Новости

Џон Хоџман е вратен во рекламата на Apple

Apple сега ја практикува праксата со мобилниот чип и кај своите компјутери. Новиот M1 чип може да функционира со сите апликации, што...


Првите Apple Mac со ARM доаѓаат наскоро

Apple дефинитивно ја раскинува врската со долгогодишниот партнер Intel од кого повеќе нема да очекува соработка за производство на...


Свиркајте си и најдете си ја песната на Google

Google оди чекор понапред во обидот да го неутрализира целосно популарниот сервис за пронаоѓање песни Shazam со нивната нова услуга за...


Huawei со Harmony OS 2 ќе го амортизира Google

Harmony OS 2.0 ќе овозможи целосна интеграција на смартфонот со сите останати смарт уреди како телевизори, часовници и апарати за...


Новите Samsung апарати за домаќинство се ултра паметни

Компанијата Samsung Electronics Co., Ltd. денес ја претстави новата линија на паметни машини за алишта, како и иновативните фрижидери со...


Објавени 20GB доверливи документи од Intel

Хакерите претходно влегоа во системите на Twitter и Nintendo, а сега уште еден технолошки гигант се најде на списокот на хакирани ова...


Поранешниот шеф на Google основа технолошки универзитет

Поранешниот шеф на Google, Ерик Шмит, ги здружил силите со поранешниот државен секретар за одбрана Роберт Ворк, и основале технолошки...


Honor ќе го објави новиот гејмерски MagicBook во август

Honor го најави претходно својот гејмерски лаптоп, кој доаѓа во август со најновиот AMD хардвер. Очекуваме од Honor да излезат тизери во...


Најголемата продавница во светот за флегшипи на Huawei ги отвори вратите во Шангај

Huawei бешедомаќиннаголемотоотворањенанајголематапродавницаза флегшипи на Huawei воШангајнаулицата“Источен


Познат е дисплејот Samsung Galaxy Note20 Ultra

Следниот супер моќен фаблет Samsung Galaxy Note20 Ultra некаде на почетокот на август ќе пристигне со огромна хардверска моќ и врвна...


Sophia е доказ дека роботите помагаат против коронавирусот

Познатиот астрофизичар Нил ДеГрас Тајсон ја прими во своето студио како гостинка најпознатата роботка во светот Sophia. Благодарение на...


Холандски ресторан „вработил“ роботи за пречек и послужување гости

Можеби многумина нема да поверуваат, но холандски ресторан „вработил“ келнери-роботи, како превентивна мерка против коронавирусот, да се...


Microsoft ќе ги замени новинарите со вештачка интелигенција

Microsoft ќе замени десетици новинари со вештачка интелигенција, кои работат на веб страницата на Microsoft. Со тоа компанијата ќе го...


Пофални зборови од корисниците за новата Magic Keyboard

13 инчениот MacBook Pro доаѓа со Magic Keyboard, наместо butterfly моделот. Ова е најголемата промена кај новиот модел на лаптоп на...


Роботот Spot контролира во паркот дали има физичка дистанца

Шетањето на роботот во парк во Сингапур изгледа како почеток на некој апокалиптичен филм. Изгледа дека ова ќе биде нормална работа во...


Вештачка интелигенција ќе ги надгледува Французите дали носат маски

Франција ќе ги набљудува своите граѓани дали носат маски во јавен превоз преку камери со вештачка интелигенција. Надзорните камери со...


Робот пречекува пациенти со благи симптоми на COVID-19

Јапонските власти одлучиле да им понудат хотели за сместување на позитивните на коронавирусот со благи симптоми, поради што не им е...


Samsung Galaxy Chromebook: 2-во-1 лаптоп/таблет со стилус

Samsung го претстави Galaxy Chromebook, 2-во-1 уред со Google ChromeOS оперативен систем. Уредот може да се користи и како лаптоп и како...


Huawei развива дијагностички систем за болни од коронавирус, базиран на вештачка интелигенција

Huawei во соработка со Универзитетот во Хуазхонг и компанијата Lanwon, развил и тестирал систем базиран на технологија со вештачка...


Nokia 1.3 со Android 10 Go софтвер и Nokia 5310 со освежен дизајн

HMD Global влезе со голем чекор напред во 5G светот со новата Nokia 5.3, што овозможува поддршка за целодневно траење на батеријата....


MacBook Air пристигнува со магична тастатура и подобра цена

Apple вгради магична тастатура во лаптопот MacBook Air - Magic Keyboard, без butterfly, со key travel од 1мм, исто како кај 16 инчениот...