Новости

Apple официјално го открива датумот кога ќе биде претставен iPhone 15

Apple официјално открива дека новиот iPhone 15 ќе биде претставен на 12 септември 2023 година. И не само тоа, ќе бидат откриени и новите...


Какви перформанси да очекуваме од iPhone 15 семејството

Apple ќе ги открие новите модели iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro, и 15 Pro Max, кои што излегуваат на 12 септември. Преднарачките би требало...


Датата кога iPhone 15 линијата почнува со продажба

Apple ќе ја лансира својата iPhone 15 серија за 2023 година на 12 или 13 септември, додека уредот се очекува да започне со продажба од 22...


Кина го победи SpaceX: Први на светот успешно ја лансирале ракетата на метан

Кинеската приватна вселенска компанија LandSpace успешно лансирале ракета на метан и течен кислород - Zhuque-2. Ракетата полетала од...


Google во фаза на развој за подобрување на Airplane Mode

Google поднел патент во World Intellectual Property Organization (WIPO) со името „Активирање на Конектиран Режим за Летање“ (Activating a...


Кои промени ќе ги доживее iPhone 15 во дизајнот

Овој септември очекуваме од Apple да ги претстави своите најнови модели од iPhone серијата. Во меѓувреме се објавени тајни информации за...


Европската цена за премиум слушалките Sony WF-1000XM5 е превисока!?

Sony WF-1000XM5 слушалките ќе бидат поскапи од нивните претходници. Германскиот новинар Роланд Квант објавил на Twitter дека за европски...


Stellantis и Foxconn со здружени сили во производство на чипови за автомобили

Stellantis и Foxconn рамноправно ќе го делат сопствеништвото во заедничката компанија SiliconAuto, која што започнува со работа во 2026...


Сите iPhone 15 модели ќе бидат со 48MP примарна камера

Фановите на Apple веќе нетрпеливо го чекаат септември за новата iPhone 15 серија. Новите iPhone телефони ќе бидат со нови подобрени...


Кога iPhone ќе добие дизајн со „целосен-екран“?

Ликстерот Рос Јанг објави дека Apple имал проблеми со сензорот под дисплејот за Face ID технологијата, на која што компанијата работи на...


Dynamic Island пристигнува на сите iPhone 15 телефони

Во септември Тим Кук ќе ги претстави новите модели на Apple телефони. iPhone 15 серијата ќе биде со четири нови уреди: iPhonea 15, 15...


TikTok е во немилост, уште една земја става забрана

Холандските државни службеници исто така добиваат забрана за употреба на кинеската апликација TikTok на своите службени уреди, објави...


Samsung нема да лансира Galaxy S23 FE оваа година

Samsung за прв пат го лансираше Galaxy S20 FE во јануари, а сега планира да ја продолжи традицијата со Galaxy S22 FE. Fan Edition...


Првиот Android телефон со „Dynamic Island“ сега има „мини капсула“

„Мини капсулата“ на Realme е копија од Dynamic Island на Apple, кој што служи за мултитаскинг за нотификации. Извршниот директор на...


Netflix ја проширува забраната за споделување на лозинки на повеќе земји

После официјалната најава за стопирање на споделување на лозинки со пријатели и семејството на различни локации, Netflix почна со...


iPhone 15 Ultra ќе има подобри слики и перформанси од iPhone 15 Pro

Марк Гурман открива дека најновиот оперативен систем iOS 17, со кодно име Dawn, нема да има многу нови алатки. Ликстерот LeaksApplePro...


Samsung Galaxy S23: Протекоа цените за европски пазар

Лансирањето на Samsung Galaxy S23 е само за една недела, за кого веќе речиси сите спецификации се познати неофицијално. Според новиот...


Good Lock апликацијата на Samsung се проширува во повеќе земји

Good Lock апликацијата во сопственост на Samsung е една од најдобрите алатки за прилагодување на кориснички интерфејс на вашиот смартфон....


iPhone 15 серијата ќе биде без физички типки

Цела iPhone 15 серија ќе биде со Dynamic Island опција (која оваа година беше претставена само со Pro серијата) и USB-C влез, што е...


FIFA се сели во metaverse: Навивачите ќе може да освојуваат NFT

FIFA потпиша повеќегодишен договор со Metaverse платформата Upland, непосредно пред Светското фудбалско првенство во Катар. Тоа значи...


Првиот електричен автомобил што ја чисти атмосферата направен од студенти

Група на студенти од Холандија направиле електричен автомобил што го нарекува прво возило со негативна емисија на јаглерод во светот. ZEM...