Новости

Се тресе ли вашиот iPhone 14 Pro кога снимате видео?

Изгледа дека некои iPhone 14 Pro и iPhone 14 Pro Max корисници имаат проблеми со употребата на задната камера за снимање на видеа....


Instagram тестира нова опција за објава на долги слики

Instagram полека, но сигурно, станува се посличен на TikTok. Директорот на Instagram, Адам Мосери, потврди дека почнува со тестирање на...


TikTok спрема музички сервис за да му конкурира на Spotify

TikTok за релативно кратко време им се закани на социјалните мрежи како што се Facebook и Instagram, кои што сега го менуваат својот...


После големите критики Instagram сепак се откажа од некои најавени промени

После критикувањето на најавените промени на социјалната мрежа, од Instagram коментирале дека живееме во свет со многу промени и мора да...


Инстаграм ќе го скенира вашето лице за потврдување на возраста

Инстаграм има нов начин за потврдување на возраста на корисниците со помош на вештачка интелигенција. Yoti е компанијата што ја развила...


Инстаграм го освежи логото и фонтот, со цел да биде поатрактивен

Инстаграм доби ново лого, со тоа што сака визуелно да ја освежи својата иконка, со нов фонт и распоред на реклами на цел екран. Со новиот...


Марк Цукерберг најави поддршка за NFT на Instagram и Facebook

Марк Цукерберг објави на Facebook дека со поддршката за незаменливи токени почнуваат уште оваа недела. NFT наскоро ќе бидат достапни на...


Instagram воведува гласовна порака во Stories

Instagram наводно ќе им овозможи на корисниците да одговараат со гласовна порака на Stories. Софтверскиот инженер Алесандро Палуци ја...


После Instagram и Facebook, изгледа дека Русија ќе го блокира и YouTube

Руските коринсици веќе не се достапни на Facebook и Instagram, а изгледа дека следниот сервис на црната листа ќе биде YouTube....


Русија го заменува Instagram со своја Росграм социјална мрежа

Нова апликација се спрема за рускиот пазар, која што ќе биде замена за Instagram, односно копија на социјалната мрежа за споделување на...


Инстаграм: IGTV нема да постои, ќе има само Инстаграм видео

Инстаграм го отстрани IGTV како посебна апликација и го воведе само Инстаграм видео како видео. Се разбира, Марк Цукерберг не смее да...


Facebook Reels се достапни за сите корисници глобално

Facebook Reels дефинитивно мораше да биде додадена опција на најголемата социјална мрежа на светот, со оглед на тоа што TikTok стана...


Инстаграм го менува начинот на кој се прикажуваат реакциите на стори

„Сега ќе може да ја лајкувате нечие стори, а притоа не мора да праќате приватна порака. Лајковите на сторињата ќе останат приватни и нема...


Meta објави дека Facebook и Instagram сепак нема да ја напуштат Европа

Пред неколку дена на интернет беа објавени информации дека од Meta се заканија дека поради несигурноста околу трансферот на лични...


Корисниците ќе можат да живеат без Фејсбук и Инстаграм!?

Мета соопшти дека Фејсбук и Инстаграм апликациите би можеле да исчезнат во Европа, затоа што Европската Унија спрема закон со кој што се...


Марк Цукерберг предупредува дека Фејсбук и Инстаграм во Европа може да згаснат

Европските регулатори и вршат притисок на Мета за забрана на обработка на податоците од Инстаграм и Фејсбук, затоа што сето тоа оди преку...


TikTok тестира воведување на претплата, Twitter веќе има таков модел

TikTok ја разгледува опцијата за претплата на поединечни содржини. Опцијата би била наменета за креаторите на содржини, кои може да...


Најпопуларниот YouTube-р заработил 54 милиони долари во 2021

Пред 10 години не постоеја youtube-рите и инфлуенсерите на Instagram или TikTok, но денес многумнина станаа милионери од таа професија....


Компаниите почнуваат со гасење на профилите поради штетноста на социјалните мрежи

После откривањето од ликстерката Хоген занегативното влијане на Instagram врз младите, особено девојчињата, ништо конкретно не се случи,...


Instagram набрзо би можел да воведе опција за претплата и наплата

За повеќето социјални мрежи и комуникациски платформи, примарен начин за заработка беше рекламирање. Meta, новото име на Facebook,...


Мислеле дека шефот на Instagram е мртов, му го заклучиле профилот

Лажните вести е еден од најголемите проблеми на социјалните мрежи во последните години. Преку Facebook и Instagram се шират бројни лажни...