Новости

Џеф Безос понуди 2 милијарди долари на НАСА за изградба на возило за Месечината

Џеф Безос има високи цели и сака да ја истражува Месечината, со тоа што на НАСА и понуди 2 милијарди долари за изработка на возило што ќе...


Најмладиот патник му призна на Безос: Никогаш не сум купувал од Amazon

Холандскиот тинејџер што стана најмладиот вселенски патник во светот, оваа недела го изненади милијардерот Џеф Безос, со тоа што му рекол...


Ричард Бренсон му честиташе на Безос: Добро направено! Импресивно!

Меѓу првите што му честитаа на Џеф Безос и неговиот Blue Origin, беше Сер Ричард Бренсон, кој во вселената полета пред десетина дена....


Џеф Безос го заврши првиот комерцијален лет во вселената со човечки екипаж

Основачот на Amazon, односно најбогатиот човек на светот, Џеф Безос, денес стана вториот милијардер на светот што ќе се вивне кон...


Џеф Безос: „Ние сме подготвени. Едноставно сум возбуден, но не сум нервозен“

Претходно пишувавме дека Џеф Безос денеска полетува кон вселената со New Shepard од Blue Origin, со неговиот брат Марк Безос, 82...


Следете го во живо полетувањето на Џеф Безос со Blue Origin, овде!

Џеф Безос денеска полетува кон вселената со неговата капсула New Shepard, изградена од компанијата Blue Origin, во негова сопственост...


Џеф Безос ќе се издигне над 100 километри од Земјата во вселената

Џеф Безос е најбогатиот човек во светот, кој ќе се придружи кон клубот на астронаути во вторник при првото лансирање во вселената на...


Оливер Димен ќе биде најмладиот патник на Blue Origin во вселената

Најмладиот патник во вселената со Џеф Безос ќе биде Оливер Димен, синот на Џеси Димен, директорот на Somerset Capital Partners. Џеси...


Amazon беше недостапен за цел свет

Проблем се појави со онлајн продавницата на Amazon.com, односно недостапна била веб страницата воопшто. Тоа се случи вчера, но во...


Blue Origin доби лиценца за пробен лет во Вселената

Голем чекор напред за компанијата на основачот на Amazono, Џеф Безос. Неговата друга компанија за летови во вселената, Blue Origin,...


Џеф Безос е најбогатиот „пензионер“ во историјата со 197 милијарди долари

Најбогатиот човек во светот, Џеф Безос, го напушти кормилото на компанијата Amazon, која претставува една од најуспешните компании во...


Џеф Безос, најбогатиот човек на светот, го напушти кормилото на Amazon

Џеф Безос има 57 години и уште во февруари најави дека ќе го отстапи местото на извршен директор во Amazon, во февруари. Наследникот на...


Virgin Galactic наплаќа билет за вселената по 250.000 долари

Virgin Galactic веќе почна да наплаќа за вселенските летови и формирал цена од 250 илјади долари од лет. Претходно објавивме дека...


Ричард Бренсон сака да летне во вселената пред Џеф Безос

Ричард Бренсон, сопственикот на Virgin Galactic, доби дозвола за организирање на комерцијални патувања во вселената, со вселенското...


70.000 луѓе потпишале петиција за Џеф Безос да не се враќа на Земјата

Над 70.000 луѓе потпишале петиција со која што се бара забрана за враќање на Земјата за најбогатиот човек на светот. Кон средината на...


Amazon ја отвара првата продавница за плаќање со дланка

Amazon е пионер во интернет трговијата, кој за милиони луѓе ја отвори вратата на онлајн купувањето. Во последните години компанијата...


МекКензи Скот донирала 2,7 милијарди долари во хуманитарни цели

МекКензи Скот донирала неверојатни 2,7 милијарди долари за хуманитарни цели, која е поранешна сопруга на Џеф Безос, сопственикот на...


Првиот вселенски турист билетот го резервирал за 28 милиони долари

Првиот турист во вселената ќе плати 28 милиони американски долари за ексклузивната можност да полета со шатлот на Blue Origin компанијата...


Ричард Бренсон тргнува во вселената дури и порано од Џеф Безос?!

Ричард Бренсон ги најави своите планови за патот во вселената. Досегашните планови на Virgin Galactic беа во втората половина на на 2022...


Џеф Безос најави дека во вселената ќе патува на 20 јули

Џеф Безос се спрема на посебно патување и објави дека заедно со својот брат ќе се приклучи кон првиот лет во вселената во леталото на...


Amazon најави преземање на MGM за 8,45 милијарди долари

Amazon ја најави својата втора најголема аквизиција досега, преземање на MGM. Новата аквизиција ќе тежи неверојатни 8,45 милијарди...