Новости

Сакате ли да добиете Samsung Galaxy S22 за само 123 денари!? - Внимавајте на ова!

Измамниците на интернет повторно ги напаѓаат наивните луѓе, што не разликуваат што е измама, а што вистина. Ние како технолошки портал...


Xiaomi се пофали со новите Redmi Buds 4 Lite слушалки

Xiaomi во Атина денеска ги претстави новите Redmi Buds 4 Lite слушалки, кои што на корисниците ќе им понуди фантастични можности за...


Qualcomm го претстави новиот Snapdragon X35 чип за евтини уреди

Qualcomm го претстави новиот 5G модем, наменет за евтини уреди со помал формат. Тоа ќе овозможи развој и примена на IoT во нови области....


Samsung со рекордни брзини во 5G мрежата

Samsung Electronics ја тестираше својата мрежа во партнерство со компанијата NBN Co., која е дел од инвестицискиот план вреден околу 480...


Илон Маск ќе продолжи да ја финансира Украина и покрај тоа што Starlink губи пари

Илон Маск изјави во саботата дека неговата ракетна компанија SpaceX ќе продолжи да ја финансира интернет услугата на Starlink во Украина,...


SpaceX ќе нуди и сателитска мобилна мрежа

Starlink системот на сателити на SpaceX веќе ја докажа својата успешност со брзиот сателитски интернет низ цел свет. Руралните и...


После сателитскиот интернет, SpaceX ќе нуди и сателитска мобилна мрежа

Starlink системот на сателити на SpaceX веќе ја докажа својата успешност со брзиот сателитски интернет низ цел свет. Руралните и...


Европскиот град во кој најбрзо може да сурфате на интернет, е...

Летото е време кога голем број на Европјани заминуваат на годишен одмор. Затоа се мерени големите градови, популарните плажи, културните...


SpaceX доби зелено светло за користење на Starlink во авиони, камиони и бродови

Американската Федерална комисија за комуникации даде одобрение на SpaceX за користење на Starlink во возилата во движење, со што даде и...


Spacex Starlink веќе достапен и во Македонија

Сателитскиот интернет „Старлинк“ управуван од компанијата „СпејсИкс“ отсега е достапен и во С. Македонија.


После 27 години Microsoft го гаси Internet Explorer

Microsoft од 15 јуни престанува да овозможува техничка поддршка за последната верзија на прелистувачот Internet Explorer 11. Компанијата...


Канада официјално го забранува пистапот на 5Г мрежата на Хуавеи

Владата на Канада официјално го забранува пристапот на кинеската меѓународна корпорација „Хуавеи Технолоџис“, најголемиот глобален...


Македонија е на списокот на Starlink за сателитски интернет

Македонија се наоѓа на списокот на Starlink, компанијата на Илон Маск, која полека се распространува низ цел свет за да понуди сателитски...


Samsung Smart Monitor M8 отсега достапен и во Северна Македонија

Новиот Smart Monitor M8 со SlimFit Cam е достапен во четири модерни бои! Samsung Electronics ја претстави најновата линија на паметни...


Google Chrome е најпопуларен прелистувач, Microsoft Edge на второ место

Microsoft завршил одлична работа, затоа што неговиот Edge прелистувач е на второ место на интернет, надминувајќи го Safari. Аналитичката...


Delta Air Lines го тестираше интернетот на Starlink

Сателитската интернет мрежа на SpaceX конечно тестирана од страна на американската авиокомпанија Delta. Со тоа покажува дека една од...


Украина: Starlink е ефикасен, а секој втор ден стигнуваат нови терминали

Пристапот кон интернет во Украина беше отежнат поради руската инвазија, па затоа Starlink почна да ги пушта своите терминали за...


Украинскиот претседател му се заблагодари на Илон Маск за помошта

Украинскиот претседател Володомир Зеленски се заблагодари на технолошкиот милијардер Илон Маск што ја поддржува Украина со својот...


3G мрежата конечно престанува да постои во САД

3G мрежата е стара 20 години, која официјално престанува да постои од вчера, 22 февруари, во САД. AT&T предвремено соопшти за сите...


А1 Македонија го лансира A1 Net Protect

За заштита од интернет закани и безбедно сурфање преку мобилен телефон. Скопје, 17.декември 2021г. – А1 Македонија најавува воведување...


Xiaomi официјално отворен со своја продавница во Скопје

Денес Xiaomi официјално ја претстави својата нова продавница во ГТЦ, Скопје и во оваа пригода ги презентираше сите свои смарт продукти,...