Новости

Предводникот Motorola Edge+ 5G изгледа неверојатно

Motorola почна да лансира предводници пред две години со моделот Moto Z2 Force, но 5G конекцијата сега предизвикува најголем интерес кај...


Huawei го претстави Mate XS во Македонија

Поради тоа што MWC беше официјално откажан, Huawei го претстави новиот преклопен смартфон на стриминг настан. Екипата на Телефони.мк...


Sony објави тизер за Xperia 5 Plus (1.1) евентот

Sony е брендот што исто така мораше да го прераспореди својот настан за 2020 година за презентација на новите предводници, поради...


GSMA бара помош - Огромни загуби поради откажувањето на MWC

GSMA истакна дека е во голема финанска загуба по откажувањето на Светскиот мобилен конгрес поради ширењето на епидемијата на корона вирусот.


MWC: „Откажавме поради виша сила“, а шпанската влада: „Немаше потреба од откажување“

Официјално поради страв од ширење на коронавирусот е откажана телекомуникациската конференција Mobile World Congress (MWC) во Барселона....


GSMA го одложува MWC поради епидемијата од коронавирусот

Организаторите оваа година одлучија - MWC оваа година нема да се одржи. И покрај најавените построги хигиенски и безбедносни мерки, сепак...


И Nokia и HMD во страв од корона вирусот нема да одат на MWC 2020

MWC 2020 е веќе под сериозна закана воопшто да не се одржи поради големите грижи од проширување на корона вирусот од Кина на европско...


Sony нема да држи промоции на MWC 2020 во страв од корона вирусот

Sony Mobile е уште еден од мобилните брендови кој целосно се откажа од одржување на промотивни настани за време на Светскиот мобилен...


Xiaomi Mi 10 официјално пристигнува на 23 февруари

Xiaomi официјално потврди дека на 23 февруари ќе ја одржи главната промоција за оваа година со претставувањето на новите премиум...


MWC 2020: Кои телефони и компании да ги очекуваме во Барселона

Мобилната технологија се причестува на најголемиот настан во годината - Mobile World Congress во Барселона. Mobile World Congress...


LG и ZTE се откажаа од MWC поради корона вирусот

LG и ZTE се првите големи компании кои се откажаа од физичко присуство на годинешниот Светски мобилен конгрес кој се одржува во Барселона...


Што ќе понуди Nokia Captain America?

HMD Global ќе има интересен настан на MWC 2020 годинава со претставување на нови модели во средната и високата класа. Еден од нив се...


Sony ќе ги претстави Xperia 1.2 и Xperia 2: 5G технологија и 4K резолуција

Sony спрема ѕверски смартфон, кој ќе биде откриен на MWC следниот месец. Тој ќе биде телефон со вистински 4K дисплеј и 5G конекција,...


Sony на MWC доаѓа со првиот 5G смартфон

Sony Mobile на претстојниот Светски мобилен конгрес кој во февруари ќе се одржи во Барселона ќе го претстави својот прв смартфон со 5G...


Официјално се знае кога доаѓаат новите смартфони на Sony

Sony Mobile веќе и официјално потврди дека на 24 февруари во очи на Светскиот мобилен конгрес 2020 кој се одржува во Барселона ќе ја...


Nokia крчка нов ретро смартфон

HMD Global пренесува дека со нетрпение го очекува претстојниот голем мобилен конгрес во Барселона за на фановите да им ги претстави...


Xiaomi Mi 10 и Mi 10 Pro ќе пристигнат на MWC 2020

За два месеца се очекува да бидат претставени двата премиум модела на Xiaomi - Mi 10 и Mi 10 Pro. Настанот ќе биде за време на Mobile...


Прогнозирање на спецификациите за LG V60

LG V-серијата ќе се поднови со LG V60 моделот, кој би требало да биде лансиран наскоро, непосредно пред MWC 2020 во Барселона. Што да...


Nokia ќе претстави нов смартфон на 5 декември

Годината е речиси готова, но Nokia има последно изненадување за нас. HMD Global брендот најави дека ќе има нов настан на 5 декември -...


Samsung веќе почна да ги планира првите смартфони за 2021

Samsung оваа година лансираше многу буџетни модели почнувајќи од Galaxy A10 до A90 5G. Моментално производителот се спрема да го повтори...


Xiaomi Redmi K30 доаѓа со 5G конекција

Xiaomi за прв пат ќе лансира нешто поевтин смартфон со поддршка за 5G мобилна конекција, и тоа ќе го направи преку суб-брендот Redmi кој...