Новости

LG ќе прави лаптоп со екран кој се витка како ролна

LG ќе продолжи со развојот на уникатните форми на екрани и новиот концепт на ролна ќе го промени и во категоријата на лаптопи за што веќе...


Што да преземете ако истурите кафе на лаптопот

Без оглед на тоа што секогаш внимаваме многу за да не истуриме течности врз лаптопот и колку далеку ги оставаме, мора да ни се случи...


Huawei Honor ќе го лансира гејмерскиот лаптоп Hunter

Honor, суб-брендот на Huawei, исто така ќе навлезе во PC сегментот, лансирајќи го својот прв гејмерски лаптоп Honor Hunter.


Huawei Matebook серијата почнува со продажба во Македонија во понеделник

Како што претходно пишувавме, македонските корисници ќе имаат на располагање 4 претставници - моделите Matebook X Pro со 13,9 инчен...


Патент ги открил плановите на Apple - Може ли iPhone да замени лаптоп?

Поголем дел од нашите дигитално технолошки-потреби ги исполнува само еден уред - смартфон. Тие исфрлија многу други уреди од пазарот, но...


MacBook Air пристигнува со магична тастатура и подобра цена

Apple вгради магична тастатура во лаптопот MacBook Air - Magic Keyboard, без butterfly, со key travel од 1мм, исто како кај 16 инчениот...


Lenovo ThinkPad X1 Fold е првиот лаптоп со екран на превиткување

Минатата година покажа какви ќе бидат трендовите на пазарот на смартфони - преклопувачки и извиткувачки. Сепак, треба да помине уште...


Излезе помал RedmiBook 13 со верзија Intel Core i5 и Intel Core i7

Redmi брендот го претстави новиот модел на лаптоп RedmiBook 13, што со самата ознака кажува дека е со 13 инчен дисплеј и помала верзија...


MacBook Pro (16) се очекува со иновативен дизајн

Последниов квартал се очекува Apple да лансира 16 инчен MacBook Pro, иако се уште не се знае точната дата. Новиот лаптоп ќе биде со нов...


Google: Лесен и тенок, а не е смартфон

Google ја претстави и новата серија на Pixelbook лаптопите - Pixelbook Go. Тежат околу еден килограм, а дебелината им е 1см. Батеријата...


iPad Pro стартуван со специјални апликации во App Store

Apple ja стартуваше продажбата на најголемиот таблет iPad Pro кој со сите сили го промовира како замена за лаптоп и PC бидејќи може да се...


Lenovo повторно лидер со продадени компјутери, пазарот опаѓа

Lenovo и во вториот квартал на 2015-та е лидер во продажбата на персонални компјутери со испорачани 13,4 милиони уреди, но проблемот за...


Lenovo LaVie Z е потенок и помоќен од Macbook Air

Новиот Lenovo LaVie Z добива навистина одлични оценки и многумина го прогласуваат за директен конкурент на Apple Macbook со импресивниот...


Дизајнерот на Apple го исмева новиот MacBook

Apple неодамна го промовираше новиот 12 инчен MacBook лаптоп кој во фокусот го има ставено дизајнот со екстра тенко тело од само 13 mm и...


Совет за подолг живот на компјутерот или лаптопот

Управувањето со компјутерот при негово вклучување или исклучување може да придонесе за побрзо да се „потрошат“ компонентите, а со тоа и...


Alcatel Pop 10 - Најевтиниот хибриден таблет/лаптоп

Alcatel претстави прилично солиден таблет во основната класа кој може да се трансформира во лаптоп со дополнителен мобилен док на кој се...


HP Chromebook 14 Touch ќе допре до корисниците

HP ја продолжи серијата на Chromebook лаптопи со новиот HP 14 Touch кој е одлично дизајниран, има ефикасен хардвер и совршен WLED дисплеј...


Microsoft распали - Surface е најпродуктивен таблет на планетата

Microsoft подолго време се обидува да се наметне како избор на купувачите во таблет категоријата но, никако не успева да го победи Apple...


Совет како да го сочувате компјутерот или лаптопот

Можеби многумина корисници веќе го знаат одличниот совет за користење на опцијата Sleep на нивниот компјутер или лаптоп но, тие што не...


Компјутери против таблети - Кој ќе ја добие битката

Постои општо мислење во технолошката сфера дека компјутерите се послабо се продаваат на сметка на таблетите кои стануваат хит уреди меѓу...


Dell XPS 11 е одличен конвертибилен лаптоп

Dell неодамна го најави новиот конвертибилен лаптоп кој ќе има големина на екранот од 11 инчи со фанатастична висока резолуција од 2560 x...