Новости

Избришете ги овие малициозни апликации од вашиот Android веднаш

Google моментално отстранува неколку апликации од Google Play Store, кои што се поврзани со криптовалути. TrendMicro открил дека овие...


Тим Кук: Android има за 47 пати повеќе малвер од iOS

Извршниот директор на Apple, Тим Кук, имал виртуелно интервју, во кое тврди дека Android има за 47 пати повеќе малвер во споредба со iOS....


Заштитете ја вашата банкарска сметка, избришете ги овие Android апликации

Овие малициозни апликации може да ги снимаат вашите пасворди од банкарските сметки преку вашите апликации на телефонот. Се разбира, овие...


Корисници на Chrome биле мета на хакери

Корисници на интернет прелистувачот Chrome за време на викендот биле мета на хакерски напади преку злоупотреба на популарни екстензии...


Кои познати имиња содржат злонамерни софтвери при пребарување

McAfee објави список со 10 најпознати имиња, кои се злоупотребуваат на интернет со злонамерни софтвери при пребарување. Како најопасна...


Android корисниците да внимаваат, има опасна програма на интернет

Изворниот код за опасен малвер што ги напаѓа банкарските услуги на Android е објавен на јавен форум со цел да се заштитиме од нови...


Корисниците на Mac профилите нападнати од хакери

Нов ransomware краде лозинки и броеви од кредитни картички. Долго време корисниците на Apple Mac компјутерите беа на некој начин...


Gmail ќе ве штити од вируси во Office документи

Gmail воведе нов слој на заштита на корисниците од вируси кои се пренесуваат преку Office документи и тоа без никаков дополнителен напор...


Корисниците на Windows 7 веќе нема да добиваат надградба

Кога го претставија Windows 7 кон крајот на 2009 година, Microsoft најави дека ќе им овозможи поддршка на корисниците на тој софтвер цела...


Евтините телефони во Америка преполни со кинески малвер

Евтините смартфони што сиромашните Американци можеле да ги купат во склоп на владината програма се преполни со малвер, открива...


Facebook потивко го потврди проблемот со небезбедност на WhatsApp

На WhatsApp е откриен безбедносен пропуст што ги загрозува сите - Android и iOS корисниците, па дури и тие што се на Windows Phone. Во...


Злонамерна Android апликација се развива и никој не може да ја спречи

Секогаш мора да внимавате да ги преземате апликациите од Play Store, но веќе и тоа не е гаранција. Има многу корисници кои го преземале...


Опасност за Android корисниците, ако ја имате оваа апликација, избришете ја

Малвер е пронајден во популарната апликација за Android CamScanner., која се наоѓа во Google Play Store, и преземена е над 100 милиони...


Експерти тврдат - iPhone е понебезбеден од Android

Митотот дека уредите на Apple не фаќаат вируси полека паѓаат во вода со оглед на се поголемиот број на хакерски напади и ширење на штетен...


BlackBerry нема да ги чека операторите за итни надградби

BlackBerry уште еднаш потврдува дека е силно посветен на обезбедување на најдобрата Android услуга со смартфонот BlackBerry Priv и вети...


Торентите на KickAss блокирани на Chrome и Firefox

Доколку се обидувате да симнете торенти преку KickAss треба да внимавате бидејќи Google издаде предупредување за штетен софтвер и...


YiSpecter - вирус што напаѓа се на iOS

Безбедносните експерти и истражувачи открија нов вирус што ги напаѓа сите iOS уреди...


Апликации и игри се заразени со вирус за iPhone

Првиот посериозен хакерски напад врз базата на апликации и игри App Store донесе сериозни проблеми за Apple кој ќе мора да обзебеди...


Apple Store заразена со malware!?

Оперативниот систем на Apple е главно безбеден, но хакерите секогаш го наоѓаат патот...


Трик за отклучување на секој Android телефон

Пишувањето долги лозинки додека камерата е вклучена, овозможува лесно влегување во телефонот...


CUJO - Мал уред кој го штити домот од хакери

CUJO е мал конекциски уред кој ја штити целата ваша смарт технологија во домот, вклучувајќи ги смартфоните, таблетите, компјутерите,...