Новости

Европскиот град во кој најбрзо може да сурфате на интернет, е...

Летото е време кога голем број на Европјани заминуваат на годишен одмор. Затоа се мерени големите градови, популарните плажи, културните...


SpaceX доби зелено светло за користење на Starlink во авиони, камиони и бродови

Американската Федерална комисија за комуникации даде одобрение на SpaceX за користење на Starlink во возилата во движење, со што даде и...


Spacex Starlink веќе достапен и во Македонија

Сателитскиот интернет „Старлинк“ управуван од компанијата „СпејсИкс“ отсега е достапен и во С. Македонија.


После 27 години Microsoft го гаси Internet Explorer

Microsoft од 15 јуни престанува да овозможува техничка поддршка за последната верзија на прелистувачот Internet Explorer 11. Компанијата...


Канада официјално го забранува пистапот на 5Г мрежата на Хуавеи

Владата на Канада официјално го забранува пристапот на кинеската меѓународна корпорација „Хуавеи Технолоџис“, најголемиот глобален...


Македонија е на списокот на Starlink за сателитски интернет

Македонија се наоѓа на списокот на Starlink, компанијата на Илон Маск, која полека се распространува низ цел свет за да понуди сателитски...


Samsung Smart Monitor M8 отсега достапен и во Северна Македонија

Новиот Smart Monitor M8 со SlimFit Cam е достапен во четири модерни бои! Samsung Electronics ја претстави најновата линија на паметни...


Google Chrome е најпопуларен прелистувач, Microsoft Edge на второ место

Microsoft завршил одлична работа, затоа што неговиот Edge прелистувач е на второ место на интернет, надминувајќи го Safari. Аналитичката...


Delta Air Lines го тестираше интернетот на Starlink

Сателитската интернет мрежа на SpaceX конечно тестирана од страна на американската авиокомпанија Delta. Со тоа покажува дека една од...


Украина: Starlink е ефикасен, а секој втор ден стигнуваат нови терминали

Пристапот кон интернет во Украина беше отежнат поради руската инвазија, па затоа Starlink почна да ги пушта своите терминали за...


Украинскиот претседател му се заблагодари на Илон Маск за помошта

Украинскиот претседател Володомир Зеленски се заблагодари на технолошкиот милијардер Илон Маск што ја поддржува Украина со својот...


3G мрежата конечно престанува да постои во САД

3G мрежата е стара 20 години, која официјално престанува да постои од вчера, 22 февруари, во САД. AT&T предвремено соопшти за сите...


А1 Македонија го лансира A1 Net Protect

За заштита од интернет закани и безбедно сурфање преку мобилен телефон. Скопје, 17.декември 2021г. – А1 Македонија најавува воведување...


Xiaomi официјално отворен со своја продавница во Скопје

Денес Xiaomi официјално ја претстави својата нова продавница во ГТЦ, Скопје и во оваа пригода ги презентираше сите свои смарт продукти,...


Само 1/3 од светската популација никогаш не користела Интернет

На овој свет живеат околу 10 милијарди луѓе, од кои 2,9 милијарди од светското население никогаш не користеле Интернет. Се разбира, тоа...


Samsung на SDC21 конференцијата презентираше решенија за нова ера на мрежно искуство

Програмерите, креативците и дизајнерите истражуваа нови начини за развој на растечките екосистеми на Samsung. Компанијата Samsung...


На Facebook му се закануваат големи казни во Русија поради забранета содржина

Државниот регулатор Roskomnadzor изјави дека Facebook би можел да биде казнет поради прекршување на прописите, за неотстранети објави со...


Ericsson, Telia и Qualcomm ја намалија 5G латенцијата и потрошувачката на батерија

Компаниите Ericsson, Telia и Qualcomm се здружија за да ги тестираат новите самостојни (SA) 5G можности на мрежите на операторите,...


Со вселенскиот интернет на Маск сурфаат веќе над 100 илјади луѓе

SpaceX досега во вселената лансираше над 1700 сателити на Starlink, а во иднина таа цифра ќе надмине 30 илјади. Паралелно со порастот на...


Русија се исклучи од глобалниот интернет за време на тестовите спроведени во јуни и јули

Русија се исклучи од глобалниот интернет за време на тестовите спроведени во јуни и јули