Новости

Пронајдок на Никола Тесла од пред 100г. може да добие нова примена

Пред 100 години Никола Тесла патентирал вентил што претставува диода за течности, чија цел е да обезбеди проток на течности во една...


Samsung технологиите со 44 награди за иновации на CES 2021

Скопје, 10. февруари 2021. година – На овогодинешниот Саем за електроника за широка потрошувачка CES 2021, дури 44 од најновите производи...


Визија за иднината: Samsung ги претстави иновациите на саемот за потрошувачка електроника CES 2021

Визија за иднината: Samsung ги претстави најновите иновации на саемот за потрошувачка електроника CES 2021


5Г технологија носи иновации какви што досега немаме видено

Операции на далечина, контролирање на работата на домашните апарати од далечина, паметни фабрики, паметни мрежи, урбана сигурност,...


Huawei се искачи за 42 места и е на шесто место на листата на BCG на најиновативни компании

Huawei напорно работи на развивање и збогатување на своето портфолио на уреди, односно: паметни телефони, преносни уреди, паметни уреди...


LG ги претстави Ultra мониторите за професионалци и гејмери

Саемот за потрошувачка електроника CES 2020 во Лас Вегас почнува за две недели, а LG побрза да ја претстави претходно својата нова линија...


Телеком ја отвори најиновативната продавница

Македонски Телеком отвори нов продажен простор во управната зграда на централниот плоштад во Скопје. Ова е најиновативната продавница во...


Пет клучни иновации од Samsung во последните 50 години

Samsung има долга историја во областа на иновативните технологии, како и во создавање и развој на врвни производи и нивните...


Huawei - следната генерација е супер телефон

Истото што се случува во текот на биолошката еволуција, се случува и во мобилната технологија...