Новости

Sony Xperia Pro е конечно спремен за лансирање

Sony Xperia Pro беше најавен уште од февруари 2020 година, но компанијата дури сега го објавува својот модел. Тогаш беше планиран да...


Apple ќе напаѓа со нови VR очила за проширена и виртуелна реалност

Екипата од Apple верува во големата перспектива и двете технологии - проширена и виртуелна реалност. Не е тајна дека спремаат сопствени...


Google најави можна блокада на пребарувачот во Австралија

Поради битката со медиумскиот конгломерат News Corp, Google е можно да се исклучи во Австралија. Компанијата со најголем сервис за...


Бразил ќе дозволи учество на Хуавеј во аукциите за 5Г мрежа

Бразилската влада нема да се обиде да му забрани на кинескиот производител на телекомуникациска опрема Хуавеј да учествува на аукциите на...


Кинезите работат на вакцина за „вечна младост“

Група на кинески научници работат на вакцина која треба да го третира генот за стареење на клетките и да успорат тој процес кај луѓето...


Honor тргна сам со првиот премиум смартфон V40 и компетитивна цена

Honor откако се одвои како бренд од Huawei за прв пат лансира самостојно сопствен премиум смартфон кој мора да се признае дека е одлично...


Илон Маск нуди огромна награда за решавање на проблемот со јаглеродниот диоксид

Милијардерот Илон Маск на Twitter објави дека ќе обезбеди огромна награда од 100 милиони долари за најдобарата иновација која ќе понуди...


Xiaomi: Целосно сме усогласени со законските прописи

Xiaomi одговори на нападите од Доналд Трамп поставени преку Министерството за одбрана. Xiaomi истакнува дека не е воено-комунистички...


LG Electronics го претстави новиот Rollable телефон

LG Electronics на CES 2021 го претстави новиот Rollable мобилен телефон, кој може да се трансформира во големина на обичен таблет со...


Дик Рош: Европската политика за Huawei треба да се заснова на факти

Дискредитираната администрација на Трамп го користеше Хуавеј како пион во геополитичка игра, вели поранешниот ирски министер Дик Рош....


Samsung со масовно производство на OLED панели за лаптопи

Samsung откако ги наметна OLED панелите како нов стандард за дисплејите за смартфони, сега планира истото да го направи и во категоријата...


Xbox ја доби битката за САД, но Sony Playstation 5 доминира на пазарот

Xbox со новата гејминг конзола од серијата X успеа да го освои американскиот пазар, особено со лансирањето за време на празничната...


A1 Xplore Music и Deezer лансираат нова платформа за музика и подкасти

Денеска А1 Македонија, заедно со А1 Телеком Австрија Групацијата и во соработка со глобалниот сервис за стриминг на музика Deezer, на...


Револуционерна батерија произведена во Кина за електричните автомобили

Израелската компанија StoreDot развила нова литиумско-јонска батерија за електромобили, која би можела да направи пресврт во нивното...


Tesla ќе вработи човек за да ги следи пораките и критиките на Маск на Twitter

Twitter е веројатно најважниот начин на комуникација на Илон Маск, каде што често објавува новитети и комуницира со бројни фанови и...


Дали смартфоните на LG заминуваат во историјата

Корејската компанија LG со години беше добро познато име на пазарот на смартфони, сигурни сме дека многумина ќе се сетат на преклопните и...


Xiaomi Mi 11 Pro ќе има 120х зум и супер процесор

Xiaomi чува голем адут во ракавот кој планира да го претстави наскоро за да се спротистави во премиум класата со одличен сетап на...


Големи промени во новиот Chrome за безбедност и функционалност

Google ја претстави новата верзија на Chrome интернет пребарувачот со број 88 која како главни измени ги носи подобрувањата во менаџирање...


Израелски иноватори направија батерии за е-возила кои се полнат за само 5 минути

Израелскиот стартап StoreDot претстави возбудлива нова технологија која овозможува батериите за електричните автомобили да се полнат за...


Samsung BESPOKE линијата на фрижидери за прв пат на CES 2021

Samsung Electronics Co., Ltd. прв пат го најави претставувањето на познатата Bespoke линија на фрижидери на најголемиот саем за...


General Motors засега само со концепт за летечко такси

General Motors ќе влезе дронската трка со останатите конкуренти претставувајќи го сопствениот автономен летечки дрон кој ќе служи за...