Компанијата NordPass направила истражување за лозинките што луѓето ги креирале во текот на оваа година. 2021 година не се разликува во...


Татко и син пробиваат крипто паричници за поврат на заробени Биткоини

Таткото и синот, Крис Брукс и Чарли Брукс, работат тимски со цел да им помогнат на оние што ги изгубиле лозинките од крипто паричниците....


„Добрите хакери“ ги вратија речиси сите $611 милиони на Poly Network!?

Хакерот што го експлоатираше Poly Network со три блокчејни од 611 милиони долари, ги врати речиси сите украдени средства. Единствено не...


Сакате да видите како изгледаат измамничките пораки што ви стигаат на мејл?

На електронската пошта ни стигаат секакви пораки, кои може да залутаат и во спам, а може и директно да бидат испратени во инбокс. Од...


Google забрани 25 апликации на Play Store за наводно „рударење“ на криптовалути

25 опасни апликации се избришани од официјалната продавница на Google Play Store, но компанијата ги предупредува корисниците дека...


Кои Android апликации ги крадат вашите лични податоци

Откриени се Android апликации, кои што ги собирале вашите лични податоци, а претставени се како за едитирање на слики и за проверка на...


БИ-БИ-СИ: Хакерите може да ви го злоупотребат компјутерот за рударење преку пиратски игри

Пиратските игри најчесто хакерите ги злоупотребуваат со помош на всадување на вирус во компјутерот, кој пак го користат како алатка за...


Лозинките со фудбалска тематика не се најдобриот избор

Љубителите на фудбал овие денови може да уживаат во EURO 2020, а додека го гледаат омилениот спорт на телевизија и се шетаат по улиците...


Хакери украле доверливи цртежи од уреди на Apple, се закануваат со објава

Руски хакери украле доверливи документи за уреди на Apple и сега ја уценуваат компанијата дека на 1 мај ќе ги објават сите документи,...


Хакери пробиле 1,3 милиони корисници на Clubhouse и објавиле информации

Личните податоци на 1,3 милиони корисници од Clubhouse се објавени на интернет од хакери, објави CyberNews. Информацијата се појавила...