Новости

Македонија е на списокот на Starlink за сателитски интернет

Македонија се наоѓа на списокот на Starlink, компанијата на Илон Маск, која полека се распространува низ цел свет за да понуди сателитски...


Apple ќе ја изигра ЕУ и ќе воведе безжично полнење кај iPhone 15 (2023)

ЕУ воведе стандардизација на полначот да биде за сите производители на смартфони со USB C. Apple сепак најде дупка во законот и така...


iPhone 14 протече со скицирани цртежи, кои се разликите меѓу четирите модели

6.1-инчениот iPhone 14 Pro и 6.7-инчениот iPhone 14 Pro Max ќе бидат со нов дизајн, додека регуларните модели 6.1-инчениот iPhone 14 и...


Apple WWDC 2022: Што да очекуваме и како да го гледаме откривањето на iOS 16

Apple го закажа својот Worldwide Developer Conference (WWDC) 2022 настан за 6 јуни, до 10 јуни, 2022 година. Apple ќе го одржи овој...


Rimac Nevera со екстремно тестирање на снегот во близина на Арктикот

Првите примероци на Rimac Nevera наскоро треба да бидат доставени до своите купувачи, но пред да се случи тоа, тимот од Света Недела...


Apple го закажа WWDC 2022 за 6 јуни со виртуелно присуство за iOS 16

Apple ја објави официјалната дата за одржувањето на нивната конференција Worldwide Developers Conference (WWDC), која првенствено е...


Top Gear ја прогласи Rimac Nevera за најдобар спортски електричен автомобил на годината

Rimac Automobili освоиле престижна награда од Top Gear. Успехот веднаш е објавен на Facebook страницата и Мате Римац веднаш ја сподели...


Џек Кунс на Месечината ќе лансира скулптури со незаменливи NFT токени

Галеријата Pace објави дека NFT скулптури од проектот "Jeff Koons: Moon Phases", ќе бидат лансирани во вселената од вселенската станица...


АВАНТУРИТЕ НА АНА И МАНЕ Adventure Macedonia и Мтел нудат одлична телевизија каде и да сте

Специјално подготвеното теренско возило на Adventure Macedonia им овозможи на Ана и Мане да дојдат до досега недостапни места и да...


Новиот компјутер на Apple со најмоќни компоненти и монитор над 10 илјади долари

Синоќешната конференција на Apple го стави iPhone SE во фокусот на вниманието, како и новиот модел на Mac, кој што изгледа како повисок...


Средба на гигантите Илон Маск и Мате Римац во Њујорк

„Ова беше забавно... И интензивно“, напишал Мате Римац на Facebook, покрај две фотографии на кои што открива дека во Њујорк се сретнал со...


Протече првата слика со следниот темно зелен iPhone 13

Настанот Apple's Peek Performance ќе се одржи денес и ќе бидат откриени новите модели на iPhone SE 3, iPad Air 5, нови Mac модели со...


Стелт верзијата на Омикрон е доминантна во Македонија

Омикрон стелт варијантата стана доминантна во државата, со тоа што е потврдена кај 54 од 94 анализирани примероци, што изнесува 57,5% од...


Apple утре ги открива новите iPhone SE 3 и iPad Air 5

Утре ќе се реализира новиот настан на Apple Peek, каде ќе бидат претставени новите iPhone SE 3 и iPad Air 5. Компанијата ќе го претстави...


iPhone SE 3 ќе биде многу поевтин, до 300 долари

Apple ќе презентира неколку нови уреди во 2022 година, од кои што големо внимание ќе привлече и iPhone SE 3, од кого се очекува да има...


Apple ги планира iPhone Fold и MacBook со флексибилен екран

Последните гласини се дека iPhone Fold нема да излезе до 2025 година на пазарот. Новите неофицијални информации се дека Apple размислува...


Видео уништување на Rimac Nevera во вредност од два милиона евра

Мате Римац го воодушеви светот кога го претстави електричниот хиперавтомобил C_Two, кој минатата година беше преименуван во Nevera....


„Текно“ ги претстави новите макро-леќи за смартфони

Кинеската компанија „Текно“ (Tecno) ги претстави своите телескопски макро-леќи за мобилни телефони. Новата технологија ветува значително...


Rimac Nevera ќе вози на виртуелните патишта во PUBG: New State

Ако сакате да возите со Rimac Nevera по улиците и градовите и да се натпреварувате со другите возачи, ќе мора да одделите многу пари или...


Македонската Еспорт организација, организираше хуманитарни игри во турнири

Цел овој викенд, почнувајќи од петокот 24 декември, па се до 28 декември, Македонската Еспорт Организација организира натпреварувања во...


Xiaomi официјално отворен со своја продавница во Скопје

Денес Xiaomi официјално ја претстави својата нова продавница во ГТЦ, Скопје и во оваа пригода ги презентираше сите свои смарт продукти,...