Новости

Ookla со највисоки оценки за Huawei како 5G оператор

Извештајот за корисничкото искуство за iPhone 12 5G кој беше објавен синоќа на официјалната веб-страница на Оокла  покажува  дека меѓу...


Huawei P50 ќе биде многу моќен со екстра камери, дисплеј и процесор

Huawei исто така ги засука ракавите за да понуди врвен квалитет во премиум класата за да го одржи нивото на компетитивност. За следниот...


Хуавеј се жали на одлуката на судот по исклучувањето од 5Г мрежата на Шведска

Кинеската компанија Хуавеј покрена правна постапка против одлуката на шведскиот суд која е во полза на регулаторот на домашната мрежа...


Пазарниот уддел на 5Г смартфони на Хуавеј се предвидува да се намали годинава

Хуавеј е на прво место на глобалниот пазар на 5Г смартфони со испораки од 79,6 милиони единици (29,2%) минатата година, а зад него се...


Мобилното банкарство на Халкбанк сега достапно и на AppGallery на HUAWEI

УслугатамобилнобанкарствонаХалкбанккојаовозможувакорисницитедаимаатувидвосвоитесметки и давршаттрансакциинабрз и едноставенначин, сега е...


Европски технолошки компании ги обвинуваат САД дека ги користат санкциите за да ги исклучат од Кина

Европски технолошки раководители и дипломати ги обвинија Соединетите држави дека ги користат санкциите за да ги држат подалеку од...


Рен Женгфеи: Хуавеј мора да ги намали деловните активности и да се фокусира на стратешките области

Деловните активности на Хуавеј треба да продолжат да се намалуваат и да се концентрираат на области со стратешки фокус, наместо да се...


Шефот на Ericsson со силни заложби за Huawei до 5G лиценца

Главниот извршен директор на Ериксон, Борје Екхолм, изврши притисок врз шведски министер да ја поништи забраната за вклучување на Хуавеј...


Нов Huawei MateBook лаптоп ќе работи со Kirin процесор

Huawei работи на нов MateBook лаптоп кој за прв пат ќе користи процесор од Kirin серијата односно од HiSilicon посетите кои се во...


Huawei 5G & LTE: Првиот што го положи тестирањето на 3GPP во SCAS тестот на DEKRA

Huawei 5G & LTE: Првиот што го положи тестирањето на 3GPP во SCAS тестот на DEKRA и официјално ја помина проценката на NESAS на GSMA


Huawei ќе вработи 300 луѓе во новата фабрика во Франција

Huawei ќе гради фабрика во Франција за 5G опрема, со којашто ќе ја снабдува цела Европа. Кинескиот телекомуникациски гигант е првиот што...


ЕУ го рангира Huawei меѓу трите најдобри глобални иноватори

Huawei е на третото место на ранг листата за инвестиции во индустриско истражување и развој во 2020 година. Ова е скок од две места за...


iPhone 12 е најпродаван 5G смартфон во октомври

Apple ја претстави iPhone 12 серијата на 13 октомври, првата серија со 5G. Се разбира, месец октомври 12-та беше најпродаван смартфон во...


Мобилното банкарство на НЛБ Банка сега достапно и на HUAWEI AppGallery

НЛБ Банка ги овозможи НЛБ мКлик - мобилното банкарство за физички лица и НЛБ мПроклик - мобилното банкарство за правни лица на...


Првата фабрика на Huawei надвор од Кина ќе биде во Франција!

Телекомуникацискиот гигант Huawei е планирано да гради фабрика за производство на опрема за 5G технологијата. Локацијата ќе биде источна...


Huawei објави кои модели и кога ќе ја добијат верзијата EMUI 11 на македонскиот пазар

Huawei објави кога ќе започнат ажурирањата на 14 модели паметни телефони и таблети со најновиот интерфејс EMUI 11, кој беше официјално...


Huawei доби условно зелено светло во Германија, Владата ја одобри одредбата за безбедност

Германската влада во средата донесе одлука да дозволи употреба на технологија Huawei на мобилните мрежи 5G во замена за гаранции од...


Каква беше состојбата со Huawei AppGallery додека Play Store беше во нокдаун?

Вчера корисниците на Google имаа огромни проблеми со пристапување до сите сервиси на интернет гигантот, како на смартфон така и на...


Huawei ќе ги прифати сите поставени услови за укинување на 5G забраната во Шведска

Huawei е подготвен да ги исполни сите барања што шведската влада може да ги постави во однос на опремата за 5G мрежата и да преземе други...


Huawei велат дека се подготвени да ги прифатат условите што може да ги постави Шведска

Барајќи крај на забраната за 5G, Huawei велат дека се подготвени да ги прифатат условите што може да ги постави Шведска


Huawei MatePad (12.9) доаѓа со неверојатен OLED дисплеј од 120Hz

Huawei спрема нов таблет со којшто компанијата планира на пазарот да се натпреварува со iPad Pro на Apple и Samsung Galaxy Tab S7+....